REKLAMA

Sasin: Nie będzie nadmiarowych zysków w spółkach energetycznych

2022-11-29 11:29
publikacja
2022-11-29 11:29

Będziemy kontynuować inwestycje, które spółki rozpoczęły, ponieważ nie można nie inwestować w energetykę, ale nadmiarowych zysków nie będzie - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin: Nie będzie nadmiarowych zysków w spółkach energetycznych
Sasin: Nie będzie nadmiarowych zysków w spółkach energetycznych
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

"Wszyscy oszczędzamy, działania są podjęte już i na etapie prawnym, bo przypomnę, że rozporządzenie, które jest do ustawy dot. zamrożenia cen energii przerzuca pewną, znacząca, część kosztów tego zamrożenia na spółki energetyczne, redukując ich zyski" - powiedział we wtorek wicepremier Sasin w Radiu Plus.

W ocenie szefa MAP najbliższy rok będzie kryzysowy "i to nie jest rok na nowe inwestycje". "Będziemy kontynuować te wszystkie inwestycje, które zostały zaczęte, bo nie można nie inwestować w energetykę. Mamy transformację energetyczną, mamy te zmiany chociażby dotyczące inwestowania w OZE, w atom, przygotowania tych inwestycji. Mamy pewne inwestycje, które muszą być kontynuowane, jak chociażby nowe bloki energetyczne - tu, żebyśmy byli bezpieczni, musimy to kontynuować. Ale rzeczywiście tych nadmiarowych zysków nie będzie" - wskazał Sasin.

Jak dodał, będzie namawiał spółki, "żeby te pieniądze tak inwestować, żeby one służyły wszystkim Polakom".

Sasin został zapytany także o kwestię premii dla szefostwa spółek Skarbu Państwa w kontekście wrześniowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu oświadczył wówczas, że poprosił szefa MAP o wyeliminowanie premii dla zarządów spółek Skarbu Państwa.

"Oczywiście tak się stało. W ślad za tą wypowiedzią premiera skierowałem do rad nadzorczych pisma proszące o to, aby nie uruchamiały wypłaty tzw. zmiennej części wynagrodzenia, czyli tego, co jest uzależnione od zysków firm. Ale jednocześnie pracujemy nad rozwiązaniem systemowym. Po pierwsze mi podlega tylko mniej więcej połowa spółek z udziałem Skarbu Państwa - inni ministrowie zarządzają resztą, więc to musi być decyzja całego rządu, a nie tylko Ministerstwa Aktywów Państwowych. I musi być przeprowadzona jednak w sposób odpowiedzialny" - tłumaczył Sasin.

Jak dodał, jeśli chodzi o premie, "to one już zostały wyeliminowane". "Żadnych premii, żadnych nagród dodatkowych menadżerowie tego szczebla zarządzającego w spółkach Skarbu Państwa nie pobierają" - oświadczył. Przyznał, że dyskusja dotyczy jeszcze zmiennej części wynagrodzenia, "która zgodnie z kontraktem jest częścią wynagrodzenia". Zapowiedział, że nowe rozwiązania powinny dotyczyć przyszłego roku, "tak, żeby wszystkich potraktować tak samo". (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jbl_fan
Energetyka ma takie długi że faktycznie nie będzie rekordowych zysków , coś jest nie tak z tymi raportami .
gortys
"Rekordowe zyski i rekordowe inwestycje. Orlen pochwalił się wynikami" Oto artykuł z DZISIAJ na bankier.pl. Sasin jest oderwany od rzeczywistości tak jak cała elita PiSu.
arzab
Czy ten urzędnik usiłuje teraz powiedzieć, że wcześniej chciał opodatkować zyski, których "nie będzie" ? W takim razie takie chlapanie ozorem podpada pod manipulację kursem na giełdzie !
newsman
a ten znowu swoje ,ma racje nie bedzie nadmiarowych zyskow a jak beda to dla wszystkich Polakow bo do tej pory sluzyly jedynie rodzinom pIS o wcow na wystawne bankiety .ameryki nie odkryl inwestowac one musza a za oszczedzone pieniadze podkupia jeszcze tych niezdecydowanych wyborcow co dalej nie wierza w dobra zmiane
lancealot
To po prostu nowe, ukryte podatki. Orlen, spółki węglowe i energetyczne itp nakładają ogromne marże żeby potem rząd ustawą zabrał zyski.
Grabienie klientów i akcjonariuszy mniejszościowych. Czyli wszystkich, którzy są w OFE, PPK itp.

baibina
No to będą czy nie będą w koncu te zyski? Oni tam jeszcze wiedzą co robią na górze? Raz jest jedna elektrownia atomowa raz 3, raz nowy ład jest za chwile go wycofują. Ja nawet nie jestem pewien kto jest premierem a ministrem finansów to chyba piekna Marlenka Maląg Albo Elzbieta Witek, bo tak z wypowiedzi wynika. DOM WARIATÓW!
frugal
Zysków nie będzie, bo pomimo że są, to oni te zyski przeznaczą na inwestycje które będą służyć ludziom, więc nie będzie zysków :) Tak zapewnia P. Sasin, "700mln zł". Bo przecież pieniądze pozostawione w kieszeniach płacących rachunki za energię czy na stacjach paliw nikomu by nie służyły ;)
kaczyslaw_
O rekordowych przychodach nic nie wspomniał, czyli zysków nie będzie, bo rozdzielą wśród swoich.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki