Nowy wiek emerytalny - kogo dotyczą zmiany?

Podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet to obecnie medialny temat numer jeden. Dużo się o nim mówi, ale tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi? Do 67 roku życia będą musiały pracować kobiety, które urodziły się po 1973 roku.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn w zależności od daty urodzenia. Zgodnie z nim, pewni obowiązku pracy do 67 roku życia mogą być mężczyźni, którzy urodzili się po 30 września 1953 roku i kobiety urodzone po 30 września 1973 roku.

Nowy system tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Kobietom, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 1948 roku do 30 września 1973 roku, wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo o 1 miesiąc co cztery miesiące. Co to oznacza? Otóż kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat, jeżeli wiek emerytalny osiągnie przed dniem 1 stycznia 2013 roku.

Piotr Lonczak: Podniesienie wieku emerytalnego to żadna reforma
Z kolei wiek emerytalny wynoszący 60 lat i 1 miesiąc dotyczyć będzie tych kobiet, które osiągną go przed 1 maja 2013 roku. Zgodnie z tym systemem do wieku 66 lat i 11 miesięcy pracować będzie każda kobieta, która urodziła się w okresie od 1 maja do 30 września 1973 roku. Innymi słowy panie urodzone przed 1 stycznia 1953 roku będą musiały pracować do 60 roku życia, ale już jej o rok młodsze koleżanki prawo do emerytury nabędą od 1 do 4 miesięcy później.

Dopiero po 1 września 2040 roku wszystkie kobiety niezależnie od daty urodzenia będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Oznacza to, że „system stopniowego przedłużania wieku emerytalnego dla kobiet” będzie funkcjonował przez co najmniej 28 kolejnych lat.

Dla mężczyzn system działa podobnie. Różnica polega na okresie stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego, który w tym wypadku dotyczy mężczyzn urodzonych pomiędzy 1 stycznia 1949 roku a 30 września 1953 roku. Każdy młodszy mężczyzna będzie musiał pogodzić się z faktem, że przejdzie na emeryturę dopiero po osiągnięciu 67 roku życia. Dla mężczyzn okres stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego zakończy się dopiero po 1 września 2020 roku, czyli będzie trwał przez co najmniej 8 kolejnych lat.

Rolnicy i prokuratorzy


Zasadnicza część ustawy dotyczy większości pracujących obywateli. Ustawa oprócz tego reguluje kwestie wieku emerytalnego dla sędziów i prokuratorów. W uzasadnieniu projektu czytamy, że zgodnie z obecnym stanem prawnym, sędzia i prokurator przechodzi na swój wniosek w stan spoczynku, z zachowaniem prawa do uposażenia, po ukończeniu 55 lat przez kobietę, jeżeli przepracowała na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 25 lat, a 60 lat przez mężczyznę, jeżeli przepracował na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 30 lat. W projekcie proponuje się, aby z prawa do przejścia w stan spoczynku po osiągnięciu ww. wieku mogły skorzystać wyłącznie te osoby, które wymagane warunki spełnią do dnia 31grudnia 2017 r.

Grzegorz Marynowicz: O czym się nie mówi przed reformą emerytalną

Zmiany też dotyczyć będą rolników. W uzasadnieniu czytamy, że zgodnie z obecnym stanem prawnym, rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat życia - kobieta i 60 lat –mężczyzna, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

W projekcie proponuje się, aby z tego uprawnienia mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy ww. wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do dnia 31 grudnia 2017 r. Spełnienie trzeciego warunku, tj. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, mogłoby nastąpić w dowolnym czasie, a więc również po dniu 31 grudnia 2017 r.

Służby mundurowe

W projekcie ustawy nie wspomina się zmianie wieku emerytalnego dla pracowników służb mundurowych. Niemniej rząd zapowiedział, że tutaj też chce dokonać zasadniczych zmian. Prawo do emerytury miałby ten policjant, który osiągnął wiek 55 lat i przepracował w służbach mundurowych co najmniej 25 lat. Obecnie prawo do emerytury mają policjanci, którzy przepracowali 15 lat. Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Obecnie po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji. Niestety stanowią oni duże obciążenie dla budżetu państwa.

Podstawowy scenariusz wygląda mniej więcej tak, że policjant na kilka miesięcy przed przejściem na emeryturę dostaje awans i zwiększa mu się dodatki do pensji, w taki sposób, by 40% ostatniej pensji było możliwie jak najwyższe. MSWiA podało, że średnia emerytura policyjna w 2009 roku wynosiła 2900 zł brutto. Warto zaznaczyć, że jest to średnia zawyżana przez wysoko postawionych funkcjonariuszy. „Zwykły” policjant ma dużo niższą emeryturę wynoszącą ok. 60% tej kwoty. Ciekawy kalkulator emerytury policyjnej znajduje się tutaj.

Implikacje makroekonomiczne

Podniesienie wieku emerytalnego ma na celu zbilansowanie budżetu państwa w dłuższym okresie. Jest odpowiedzią na niekorzystnie zmieniające się warunki demograficzne oraz oczekiwaną długość życia. Obecnie mamy 18,1 mln osób aktywnych zawodowo i 6,5 mln emerytów. Jednak liczba osób zatrudnionych wynosi nieco ponad 16 mln osób. Pozostali to osoby bezrobotne, które także dodatkowo obciążają budżet państwa.

W 2040 roku liczba emerytów ma się zwiększyć o 3 mln, a liczba osób aktywnych zawodowo zmaleje do 16 mln. Na podstawie tych obliczeń strona rządowa założyła, że za kilkanaście lat w Polsce będzie brakować rąk do pracy. Niemniej z prognozami demograficznymi jest tak, że bardzo rzadko sie sprawdzają. Nie uwzględniają bardzo wielu czynników. W tym wypadku rząd nawet nie dopuszcza możliwości otwarcia ganic dla imigrantów zza wschodniej granicy, którzy w przypadku zmniejszonej liczby urodzeń w Polsce byliby jedynym ratunkiem dla naszej gospodarki. Biorąc pod uwagę fakt, że prędzej czy później będziemy musieli korzystać z pracy imigrantów, to prognoza przedstawiona przez rząd po prostu jest bez sensu.

Prognozowane średnie tempo wzrostu przed i po wydłużeniu wieku emerytalnego
Lata przed zmianami po zmianach
2010-2020 3,51 3,58
2021-2030 2,7 2,87
2031-2040 2,19 2,43
2041-2050 1,46 1,6
2051-2060 1,33 1,21
2010-2060 2,26 2,36

Źródło: MF

Co ciekawe, równocześnie w uzasadnieniu wprowadzenia reformy udostępniono tabelę przedstawiającą prognozowane średnie tempo wzrostu PKB przed i po wydłużeniu wieku emerytalnego. Pomijając fakt, że stworzenie prognozy na rok bieżący jest zadaniem arcytrudnym, warto skomentować próbę stworzenia oficjalnej prognozy na przyszłe 50 lat. Okazuje się, że jeżeli nie zwiększymy wieku emerytalnego to średnie tempo wzrostu gospodarczego w latach 2010-2060 wynosić będzie tylko 2,26%. Po wdrożeniu reformy MF zakłada, że wyniesie ono 2,36%.

W zasadzie jest to różnica aptekarska na granicy błędu statystycznego. Wynika z tego jasno, że Polska przez najbliższe 50 lat raczej będzie stała w miejscu niż się rozwijała, a samo przedłużanie wieku emerytalnego będzie miało na to znikomy wpływ. Całe szczęście jest to tylko rządowa prognoza.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~marian_nowak@wp.pl

SONIA; O 1 miesiąc co 4 MIESIĄCE czyli o trzy miesiące na rok jest podnoszony wiek emerytalny.

! Odpowiedz
0 0 ~Sonia

W ustawie jest napisane, że wiek emerytalny będzie wydłużany co trzy miesięce o 1 miesiąc czy za rok 4 miesiące.

! Odpowiedz
0 0 ~60 latek

walić to wszystko w łeb, bajki, bajki i jeszcze raz bajki, my chcemy tylko swoje uskładane pieniądze, - nic więcej i po co wciskacie nam ten kit?

! Odpowiedz
0 0 ~rewolta

Komu oni mydlą oczy?? Czy to społeczeństwo jest tak durne, żeby wierzyć w to co mówią prezydent i premier? Podwyższenie wieku emerytalnego ich nie dotyczy, a zgromadzony majątek pozwoli im żyć spokojnie i ich rodzinom, aż do śmierci.
Wydłużenie wieku emerytalnego to tylko i wyłącznie oszczędności wynikające z tego, że o wiele mniejszy procent ludzi dożyje wieku 67 lat niż 60-65 lat.
Dlaczego sędzia i prokurator, pracownicy służb mundurowych mają wcześniej odchodzić na emerytury?? Innym (nauczyciele, tancerze itp) wmawia się ,że mogą się przecież przekwalifikować. A taki prokurator to nie ? Zresztą prokurator zarobi tyle, że mógłby sam sobie wypłacać emeryturę. Ale rząd oczywiście musi mieć jakiegoś sprzymierzeńca.
Proszę, elita: służby mundurowe, prawnicy , prokuratorzy...
Służba zdrowia wg rządu spełnia swoje zadanie - eutanazja pod inną nazwą. Szkoły zamykać pod pretekstem niżu, a tak na prawdę po co wykształcone społeczeństwo -przecież takim trudniej manipulować. W polityce prorodzinnej wspierać nierobów i rodziny patologiczne - takimi o wiele łatwiej kierować...... I TYLKO KROK NAS DZIELI OD DYKTATURY !!!
Nie przynależę do żadnej partii. Mam juz dość tego co się dzieje. Wypłacają sobie milionowe kwoty, a ty człowieku płać na orkiestrę ze swojej marnej pensji aby ratować życie dzieci czy innych chorych.
Czy w tym kraju nie ma nikogo kto wreszcie zrobi porządek??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 kazgonera

do revolta
BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!! BRAWO !!!

PEŁEN SZACUN ŻE KTOŚ WRESZCIE MYŚLI !!! PEŁEN SZACUN ŻE KTOŚ WRESZCIE MYŚLI !!! PEŁEN SZACUN ŻE KTOŚ WRESZCIE MYŚLI !!! PEŁEN SZACUN ŻE KTOŚ WRESZCIE MYŚLI !!! PEŁEN SZACUN ŻE KTOŚ WRESZCIE MYŚLI !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~max

Np. w Stanach czy Kanadzie już po przepracowaniu 10 lat nabywa się prawo do obywatelskiej emerytury oraz bezpłatnej opieki lekarskiej. W Szwecji na każde dziecko rodzice otrzymują 1050 SEK aż do 16 roku ich życia. Nie wspomnę o opiece lekarskiej dla każdego mieszkańca czyli takiej jaką u nas mają nieliczni np. politycy i ich rodziny.
Nic nie mówi się o specjalnych ( b.wysokich) emeryturach i przywilejach ubeków. esbeków
czy partyjnych funkcjonariuszy. U nas klasa próżniacza powinna uzyskiwać prawo do emerytury w wieku 80 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~olo

A ja prognozuje ze w totka padnie 6ka albo nie padnie.No to sobie prognozuje . Uda są dwa ...albo sie uda albo nie uda:)

! Odpowiedz
0 0 ~robol

Mam w dupie to durne państwo. Zajeb się w robocie, a inni będą z tego korzystać. TYLKO STRAJK GENERALNY !!1

! Odpowiedz
0 0 ~oservator

czy ten od pseudo artykulu pracuje u tuseka vel rosola

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl