Rosja proponuje - wspólna kryptowaluta dla krajów BRICS

Emisja oficjalnej kryptowaluty na potrzeby rozliczeń międzynarodowych ma większy sens niż podobne przedsięwzięcie w ramach jednego kraju - taki punkt widzenia przedstawiła Olga Skorobogatova, wiceszefowa rosyjskiego banku centralnego, zapowiadając rozpoczęcie analiz nad projektem, który ma obejmować kraje BRICS i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

(fot. Stanislav Krasilnikov / FORUM)

Jak donosi Radio Wolna Europa, wiceszefowa Banku Rosji na spotkaniu z dziennikarzami 28 grudnia zapowiedziała rozpoczęcie prac nad projektem wspólnej kryptowaluty, która miałaby być używana w rozliczeniach pomiędzy krajami BRICS i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Olga Skorobogatova wskazała, że wprowadzenie oficjalnej cyfrowej waluty nie jest w Rosji uzasadnione m.in. ze względów makroekonomicznych, a podobny punkt widzenia przyjmują władze monetarne w wielu krajach.

Za znacznie bardziej obiecujące uznała stworzenie kryptowaluty używanej na poziomie ponadnarodowym jako wspólnej jednostki rozliczeniowej w transakcjach handlowych. „Taki projekt ma wiele aspektów technologicznych i makroekonomicznych i myślę, że przyszły rok poświęcimy na analizę różnych podejść do emisji takiej międzynarodowej cyfrowej waluty” – wskazała Skorobogatova. Wiceszefowa Banku Rosji wymieniła w tym kontekście kraje BRICS (Brazylię, Rosję, Indie, Chiny oraz Republikę Południowej Afryki) i EUG, do których zaliczają się, obok Rosji, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan.

Stworzenie wspólnej kryptowaluty mogłoby być kolejnym krokiem na drodze do zmniejszenia znaczenia dolara amerykańskiego w globalnych rozliczeniach. O użyciu wirtualnej waluty jako mechanizmu rozrachunku pomiędzy krajami BRICS dyskutowano już we wrześniu 2017 r. na szczycie w Xiamen.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
26 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 16 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
28 35 madarot

Już kiedyś cos takiego było za komuny, rubel transferowy, widać dobrze na nim ZSRR wychodził skoro się rosji ponownie cos takiego marzy. Gorzej na tym wyszły kraje postkomuny.

! Odpowiedz
37 23 pstrzezek

To oczywiste uderzenie w dolara
Pytanie kto zawierzy walucie koordynowanej przez Rosje, biorąc pod uwagę niedawne doświadcznia z rosyjskimi hakerami, czy to przy wyporach w USA, referendum w Katalonii, Brexicie, wyborach w Niemczech i Francji... wymieniając tylko niektóre przypadki

! Odpowiedz
18 45 sel

To nie jest uderzenie w $ tylko obrona przed trylionami bezwartościowych papierków sprzedawanych jak maść na szczury..

! Odpowiedz
6 36 sel

I tak muszą ją oprzeć na złocie i srebrze żeby była w pełni wiarygodna i lepsza od $ i Euro..

! Odpowiedz
12 40 ajwaj

Albowiem jest dodatk. problem.

Ponad 1/2 obligacji USA kupuje ...... Fed. Reserva USA, podobnie Eur.Bank Centr (tu chodzilo tez o obligacje smieciowe Grecji, Port. & Co..... 6 Banków Centralnych ma juz 17 trylionów $ wlasnych obligacji!!! Malo kto uwierzy, jesli nie sprawdzi :)

PS. Fajna ta Pani :)

! Odpowiedz
27 9 plutarch

idź się wreszcie pokłoń swojemu carowi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -1,64% 4,1544
2020-04-07 22:54:00
EUR/PLN -0,69% 4,5236
2020-04-07 22:54:00
EUR/USD 0,91% 1,0891
2020-04-07 22:54:00
CHF/PLN -0,64% 4,2837
2020-04-07 22:53:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil