REKLAMA
WEBINAR

Miłośnicy złota wybierają bitcoina?

Krzysztof Kolany2017-12-13 09:51główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-12-13 09:51

Od wielu miesięcy bitcoin rozgrzewa umysły nie tylko doświadczonych finansistów, ale też początkujących inwestorów. Mimo to dla wielu może być zaskoczeniem, że do najpopularniejszej kryptowaluty coraz częściej przekonują się zwolennicy standardu złota.

Miłośnicy złota wybierają bitcoina?
Miłośnicy złota wybierają bitcoina?
/ YAY Foto

W momencie rozpoczęcia pisania tego artykułu jeden bitcoin był wyceniany na 16 804,92 USD (dane serwisu Coindesk) i od początku 2017 roku jego cena wzrosła o 1653 proc. W tym samym czasie uncja złota była notowana po kursie 1243,80 dolarów, a więc o blisko 8 proc. wyżej niż na początku roku.

O ile nie trudno się dziwić, że kryptowalutowej manii uległo młodsze pokolenie inwestorów, to już pewną konsternację wzbudziła rosnąca popularność bitcoina wśród miłośników „barbarzyńskiego reliktu”. Znany amerykański zwolennik standardu złota i były kongresmen Ron Paul tydzień temu umieścił na swoim twitterowym profilu (652 tys. obserwujących!) ankietę, w której zapytał czytelników o preferencje inwestycyjne.

„Zamożna osoba chce ci dać 10 000 dolarów. Możesz wybrać formę, w której otrzymasz tę kwotę. Ale jest haczyk: musisz trzymać ten dar w wybranej przez siebie formie przez 10 lat. W jakiej formie chciałbyś otrzymać taki prezent?” – brzmiało pytanie Rona Paula.

Wyniki ankiety – jak można się domyślać przeprowadzone w znacznym stopniu na grupie zwolenników złota – okazały się dość konsternujące... także dla samego autora. „Oczywiście nie byłem zaskoczony, że tylko 2 proc. wybrałoby banknoty Rezerwy Federalnej, ani tym, że nie kupiliby obligacji skarbowych” – skomentował Ron Paul. Totalną sensacją był za to fakt, że 54 proc. głosujących wybrałoby bitcoina, a tylko 36 proc. złoto.

„Ta informacja dużo mówi o tym, gdzie są moi czytelnicy i co myślą. Większość moich czytelników wie, jak mocno wspieram złoto i że jestem tolerancyjny wobec cyfrowych walut” – dodał Paul.

Niemniej jednak wyniki twitterowej sondy, w której oddano ponad 70,5 tysiąca głosów, są więcej niż znamienne. To klarowny sygnał potwierdzający, że kryptowalutowa gorączka dotarła już nawet do zwolenników staroświeckiego złota.

Choć z drugiej strony może nie jest to tak wielkie zaskoczenie. Złoto i bitcoin diametralnie się od siebie różnią, ale mają też kilka istotnych cech wspólnych. Oba są zdecentralizowane i niezależne od władzy banków centralnych. Obu nie da się „dodrukować” w dowolnych ilościach tak, jak współczesnego pieniądza fiducjarnego.

Bitcoin w styczniu będzie obchodził dopiero ósme urodziny, podczas gdy monetarna historia złota liczy sobie blisko pięć tysięcy lat. Lecz wcale nie jest powiedziane, że przyszłość będzie należeć wyłącznie do kryptowalut. Złoto już nie raz było wysyłane na śmietnik historii. I jak dotąd zawsze wracało.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
tospiewalemja
Ciekawy wpis z Reddit dotyczący giełdy bitfinex :

"I deposited some BTC into Bitfinex, thinking it was a reputable exchange- it certainly seemed to be. But apparently, overnight, during BTC's surge to around $17k, they imposed minimums for withdrawal. I went down the list and all of them require you withdraw about
Ciekawy wpis z Reddit dotyczący giełdy bitfinex :

"I deposited some BTC into Bitfinex, thinking it was a reputable exchange- it certainly seemed to be. But apparently, overnight, during BTC's surge to around $17k, they imposed minimums for withdrawal. I went down the list and all of them require you withdraw about $160-$200 ($400 in the case of Bitcoin) approximate USD equivalent. This is insane. I don't HAVE that much money in there."
kantorini
A jeśli ktoś chciałbym zainwestować i ugryźć kawałek tortu polecam polską giełdę Bitbay, https://auth.bitbay.net/ref/30577
tospiewalemja
Polskie giełdy są najlepsze naganiaczu od stu boleści ... Np. taki bitcurex ... fajny był...
lelo1949
Złota jest na świecie określona ilość,bitkojnów można wykopać mnóstwo,zależy tylko ile energii na to przeznaczymy,czyli nieskończoność,resztę każdy może sobie dopowiedzieć
mkx
około 21.000.000 sztuk. I nie więcej!
tospiewalemja odpowiada mkx
Chyba, że się zrobi kolejną kryptowalutę a jest ich coraz więcej... Takie to wszystko unikatowe a można ich tworzyć setki odmian... Prawdziwych pieniędzy niedługo zabraknie żeby to sprzedać frajerom...
hfjdj odpowiada tospiewalemja
Waluty też można zrobić kolejne i sprzedawać...
lelo1949 odpowiada mkx
Bitcojna w ogródku nie zakopiesz,przyj dzie ruchawka system energetyczny siądzie i po bitcoinach
hfjdj odpowiada lelo1949
Wydrukujesz klucz na papier, schowasz do małej buteleczki i możesz nawet w dupie sobie trzymać. Aby cię okraść złodziej musi się dostać do conajmniej połowy portfeli wszystkich użytkowników btc. A złoto to przyjdzie ZOMO z wykrywaczem... a przy obecnej technologii to nawet przejedzie autem po ulicy i już będą wiedzieć :)
tospiewalemja odpowiada hfjdj
Jakoś się to nie dzieje ... a te krypto powstają jedna za drugą .

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki