REKLAMA

Rosną ceny usług bankowych. Podwyżki ruszyły już w ubiegłym roku

Wojciech Boczoń2020-07-15 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-07-15 06:00
Rosną ceny usług bankowych. Podwyżki ruszyły już w ubiegłym roku
Rosną ceny usług bankowych. Podwyżki ruszyły już w ubiegłym roku
fot. Monster Ztudio / / Shutterstock

Ceny usług bankowych idą w górę. Z analizy NBP wynika, że podwyżki zaczęły się już w II półroczu 2019 roku. Podrożały m.in. średnie opłaty za prowadzenie rachunków osobistych, przelewów zlecanych w placówkach i przez telefon oraz za obsługę kart. Ten trend kontynuowany jest obecnie.

Narodowy Bank Polski co pół roku publikuje raport, w którym porównuje wysokości prowizji i opłat związanych z rozliczeniami pieniężnymi w złotych w polskim sektorze bankowym. Najnowsza, udostępniona kilka dni temu, analiza obejmuje drugie półrocze 2019 roku. W opracowaniu omówiono m.in. opłaty za prowadzenie rachunków, obsługę kart płatniczych i przelewy. Ocenie poddano flagowe rachunki z 13 banków komercyjnych i jednego banku spółdzielczego.

Podane w tabeli ceny są średnimi arytmetycznymi wyliczonymi z opłat za usługi oferowane przez poszczególne instytucje. Jak wynika z opracowania, średnie ceny produktów bankowych już w drugim półroczu 2019 roku zaczęły iść w górę. Na przykład cena za prowadzenie rachunku wzrosła z 5,45 zł do 6,37 zł, przelew w placówce zdrożał z 7,93 zł do 8,03 zł, a przelew internetowy z poziomu 0,04 do 0,05 zł.

Wpływ na tę ostatnią pozycję miał BOŚ, który wprowadził opłatę za przelewy internetowe w wysokości 0,10 zł. Przy czym opłata ma charakter warunkowy, a zwolnienie można otrzymać dzięki „udzieleniu przez klienta zgody na wysyłanie zmian regulacji elektronicznie na trwałym nośniku (pdf) na podany adres e-mail lub w powszechnie stosowanym formacie zapisanym na specjalnym nośniku komputerowym z wykorzystaniem technologii spełniającej cechy trwałego nośnika”.

Opłaty związane z rachunkami i przelewami

Analizowana opłata

Średnia cena w I półroczu

Średnia cena w II półroczu

Opłata za prowadzenie rachunku płatniczego

5,45 zł

6,37 zł

Opłata za prowadzenie rachunku płatniczego po uwzględnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z tej opłaty

1,65 zł

1,77 zł

Opłata za realizację polecenia przelewu w placówce banku

7,93 zł

8,03 zł

Opłata za realizację polecenia przelewu za pośrednictwem usługi bankowości

Telefonicznej

5,96 zł

6,59 zł

Opłata za realizację polecenia przelewu za pośrednictwem usługi bankowości

elektronicznej (Internet)

0,04 zł

0,05 zł

Średnia opłata za przelew natychmiastowy realizowany w placówce

10,33 zł

11,44 zł

Średnia opłata za przelew natychmiastowy realizowany za pośrednictwem usługi

bankowości telefonicznej

13,40 zł

13,40 zł

Średnia opłata za przelew natychmiastowy realizowany za pośrednictwem usługi

bankowości elektronicznej (Internet)

5,42 zł

5,53 zł

Opłata za realizację polecenia zapłaty

0,27 zł

0,28 zł

Opłata za realizację zlecenia stałego

0,23 zł

0,25 zł

Opłata za realizację wpłaty gotówkowej w placówce banku na rachunek płatniczy

prowadzony przez innego dostawcę usług płatniczych

14,60 zł, min. 0,84 proc.

15,11 zł, min. 0.86 proc.

Opłata za realizację wpłaty własnej gotówkowej w placówce banku

2,07 zł

2,23 zł

Opłata za realizację wypłaty gotówki w placówce banku

2,23 zł

2,41 zł

Źródło: NBP

W górę poszły także opłaty za karty płatnicze, choć zdrożały nie wszystkie pozycje. Średnia opłata za użytkowanie karty wzrosła z 5,08 zł do 5,53 zł, ale już opłaty związane z wypłatą z bankomatów potaniały lub pozostały na niezmienionym poziomie.

Opłaty związane z obsługą kart płatniczych

Analizowana opłata

Średnia cena w I półroczu

Średnia cena w II półroczu

Opłata za użytkowanie karty

5,08 zł

5,53 zł

Opłata za użytkowanie karty debetowej po uwzględnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z tej opłaty

1,62 zł

1,72 zł

Opłata za wypłatę gotówki z użyciem karty debetowej w bankomatach własnych i wskazanych przez bank sieciach bankomatów

0,19 zł

0,44 zł

Opłata za wypłatę gotówki w bankomatach innych banków w kraju

3,23 zł i 2,33 proc.

3,19 zł i 2,33 proc.

Opłata za wypłatę gotówki w bankomatach innych podmiotów za granicą

8,22 zł i 2,67 proc.

6,63 zł i 2,63 proc.

Opłata za wpłatę gotówki we wpłatomatach/bankomatach własnych z funkcją wpłaty

0,00 zł

0,00 zł

Opłata za wpłatę gotówki we wpłatomatach/bankomatach z funkcją wpłaty innych

Podmiotów

1,33 zł i 0,47 proc.

1,33 zł i 0,47 proc.

Opłata za przewalutowanie transakcji

2,88 proc.

2,93 proc.

Opłata za usługę cash back

0,47 zł

0,50 zł

Źródło: NBP

Analitycy NBP zwracają uwagę, że banki kontynuują politykę cenową promującą elektroniczne kanały dystrybucji usług płatniczych i oferującą korzystniejsze warunki cenowe klientom realizującym transakcje bezgotówkowe. Wyróżniają też dwa widoczne trendy. Pierwszy z nich dotyczy upraszczania oferty bankowej polegający na zmniejszeniu liczby oferowanych kont osobistych. Drugi – rozszerzania oferty o nowe usługi (głównie przelewy natychmiastowe i przelewy SORBNET).

Opłaty w bankach rosną cały czas

Trend związany z podnoszeniem opłat – zaobserwowany już w II półroczu 2019 roku – kontynuowany jest obecnie. Jak wynika z danych GUS-u, w maju 2020 usługi bankowe zdrożały o 40 proc. Przy czym należy zastrzec, że każda – nawet stosunkowo niewielka – zmiana nominalna, np. o 1 zł, powoduje, że procentowa zmiana ceny danej usługi kształtuje się na poziomie kilkunastu lub kilkudziesięciu procent. W pierwszym półroczu 2020 roku kilka banków informowało już o poniesieniu opłat. To m.in. Alior Bank, BNP Paribas, Citi Handlowy czy Credit Agriocole. Szczegółowo podwyżki opisywaliśmy w artykule "Banki podnoszą opłaty. W maju wzrosły o 40 proc. rok do roku".

Należy oczekiwać, że to jeszcze nie koniec podwyżek cen za podstawowe usługi bankowe. W ten sposób banki będą chciały zasypać dziurę w przychodach, która powstała na skutek obniżenia stóp procentowych NBP do najniższego poziomu w historii.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
and-owc
Każdy chce zarobić a się nie narobić. Proste jak "łuk". Usługi zawsze były drogie (chyba że pod latarnią darmowe). "Panienka z okienka" w banku też chce zarobić i się miło usmiecha do klienta. Malkontentom polecam program "Zrób to sam" z TV. Psa obsługuję za darmo i jeszcze go karmię Każdy chce zarobić a się nie narobić. Proste jak "łuk". Usługi zawsze były drogie (chyba że pod latarnią darmowe). "Panienka z okienka" w banku też chce zarobić i się miło usmiecha do klienta. Malkontentom polecam program "Zrób to sam" z TV. Psa obsługuję za darmo i jeszcze go karmię (wariat). Nawet zbieram jego gówna (odchody) a on myśli że je konsumuję i mi smakują.
and-owc
Nawet zbieram jego odchody a on myśli że je konsumuję i mi smakują. Ma dobry węch,od małego gonił dziką zwierzynę (zające,sarny,itd..). To co żre na spacerze w lesie to się nazywa "Kaprofogia". Odchody nie tylko żwierząt, również ludzi to co wysrali,wyrzygali w lesie. Nie będę ganiał za wariatem (samodzielnym),Nawet zbieram jego odchody a on myśli że je konsumuję i mi smakują. Ma dobry węch,od małego gonił dziką zwierzynę (zające,sarny,itd..). To co żre na spacerze w lesie to się nazywa "Kaprofogia". Odchody nie tylko żwierząt, również ludzi to co wysrali,wyrzygali w lesie. Nie będę ganiał za wariatem (samodzielnym), wie co dobre gdzie są witaminy (odżywki). Byle czego (gówna) nie zeżre, owoców i warzyw nie lubi "matołek". Śmierdzące ryby,mięso mu nie przeszkadzają (sąsiedzi upominają).
degrengolada
Unia Europejska wprowadziła ustawę, zgodnie z którą prowadzenie podstawowego rachunku bankowego jest już całkowicie darmowe. Nie dajcie się naciągnąć na opłaty. Macie prawo zażądać od bankowego sprzedawcy DARMOWEGO rachunku bankowego.
jasiek2017
Wystarczy założyć darmowe konto z darmową kartą i po problemie. Tyle, że wieczni narzekacze zaraz się na mnie rzucą jak czekający na obniżki -40% na nieruchomości hahahah

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki