REKLAMA
PIT 2023

S&P500 zatrzymany na linii bessy

2022-12-13 22:03
publikacja
2022-12-13 22:03

Pomimo pozytywnej niespodzianki z frontu inflacyjnego indeks S&P500 nie był w stanie sforsować linii tegorocznego trendu spadkowego. Teraz wszyscy czekają na środowe wieści z Rezerwy Federalnej.

S&P500 zatrzymany na linii bessy
S&P500 zatrzymany na linii bessy
fot. Michael Nagle / / Xinhua News Agency / Forum

Wtorkowym hitem dnia miałyby być dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Raport BLS nie zawiódł inwestorów. Inflacja konsumencka w USA obniżyła się z 7,7% w październiku do 7,1% w listopadzie przy medianie prognoz ekonomistów rzędu 7,3%. Jednakże na rynku mówiło się, że faktyczne oczekiwania inwestorów mogą być jeszcze niższe – nawet rzędu 7%.

Po publikacji statystyk inflacyjnych na Wall Street wybuchła euforia. Początek wtorkowej sesji przyniósł zwyżkę S&P500 w porywach o 2,76%, co oznaczało przełamanie tegorocznej linii trendu spadkowego. Później jednak ten entuzjazm opadł, a S&P500 grzecznie wrócił pod kreskę łączącą szczyty ze stycznia, marca, sierpnia i listopada.

Ostatecznie S&P500 zakończył dzień na poziomie 4 019,65 pkt., czyli o 0,73% wyżej niż w poniedziałek. Dow Jones zyskał już tylko skromne 0,3% i zadomowił się powyżej 34 000 punktów. Lepiej spisał się Nasdaq zwyżkujący o 1,01% i finiszujący z wynikiem 11 256,81 pkt. Wart odnotowania jest także przeszło 9-procentowy spadek indeksu zmienności VIX.

Ostrożność inwestorów można po części tłumaczyć tym, że pomimo drugiego z rzędu pozytywnego sygnału listopadowy odczyt CPI tak naprawdę niewiele zmienia. Raz, że wciąż mówimy o bardzo wysokiej, przeszło 7-procentowej inflacji. Dwa, jej spadek w ostatnich miesiącach zawdzięczamy głównie taniejącym paliwom i energii, co wcale nie musi być trwałym trendem. I  trzy, wciąż wysoka jest inflacja bazowa i w tej kategorii dezinflacyjnie oddziałuje jedynie rynek używanych samochodów, który powraca do normy po covidowym boomie z roku 2021.

Poza tym istotne kwestie rozstrzygną się dopiero w środę wieczorem, kiedy na rynek trafi komunikat FOMC. Rynek jest w zasadzie pewny 50-punktowej podwyżki stopy funduszy federalnych. Kluczową niewiadomą pozostaje nastawienie Komitetu i to, jak mocno będzie chciał on podnieść stopy w 2023 roku. Od tygodni spekuluje się, że górną granicą stopy funduszy federalnych ma być 5%. Nie jest też pewne, czy ostatnie spadki inflacji zadowolą przewodniczącego Powella. Ten od miesięcy daje jasno do zrozumienia, że interesuje go sam spadek inflacji, lecz jej powrót do 2-procentowego celu.

Tym bardziej, że Jay Powell ostatnio lubi wylewać całe kubły zimnej wody na rozgrzane głowy inwestorów z Wall Street. Zresztą nawet jeśli Fed przystopuje z dalszymi podwyżkami stóp procentowych, to zapewne dość długo będzie je chciał utrzymać na podwyższonym poziomie. Nadzieje na pierwsze cięcia fed funds rate w grudniu 2023 roku mogą się okazać nieco przesadzone.

Tym niemniej warto zwrócić uwagę na to, co w ostatnich tygodniach wyprawia amerykański rynek długu, który zdaje się powoli wyceniać rosnące ryzyko przyszłorocznej recesji w Stanach Zjednoczonych. Po dzisiejszym odczycie CPI rentowność papierów 10-letnich spadła o ponad 10 pb., do 3,51%. To już o 82 pb. mniej niż w październiku. Równocześnie utrzymuje się najgłębsza od 41 lat inwersja krzywej terminowej w USA, co przez ostatnie pół wieku poprzedzało każdą recesję w największej gospodarce świata.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
sp500 djia nasdaq na linii krzyża, te indeksy mogą się podnieść w dniu decyzji fed

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki