REKLAMA

Smog nie odpuszcza. Powietrze ma właściwą jakość tylko w 13 krajach. Jak jest w Polsce?

2023-03-18 12:00
publikacja
2023-03-18 12:00

W ubiegłym roku zanieczyszczenie powietrza w około 90 proc. analizowanych krajów przekroczyło wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia - podaje stacja CNN. Powietrze ma właściwą jakość w zaledwie 13 krajach.

Smog nie odpuszcza. Powietrze ma właściwą jakość tylko w 13 krajach. Jak jest w Polsce?
Smog nie odpuszcza. Powietrze ma właściwą jakość tylko w 13 krajach. Jak jest w Polsce?
fot. atiger / / Shutterstock

Tylko sześć państw - Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia i Nowa Zelandia - oraz siedem terytoriów na Pacyfiku i Karaibach, w tym Guam i Puerto Rico, spełniło w ubiegłym roku wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza. Zgodnie z nimi poziom zanieczyszczeń nie może przekraczać 5 mikrogramów na metr sześcienny - wynika z opublikowanego raportu IQAir, szwajcarskiej firmy zajmującej się technologią jakości powietrza.

W siedmiu krajach - Czadzie, Iraku, Pakistanie, Bahrajnie, Bangladeszu, Burkinie Faso, Kuwejcie i Indiach - zanieczyszczenie przekraczało 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Badacze ze szczególną uwagą zajęli się drobnymi pyłami zawieszonymi PM2,5 (czyli o średnicy nie przekraczającej 2,5 mikrometra). Drobne pyły zawieszone należą do czynników rakotwórczych grupy 1. Pochodzą z takich źródeł, jak spalanie paliw kopalnych, burze pyłowe i pożary lasów.

Nie wszystkie kraje badają jakość powietrza. Zwłaszcza w państwach rozwijających się brakuje instalacji zbierających informacje. Glory Dolphin Hammes, dyrektor generalna IQAir w USA powiedziała, że za każdym razem, kiedy do raportu dodawany jest nowy kraj, w którym wcześniej nie zbierano danych o jakości powietrza, państwo to nieuchronnie trafia na szczyt listy krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Tak było np. z Czadem w 2021 roku.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Afryka jest prawdopodobnie najbardziej zanieczyszczonym kontynentem na planecie, ale nie mamy wystarczających danych", aby to stwierdzić - powiedziała Hammes telewizji CNN."

W zestawieniu IQAir Polska znajduje się na 62 pozycji, mniej więcej w połowie stawki pomiędzy Czadem a Guamem.

Interaktywną mapę zanieczyszczeń powietrza można znaleźć tutaj

os/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jas2
Kiedy byłem małym dzieckiem, z mojego domu widac było Tatry (100 km).
Potem przez następne 40 lat Tatr nie było widać. Od 10-ciu lat znowu widać.
Powierze jest obecnie czyste jak nigdy.
vacarius
A potem pandemia raka. Ale cóż zrobić. Może powinniśmy chodzić w maskach zakładać jakieś filtry na okna. Oddychać powietrzem z butelki. Może kiedyś tak będzie Mniejmy nadzieje ze nie będzie. Ale dobrze wiemy ze tak będzie. Mamy tylko nadzieje ze to nie za naszego życia.
jas2
Był taki jeden co chodził w przeciwpyłowej masce po Warszawie a w domu spał pod namiotem z czystym powietrzem. Michael Jackson.

Nie zadziałało. Nie zapewniło mu długowieczności.

bha
Światowa niby coraz szersza NIBY Zielono-Eklogiczna transformacja?. NIBY.
1984
A wśród tych 13 państw 11 leży na dalekiej północy lub są to wyspy na oceanach. Przypadek? Nie sądzę, po prostu te "normy WHO" są tak restrykcyjne, że nawet w głębi Borów Tucholskich nie są spełnione. Łatwe do ustalenia bo GIOS w ramach monitorowania tła umieścił tam czujnik. I ja mam uwierzyć, że w dużym lesie okrągły A wśród tych 13 państw 11 leży na dalekiej północy lub są to wyspy na oceanach. Przypadek? Nie sądzę, po prostu te "normy WHO" są tak restrykcyjne, że nawet w głębi Borów Tucholskich nie są spełnione. Łatwe do ustalenia bo GIOS w ramach monitorowania tła umieścił tam czujnik. I ja mam uwierzyć, że w dużym lesie okrągły rok jest smog? A ściślej PM2.5 większe od 5 mikrogram na m3 bo o tym parametrze mowa w artykule. Ale to "normy WHO" czyli wszystko jasne - w tej instytucji coraz częściej zero oparcia o zdrowy rozsądek...
1984
Aby nie być gołosłownym dane z Borów Tucholskich:

Czerwiec 2022 - 6 ug
Lipiec 2022 - 5 ug
Sierpień 2022 - 9 ug

Tylko jeden miesiąc leśne powietrze ledwo zalecenia WHO spełniało. Nowe "normy" bo wcześniej WHO za bezpieczny poziom uważało 15 ug/m3, w tym roku znienacka obniżono do 5 ug!. Czyli co, toksyczne
Aby nie być gołosłownym dane z Borów Tucholskich:

Czerwiec 2022 - 6 ug
Lipiec 2022 - 5 ug
Sierpień 2022 - 9 ug

Tylko jeden miesiąc leśne powietrze ledwo zalecenia WHO spełniało. Nowe "normy" bo wcześniej WHO za bezpieczny poziom uważało 15 ug/m3, w tym roku znienacka obniżono do 5 ug!. Czyli co, toksyczne powietrze w lasach mamy? Latem smog tam jest? Średnia za 3 w/w miesiace 6.66 ug co to tłumaczy te zdumiewające "normy WHO". Zaostrzanie zaleceń do poziomu niemożliwego do spełnienia nawet w środku puszczy jest kolejnym krokiem ku zamordyzmowi. Kolejny pretekst do zabronienia wszystkiego...
peluquero odpowiada 1984
i teraz wychodzi taka pogodynka w stacji ze słoneczkiem, mapa cała zielona z jednym nieco jasniejszym zielonym punkcikiem no i kawalkada się zaczyna "oj ale tu już mamy zaczątki smogu" - absolutna kpina pomyślałby, no tylko że właściciel stacji ma zarówno spółki sprzedające fotovoltaike i jak i wchodzi w elektrownie atomowe
1984 odpowiada peluquero
To co odp... na tych "mapach smogowych" to oddzielna historia.Prezentują je tylko zimą i tylko dla PM. Latem ubiegłego roku w Krakowie kilka razy przekroczono unijny poziom informowania o O3. A ten poziom jest bardzo wysoko ustawiony! Z badań epidemiologicznych wynika, że przy takim stężeniu tego gazu gwałtownie wzrasta To co odp... na tych "mapach smogowych" to oddzielna historia.Prezentują je tylko zimą i tylko dla PM. Latem ubiegłego roku w Krakowie kilka razy przekroczono unijny poziom informowania o O3. A ten poziom jest bardzo wysoko ustawiony! Z badań epidemiologicznych wynika, że przy takim stężeniu tego gazu gwałtownie wzrasta ilość hospitalizacji. Czy stacje z niebieskim tłem, żółtym słoneczkiem i inne publiczne lub prywatne o tym informowały? Nic z tego, tylko na stronie GIOS były ostrzeżenia bo prawo tego wymaga.

Albo inne wydarzenie - latem ubiegłego roku nad wschodnia Polskę nawiało pył znad pustyni. Stacje GIOS na czerwono ale Airly zielone. Szef tej firmy wytłumaczył fenomen korektami które mają likwidować błędy pomiarowe.

Jeszcze a'propos nowych zaleceń WHO dla PM2.5. Być może są one wynikiem błędu w druku i jak przed 2022r miało być 15 ug ale gdzieś zniknęła 1-ka i została sama 5-ka. Autorzy nie zareagowali bo postanowili zobaczyć czy ktoś wyłapie ewidentną bzdurę w tej "normie". I teraz mają niezłą bekę jak każdy od cytowanego w artykule IQAir po unijne EEA powołują się na te 5 ug. Do spełnienia tylko tam gdzie zima trwa ponad pół roku lub w wygwizdowie gdzie ciągle znad morza powietrze nawiewa. Reszta lokacji z naturalnymi lasami włącznie "zanieczyszczona" bo mają PM2.5 powyżej 5 ug. LOL
luckyrich
Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Przedsiębiorcy musza podnieść ceny albo będą zamykać firmy i zwalniać ludzi. Nie będą dokładać do interesu, też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
and00
No z tymi pyłami 2,5 w krajach typu Pakistan czy Kuwejt to jest proste
Zabetonować pustynie, bo w tamtych okolicach to ona jest(i była) źródłem tych drobin
Tylko co na to ekoterrorysci

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki