Składki zdrowotne bezrobotnych odejdą do lamusa?

Państwowe Urzędy Pracy zajmują się wszystkim oprócz pomocy w znalezieniu pracy. Olbrzymia liczba obowiązków biurokratycznych w dużym stopniu uniemożliwia im wykonywanie właściwej działalności. Oprócz samego rejestrowania bezrobotnych urzędy opłacają za nich składkę zdrowotną. Minister Pracy zapowiedział, że niebawem się to zmieni.

Obecnie urzędy pracy za zarejestrowane osoby bezrobotne opłacają składkę zdrowotną, która wynosi ok. 60 zł za osobę. Część bezrobotnych rejestruje się tylko po to, by mieć prawo do opieki zdrowotnej. Jest to kłopotliwe, bo PUP-y zamiast pomagać znaleźć pracę, w zasadzie zajmują się wypłatą świadczeń i zapewnieniem bezrobotnym dostępu do usług publicznych. Całość kosztuje nas ok. 200 mln zł rocznie.

Kosiniak-Kamysz obiecuje zmiany w urzędach pracy» Kosiniak-Kamysz obiecuje zmiany w urzędach pracy

W teorii jest to konieczne, bo państwowy sektor medyczny jest finansowany właśnie ze składek zdrowotnych. Prawo do opieki zdrowotnej mają osoby, za które jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Bezrobotni z definicji nie posiadają dochodu, zatem składkę musi za nich opłacać państwo.

Słowem, państwo zajmuje się przelewaniem środków z jednego konta na drugie, a wysokość tych środków jest uzależniona od liczby bezrobotnych. Od wielu lat eksperci apelują o zmianę tego systemu. Nie jest to proste, bo istnieje realne zagrożenie, że gdy każdy bezrobotny z definicji będzie posiadał ubezpieczenie zdrowotne, to skorzystają na tym osoby pracujące w szarej strefie. I tu pojawia się pytanie, czy koszty uszczelnienia systemu nie są zbyt wysokie niż ewentualne straty z powodu oszustw obywateli?

Pośredniaki mają pośredniczyć

Nie chodzi tylko o koszty finansowe, ale także koszty alternatywne, polegające na mniejszej efektywności urzędów pracy. Urzędnicy są zbyt zajęci biurokracją i nie mają zasobów, by skutecznie pomagać w znalezieniu pracy lub aktywizowaniu zrezygnowanych bezrobotnych do podjęcia legalnej pracy.

PUP-y mają działać podobnie do agencji zatrudnienia. Mają być zwolnione z części obowiązków biurokratycznych. Dodatkowo ma się pojawić system premiowania najskuteczniejszych urzędów. Niemniej najpierw trzeba zacząć od składek zdrowotnych. Pomysł jest prosty – domyślnie bezrobotny otrzymywałby prawo do opieki zdrowotnej tylko na podstawie numeru PESEL. To oczywiście rodzi pewne komplikacje, bo system eWUŚ w dużej mierze nastawiony jest na wychwytywanie nieubezpieczonych. Zmiana proponowana przez resort pracy w konsekwencji doprowadziłaby do uproszczenia systemu eWUŚ.

Tu pojawia się pytanie, czy w Polsce w ogóle może istnieć grupa nieubezpieczonych. Zgodnie z wyrokiem TK państwo ma prawo pobierać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z drugiej strony art. 68. Konstytucji brzmi „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa”. Im dalej w las, tym ciemniej.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Xfire

Konstytucja przede wszystkim!!! W zasadzie dalej nie ma o czym mowic jednak rodzi sie pytanie... wazniejsza jest konstytucja Rzeczypospolitej polskiej czy konstytucja Unii Europejskiej ktora z dnia na dzien jest coraz bardziej silniejsza a co za tym idzie z dnia na dzien "nowelizowana". Tu nie chodzi o to czy nasze panstwo placi czy nie. Najniebezpieczniejsze jest wlasnie prawo Unii Europejskiej ktore jest nowe i ciagle modernizowane. Apeluje jeszcze raz, przejrzyjcie na oczy!!! Wszelkie zmiany ktore nastepuja w naszym panstwie dokonuja sie pod naciskiem Unii Europejskiej!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Soongoku

Inna rzecz że nasza konstytucja to zwykły bubel prawny.

! Odpowiedz
0 0 ~MIK

Pomyslec ze w Afryce maja prawo do bezplatnej oswiaty i ochrony zdrowia , jako dobra podstawowe.

! Odpowiedz
0 0 ~Baca

i poco ta cała dyskusja ?? wystarczy przegnać Platformę, źródło wszelkich problemów w kraju.

! Odpowiedz
0 0 ~re

wszyscy bez złudzeń już dawno s prlu wyjechali pozostała sama czerwona śmietanka i naiwni ,co wieża w garbate aniołki, i sprawiedliwość boska , takie rzeczy to tyko w żydowskich czytankach.

! Odpowiedz
0 1 ~mamdość

Każdy polski obywatel powinien mieć prawo do publicznej opieki zdrowotnej na mocy konstytucji. Jak to jest finansowane, to jest wtórna sprawa. Pracuję - płacę składkę, mam firmę tez płacę składkę itd. Nie pracuję - nie płacę składki. Jak znajdę pracę, to znów będę płacił. Na tej samej zasadzie działa obowiązek szkolny. Dziecko ma chodzić do podstawówki i kropka. To jest finansowane z podatków i kropka. Płacą ci, co mają opodatkowane dochody. Jak ktoś nie pracuje, to jego dzieci też się uczą. Wymyślono debilny system składek zdrowotnych, który żyje własnym życiem ponad prawem konstytucyjnym. Sam tworzy problemy, które potem sam rozwiązuje. Oczywiście potężnym kosztem. Ile czasu wymaga odstanie w kolejce po EKUZ? Ile z tym fatygi. Ilu urzędników, system komputerowy, formularze. Papier się marnuje. Toner. Drukarki zużywają. A każdy, kto ma obywatelstwo polskie powinien mieć taki EKUZ z definicji, bo konstytucja gwarantuje mu opiekę zdrowotną!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~set

szkoda że nie możliwości opłacania składki np 60zł za osobę w ramach ubezpieczenia dobrowolnego bo to co jest obecnie to jest stanowczo za drogo dla jednej osoby tj ok 340zł

! Odpowiedz
0 0 ~RajskaZielonaWyspaPO

Sprawa jest prosta wszyscy płacimy na ubezpieczenie zdrowotne tylko burak i chciwa hiena moze pisac ze zazdrości ludziom bezrobotnym!Prosta sprawa rzad powinien dążyć do zlikwidowania szarej strefy! Polityka rządu jest taka ze ludzi się zmusza do kombinowania i oszukiwania!! To skandal na cały świat gdy pokazują faceta któremu bandyci odrąbali palce a teraz państwo wystawia mu rachunek na kilkadziesiąt tysięcy złotych za jego leczenie bo nie był ubezpieczony i zarejestrowany jako bezrobotny!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~STRACH

skandalem nie jest to że on musi płacić za to że bandzior go chciał zabić i udało mu się jedynie okaleczyć ofiarę- tylkO ŻE BANDZIOR CHODZI NA WOLNOŚCI - A POLICJA NIC!!! :/ TO JEST PRZERAŻAJĄCE... WRR
PŁACIMY ZA POLICJĘ A POLICJA POZWALA BANDZIOROWI NA ZABIJANIE LUDZI...

! Odpowiedz
0 0 ~endi odpowiada ~STRACH

jakie państwo taka policja ... tragedia . W kwestii składek bym je zlikwidował , napisałbym koszyk podstawowych świadczeń medycznych gwarantowanych przez konstytucję każdemu obywatelowi niezależnie czy ma pracę czy jej nie ma , a całą resztę świadczeń sprywatyzowałbym i to jest zdaje się najlepsze rozwiązanie . Co do szarej strefy aby ją ograniczyć wystarczy zmniejszyć podatki i zwolnić część z oficjalnie wg. statystyk jednego miliona urzędników

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne