Sejmowa batalia o zmiany w emeryturach

Sejm znowelizował ustawę o emeryturach. Zmiany w systemie emerytur powszechnych zakładają stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Posłowie rządzącej koalicji przekonują, że jest to dobry projekt, który pozytywnie przełoży się na wzrost gospodarczy i zwiększy wysokość przyszłych emerytur do 70%. Opozycja twierdzi, że to bubel prawny, który czyni z Polaków niewolników zadłużonego systemu finansowegoRząd chce, aby policjanci musieli przepracować w służbach 25 lat oraz osiągnąć 55 rok życia. Zmieni się też sposób obliczania ich przyszłego świadczenia, do którego brane będzie wynagrodzenie z wybranych 10 kolejnych lat służby.

Jak nic nie zrobimy, to grozi nam bankructwo


O zmianach w emeryturach napisano już prawie wszystko:
  1. Nowy wiek emerytalny: kogo dotyczą zmiany?
  2. Reforma emerytur mundurowych.

Stanowiska ekonomistów są podzielone. Niektórzy twierdzą, że reforma emerytalna jest nam potrzebna, bo inaczej za kilkanaście lat po prostu zbankrutujemy. Z drugiej strony, opozycjoniści przekonują, że tylko wydłużanie wieku emerytalnego to żadna reforma i prędzej czy później system w tym kształcie i tak zbankrutuje.


Opozycja zapowiedziała, że zaskarży obydwie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Ich zdaniem tryb prac parlamentarnych nad nimi pozostawia wiele do życzenia.

Transmisja online z posiedzenia Sejmu

źrodło: sejm.gov.pl

PO przekonuje, że w całej UE planuje się podniesienie wieku emerytalnego. Z podanych przez PO na ich oficjalnej stronie informacji wynika, że tylko tylko 4 państwa UE wydłużą wiek aż do 67 roku życia dla kobiet i mężczyzn. W bankrutującej Grecji kobiety i mężczyźni będą musieli pracować do 65 roku życia. W Wielkiej Brytanii wiek emerytalny zostanie podniesiony do 66 roku życia, a we Francji maksymalnie do 62 roku. Nie trzeba dodawać, że świadczenia w tych państwach są dużo wyższe niż w Polsce.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~wafelek

A ta reforma będzie wymagać 10 następnych. Jak zwykle.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~blue17

W całej Unii planuje się zwiększenie wieku emerytalnego - w całej unii nie ma medycyny pracy która będzie odrzucać starych i schorowanych!

! Odpowiedz
0 0 ~sek

Brakuje kasy ,kasa jest podniesc podatek dla nowobogackich typu lato 50 000 zł giełdowiec 60 000 prezesi firm panstwowych ,balcerek i inni podobni jest kasa ,sa to pieniadze wypracowane przez narod ,czy to tak trudno zrozumiec nawt balcerowiczowi.....podobno to profesor.

! Odpowiedz
0 0 ~JUJU

KOPACZ KOPIE?
A TO DRAŃSTWO!
ONI RZĄDZĄ,
MILI PAŃSTWO?
TOĆ NOWINA NIESŁYCHANA
DUDA PUKA W SEJM OD RANA
PUKA STUKA - NIE DA RADY
BO WE CZWARTEK NA OBIADY
ŁASKAW NIE BYŁ PRZYJŚĆ DO KRÓLA
CO MIAST RZĄDZIĆ - WIECZNIE HULA!

! Odpowiedz
0 0 ~asko

Znając rzeczywistość,to ta cała pożal się Boże reforma da, jak zwykle korzyści tylko i wyłącznie wąskiej grupie regularnych, uprzywilejowanych zjadaczy wzrostu gospodarczego.Ludzie biedni będą jeszcze biedniejsi, a milionerzy dalej będą opływać w jeszcze większych luksusach.Taka jest prawda.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil