REKLAMA

Rosja proponuje - wspólna kryptowaluta dla krajów BRICS

2017-12-29 10:41
publikacja
2017-12-29 10:41

Emisja oficjalnej kryptowaluty na potrzeby rozliczeń międzynarodowych ma większy sens niż podobne przedsięwzięcie w ramach jednego kraju - taki punkt widzenia przedstawiła Olga Skorobogatova, wiceszefowa rosyjskiego banku centralnego, zapowiadając rozpoczęcie analiz nad projektem, który ma obejmować kraje BRICS i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

fot. Stanislav Krasilnikov / / FORUM

Jak donosi Radio Wolna Europa, wiceszefowa Banku Rosji na spotkaniu z dziennikarzami 28 grudnia zapowiedziała rozpoczęcie prac nad projektem wspólnej kryptowaluty, która miałaby być używana w rozliczeniach pomiędzy krajami BRICS i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Olga Skorobogatova wskazała, że wprowadzenie oficjalnej cyfrowej waluty nie jest w Rosji uzasadnione m.in. ze względów makroekonomicznych, a podobny punkt widzenia przyjmują władze monetarne w wielu krajach.

Za znacznie bardziej obiecujące uznała stworzenie kryptowaluty używanej na poziomie ponadnarodowym jako wspólnej jednostki rozliczeniowej w transakcjach handlowych. „Taki projekt ma wiele aspektów technologicznych i makroekonomicznych i myślę, że przyszły rok poświęcimy na analizę różnych podejść do emisji takiej międzynarodowej cyfrowej waluty” – wskazała Skorobogatova. Wiceszefowa Banku Rosji wymieniła w tym kontekście kraje BRICS (Brazylię, Rosję, Indie, Chiny oraz Republikę Południowej Afryki) i EUG, do których zaliczają się, obok Rosji, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan.

Stworzenie wspólnej kryptowaluty mogłoby być kolejnym krokiem na drodze do zmniejszenia znaczenia dolara amerykańskiego w globalnych rozliczeniach. O użyciu wirtualnej waluty jako mechanizmu rozrachunku pomiędzy krajami BRICS dyskutowano już we wrześniu 2017 r. na szczycie w Xiamen.

MK

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (24)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
madarot
Już kiedyś cos takiego było za komuny, rubel transferowy, widać dobrze na nim ZSRR wychodził skoro się rosji ponownie cos takiego marzy. Gorzej na tym wyszły kraje postkomuny.
pstrzezek
To oczywiste uderzenie w dolara
Pytanie kto zawierzy walucie koordynowanej przez Rosje, biorąc pod uwagę niedawne doświadcznia z rosyjskimi hakerami, czy to przy wyporach w USA, referendum w Katalonii, Brexicie, wyborach w Niemczech i Francji... wymieniając tylko niektóre przypadki
sel
To nie jest uderzenie w $ tylko obrona przed trylionami bezwartościowych papierków sprzedawanych jak maść na szczury..
sel
I tak muszą ją oprzeć na złocie i srebrze żeby była w pełni wiarygodna i lepsza od $ i Euro..
ajwaj
Albowiem jest dodatk. problem.

Ponad 1/2 obligacji USA kupuje ...... Fed. Reserva USA, podobnie Eur.Bank Centr (tu chodzilo tez o obligacje smieciowe Grecji, Port. & Co..... 6 Banków Centralnych ma juz 17 trylionów $ wlasnych obligacji!!! Malo kto uwierzy, jesli nie sprawdzi :)

PS. Fajna ta Pani :)
plutarch
idź się wreszcie pokłoń swojemu carowi

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki