REKLAMA

Schiff o załamaniu bitcoina: Straci 90 proc. w jeden dzień

2017-12-29 10:15
publikacja
2017-12-29 10:15

Załamanie na rynku bitcoina będzie oznaczało, że ta kryptowaluta straci 80-90 proc. na wartości w ciągu jednego dnia – przewiduje w wypowiedzi dla Kitco News Peter Schiff, inwestor znany z tego, że przewidział kryzys w 2007 roku oraz zdeklarowany zwolennik złota.

/ YAY Foto

Kitco News poprosił Petera Schiffa o prognozy dla złota na 2018 rok, jednak rozmowa z kontrowersyjnym komentatorem gospodarczym szybko zeszła na temat bitcoina, uważanego przez niektórych za wirtualny odpowiednik złota. To właśnie bitcoin (oprócz optymizmu utrzymującego się na rynkach akcji) jest jedną z przyczyn, dla której inwestorzy mniej zainteresowani są aktualnie złotem, a zmienność na tym metalu jest najniższa od lat.

Sam Schiff określa jednak bitcoina mianem złota dla głupców (fool’s gold) i pokazuje najważniejszą jego zdaniem różnicę pomiędzy złotem a najsłynniejszą z kryptowalut. – Złoto rzeczywiście istnieje, jest czymś namacalnym i ma unikalne właściwości, których nie posiada nie tylko bitcoin, ale i inne towary czy metale – argumentuje Schiff. – Złoto jest uważane za coś wartościowego od wieków, jest uważane za dobro luksusowe, zanim jeszcze ludzkość wymyśliła pieniądze. Tymczasem bitcoin istnieje od niespełna dekady i sam w sobie nie ma żadnej wartości – dodaje Schiff, tłumacząc, że jedynym zastosowaniem bitcoina obecnie jest możliwość sprzedaży go innej osobie, która sądzi, że jego cena będzie rosła. – Zatem bitcoin nie jest nośnikiem wewnętrznej wartości, jest jedynie spekulacyjnym instrumentem finansowym, który ludzie chcą kupować, bo inni ludzie chcą je kupować – konkluduje.

Na argument, że liczba bitcoinów jest ograniczona, podobnie jak ilość złota na ziemi, Schiff odpowiada następująco: – To prawda, jednak istnieje nieskończona liczba innych kryptowalut, które mogą być stworzone i będą równie dobre jak bitcoin, o ile nie lepsze. Bitcoin ulega także podziałom, których liczba także jest nieograniczona.

Ceny bitcoina i innych kryptowalut będą rosły dopóty, dopóki popyt na nie będzie przewyższał podaż. W końcu ludzie będą chcieli wyjść ze swoich inwestycji, zrealizować papierowe zyski, jakie mają i wtedy przyjdzie załamanie - prognozuje Schiff. – Starzy inwestorzy powiadają, że rynek rośnie tak szybko, jak ktoś, kto wchodzi po schodach, a spada tak szybko, jak spada winda. Jeśli zatem bitcoin rośnie jak rakieta, to co się będzie działo, jak przyjdzie załamanie? – pyta retorycznie i podsumowuje: – Wielu ludzi znajdzie się wtedy w pułapce, bo cena bitcoina spadnie o 80-90 proc. w ciągu jednego dnia.

Peter Schiff jest jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych amerykańskich komentatorów finansowych i zdeklarowanym zwolennikiem złota. W 2006 r. na antenie Fox News założył się z Arthurem Lafferem o to, czy Stanom Zjednoczonym grozi recesja. Autor krzywej Laffera twierdził, że amerykańska gospodarka jest i będzie w znakomitej kondycji, natomiast jego rozmówca wieszczył krach. Rozwój wypadków przyznał rację Schiffowi i choć stawką zakładu był zaledwie 1 cent, to jego zwycięzca zyskał znacznie więcej - w świadomości milionów ludzi utrwalił się jako "człowiek, który przewidział kryzys". Choć firma Schiffa (wtedy nosiła nazwę Euro Pacific Precious Metals, aktualnie SchiffGold) rozpoczęła w 2014 roku sprzedaż złota za bitcoiny, to już od dawna twierdzi, że sytuacja na rynku bitcoina to podręcznikowy przykład bańki. Schiff znany jest jeszcze z tego, że jest synem Irwina Schiffa, który kwestionowanie zasadności pobierania podatku dochodowego przypłacił utratą wolności – za niepłacenie podatku dochodowego został skazany przez sąd na wieloletni wyrok.

MD

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (88)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
loool
Czas niestety płynie i niestety panowie z siwymi brodami nie nadążają za nim. Od wieków było tak że stare pokolenie śmiało się z młodego a to oni będą kształtowali przyszłość. Tak było z każdą nowinka techniczną , śmiano się z samochodów ( jak to bez konia ??) śmiano się z komputerów itd. Niestety ale Czas niestety płynie i niestety panowie z siwymi brodami nie nadążają za nim. Od wieków było tak że stare pokolenie śmiało się z młodego a to oni będą kształtowali przyszłość. Tak było z każdą nowinka techniczną , śmiano się z samochodów ( jak to bez konia ??) śmiano się z komputerów itd. Niestety ale stare pokolenie ze swoim uwielbieniem złota odejdzie za chwilę w niepamięć a idzie nowe i tak będzie aż do skończenia świata. Młodzi nie chcą zakopywać niczego w ogródku , chcą mieć nowoczesną formę lokaty majątku i sama idea kryptowalut ma jak najbardziej sens. Tyle że ja uważam że bitcoin podzieli losy innych pionierów jak ford, nokia, atari itd i niebawem straci swój blask i zastąpią go lepsze waluty. To co jest obecnie to niewątpliwie bańka która pęknie aby później zrobić pole dla bardziej dojrzałego rynku kryptowalut.
oklahoma_kid
młodzi za to są zawsze na czasie, np. z kredytami frankowymi; szkoda tylko że ci z siwymi brodami muszą ich potem ratować
hfjdj
Młodzi są tak na czasie i tak zarabiają że bezrobocie wśród nich największe, siedzą do 30 albo dłużej u starych a potem jeszcze trzeba im dopłacać do własnego kąta. Tak bardzo na czasie byli że całe pokolenia urodzone w latach około 90 poumaczało życia w jakichś głupich studiach, kiedy to zamiast tych 5 lat studiów Młodzi są tak na czasie i tak zarabiają że bezrobocie wśród nich największe, siedzą do 30 albo dłużej u starych a potem jeszcze trzeba im dopłacać do własnego kąta. Tak bardzo na czasie byli że całe pokolenia urodzone w latach około 90 poumaczało życia w jakichś głupich studiach, kiedy to zamiast tych 5 lat studiów mogliby pracować i zarobić na swój kąt. Tak to jest.
karbinadel
Owszem, obecne młode pokolenie będzie kształtować przyszłość, ale dopiero wtedy, gdy nie będzie już młode :)
newerror odpowiada karbinadel
Młode pokolenie, do którego i ja się niechlubnie zaliczam, nie jest w stanie kształtować rzeczywistości... Dorastamy czasów matrixa, z literaturą, w pełni ostrzegającą przed tym sztucznym cyfrowym, światem... a dalej każdy brnie w jego fikcyjny horyzont, wierząc że magia komputera, to magia rzeczywistości... no ale,Młode pokolenie, do którego i ja się niechlubnie zaliczam, nie jest w stanie kształtować rzeczywistości... Dorastamy czasów matrixa, z literaturą, w pełni ostrzegającą przed tym sztucznym cyfrowym, światem... a dalej każdy brnie w jego fikcyjny horyzont, wierząc że magia komputera, to magia rzeczywistości... no ale, prawem tego świata jest, budzić się, po szkodzie... ale jak uświadomić to komuś, kto wierzy, że problem faktoryzacji będzie istniał wiecznie...
latura
W końcu ktoś ładnie zauważył, że ograniczona podaż Bitcoina to mit. Brawo :) Niestety Schiff ma 100% racji
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
semperparatus
Patrzcie kochani...prawie wszystkie ostatnie wpisy są usunięte przez moderatora...A przecież w tej "wspaniałej'demokracji miała być wolność słowa...I co po niej pozostało?Na pewno zaraz i ten wpis będzie usunięty...

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki