REKLAMA

Przekwalifikowania zawodowe w praktyce

2013-02-13 13:39
publikacja
2013-02-13 13:39

Przekwalifikowania zawodowe to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Kiedy warto, a kiedy trzeba zacząć myśleć o zmianie profesji? Jak się do tego zabrać, żeby uzyskać satysfakcjonujące efekty? Odpowiedzi na te pytania poszukuje zarówno wielu pracowników, jak i bezrobotnych.

Czasy wykonywania jednego zawodu przez całe życie i pracy w jednej firmie aż do emerytury już dawno odeszły do lamusa. Szybkie zmiany technologiczne mają ogromny wpływ na kształt systemu gospodarczego. Rynek wymaga coraz większej mobilności i elastyczności, które zapewniają konkurencyjność. Uwarunkowania gospodarze i społeczne ciągle się zmieniają, pociągając za sobą zmiany strukturalne na rynku pracy. Jedne zawody wymierają, natomiast na inne pojawia się ogromne zapotrzebowanie. Przekwalifikowania zawodowe pomagają utrzymać się i odnieść sukces na współczesnym rynku pracy.

przekwalifikowanie zawodowe
Image licensed by Ingram Image

 

Kiedy trzeba zacząć myśleć o zmianie zawodu?

Najbardziej oczywisty przypadek to utrata pracy i brak możliwości znalezienia innego zatrudnienia w swoim zawodzie. Czasami w takiej sytuacji przekwalifikowanie jest ostatnią deską ratunku, która pozwala utrzymać się na rynku pracy. Zmiana profesji może okazać się koniecznością także w innych przypadkach, takich jak znaczące zmiany warunków życia (urodzenie dziecka, choroby, kalectwo), które uniemożliwią wykonywanie dotychczasowego zawodu.

szkoły zawodowe» Szkoły zawodowe wracają do łask, bo dają pracę

Nawet gdy mamy stałe zatrudnienie, przekwalifikowanie zawodowe może być sposobem na znalezienie innej, lepiej płatnej, czy też bardziej dostosowanej do naszych potrzeb pracy. Ostatnio coraz częściej na przekwalifikowanie decydują się osoby czujące wypalenie zawodowe. Zmiana profesji i nowe wyzwania z tym związane często sprawdzają się jako antidotum na zmęczenie, depresję i brak motywacji. Kiedy jest dobry czas na zmianę zawodu? Zawsze - ważne, aby naszą decyzję dogłębnie przemyśleć i byśmy mieli do niej pełne przekonanie.

Jak się do tego zabrać?

Najlepiej rozpocząć od analizy własnych predyspozycji oraz rynku pracy - w tej właśnie kolejności. Dopiero wtedy można podjąć decyzję, w jakim zawodzie warto spróbować swoich sił, co przyniesie nam satysfakcję i jednocześnie da szansę na dobrą pracę. Następnie zaczyna się właściwa faza przekwalifikowania, polegająca na nauce nowego zawodu.

- Tutaj istnieje wiele możliwości - od samodzielnej nauki, poprzez kursy zawodowe, szkoły i studia, aż po praktyki, staże i wolontariat - tłumaczy Rafał Mroziewski, prezes Mondi Polska Agencja Pracy. - Myślenie o zmianie zawodu warto zacząć od samooceny. Trzeba się zastanowić, jakie posiadamy umiejętności, talenty, co lubimy robić, co nam się najbardziej podoba w pracy, jakie są nasze możliwości fizyczne i zdrowotne. Pomocne w takiej sytuacji może okazać się wsparcie specjalisty, czyli doradcy zawodowego, który pomoże określić nasze predyspozycje i kompetencje - kończy Mroziewski.

zawody bez talentów»10 zawodów, w których najtrudniej o dobrego pracownika

Z taką wiedzą można zacząć analizę rynku pracy. Warto sprawdzić, na które zawody jest obecnie zapotrzebowanie, jak kształtuje się liczba ofert pracy i zarobki na poszczególnych stanowiskach. Jakie trendy na rynku będą panowały w najbliższym czasie. Porównując własne predyspozycje z możliwościami na rynku pracy, można wytypować potencjalnie atrakcyjne dla nas profesje.

Jednak, aby dokonać przemyślanego wyboru nowego zawodu trzeba sprawdzić, czy rzeczywistość pokrywa się z naszymi wyobrażeniami na temat danej pracy. W tym celu najlepiej zebrać opinie od doświadczonych praktyków, którzy opowiedzą, jak faktycznie wyglądają codzienne obowiązki na danym stanowisku.

Odnajdując wymarzoną profesję, pamiętajmy, że przekwalifikowanie zawodowe to inwestycja, w którą trzeba włożyć czas, wysiłek i bardzo często pieniądze. Koszty będą oczywiście uzależnione od skali zmian - czasem będziemy potrzebować tylko niewielkiej korekty naszych umiejętności, a czasem będzie trzeba wywrócić całe nasze dotychczasowe życie do góry nogami. Dlatego przed podjęciem decyzji o modyfikacji zawodu warto dogłębnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

Jakie studia zapewnią dobrą pracę?»Jakie studia zapewnią dobrą pracę?

Ostatni i najważniejszy krok to zdobycie nowych kwalifikacji i doświadczeń. Jeśli chodzi o kwalifikacje, wybór jest szeroki - istnieje wiele szkół i wyższych uczelni, studia podyplomowe, kursy i szkolenia zawodowe. Czasem można liczyć na dofinansowanie szkolenia z Urzędu Pracy lub ze środków Unii Europejskiej, wystarczy dobrze poszukać. Trudniej zdobywa się doświadczenia w nowym zawodzie - tutaj przydają się praktyki, staże, czy wolontariat. Ważne jest także uzyskanie odpowiednich kontaktów, które pozwolą nam wejść do branżowego środowiska i zdobyć wymarzoną posadę.

Przekwalifikowanie - czy warto?

Przekwalifikowania zawodowe stają się powoli koniecznością. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, aby nie wypaść z rynku pracy. Stałe podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych pomaga osiągnąć sukces. Jednak pełnia satysfakcji płynie z pracy zgodnej z naszymi wrodzonymi zdolnościami i powołaniem. Dlatego nigdy nie jest za późno na decyzję o zmianie profesji. Najpierw jednak trzeba wyznaczyć sobie konkretne cele, a potem je konsekwentnie realizować. Zmiana zawodu może stworzyć szanse na odnalezienie radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.


/MONDI Polska Agencja Pracy

 

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~RekrutacjaSzkolenia
RIGP Gdańsk prowadzi rekrutację do projektu „Na pomoc pracy- niwelowanie negatywnych skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim” (warunek- nie upłynął okres dłuższy niż 6 miesięcy od daty utraty zatrudnienia do momentu podpisania deklaracji Uczestnictwa w projekcie, po pozytywnym przejściu RIGP Gdańsk prowadzi rekrutację do projektu „Na pomoc pracy- niwelowanie negatywnych skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim” (warunek- nie upłynął okres dłuższy niż 6 miesięcy od daty utraty zatrudnienia do momentu podpisania deklaracji Uczestnictwa w projekcie, po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji) Projekt skierowany jest do osób: 1.bezrobotnych – pozostająch bez zatrudnienia, które utraciły pracę świadczoną w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej (tj. umowy o dzieło lub zlecenia, na podstawie której w sposób stały świadczona była praca) z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do Projektu, 2. w okresie wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy W ramach wsparcia osoby zwolnione mogą ubiegać się o: Sfinansowanie dowolnego kursu zawodowego w całej Polsce konsultacje z doradcą zawodowym (określenie poziomu kompetencji zawodowych oraz potrzeb rozwojowych i wybranie form wsparcia dostępnych w projekcie), tematyczne warsztaty grupowe (autoprezentacjia, asertywność, komunikacja i negocjacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych), wsparcie psychologiczne, pośrednictwo pracy Rekrutacja do projektu trwa! Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.napomocpracy.woj-pomorskie.pl
~ankowa2
Mysle ze warto w takiej sytuacji pomyslec tez nad takimi kursami http://cosinus.pl/Kursyzawodowe.aspx
Wybór jest naprawde bardzo duzy.
~tomtom
Swietnie napisane,niestety nie zgadzam sie z wiekszoscia tych wywodow a to dlatego, ze zycie niestety jest w 80 procentach inne niz czytam te dobre rady w internecie.Sam sie przekwalifikowalem i to nie z powodu braku pracy ale ze wzgledu na nadzieje lepszych zarobkow,kurs CNC itd.Mialem juz nawet upatrzona firme, w ktorej chcialbym Swietnie napisane,niestety nie zgadzam sie z wiekszoscia tych wywodow a to dlatego, ze zycie niestety jest w 80 procentach inne niz czytam te dobre rady w internecie.Sam sie przekwalifikowalem i to nie z powodu braku pracy ale ze wzgledu na nadzieje lepszych zarobkow,kurs CNC itd.Mialem juz nawet upatrzona firme, w ktorej chcialbym pracowac ,oczywiscie pracuje tam ale mozna powiedziec , ze wpadlem z deszczu pod rynne.Zarabiamy troszke wiecej niz sprzataczki tam,w tej chwili przyjmuja ludzi kompletnie nawet bez wyksztalcenia technicznego,rece opadaja- mysle ,ze jestem swietnym przedstawicielem przecietnego Polaka, jesli nie- to kto nim jest???Wiec nie piszcie glupot o przekwalifikowaniach a potem pokazujecie zadowolone osoby przy komputerach jak to sie nauczyly excella czy acada czy to pisac poprawnie w wordzie bo tych kursow praktycznie nie ma he he,wiem bo dzwonilem (zero zainteresowania albo grupy zbyt male - z reszta ceny z kosmosu) a po tym i tak nie ma roboty bo takich jest na peczki...konczac swoj komentarz ten kraj to dno ale myslimy ,ze tak nie jest bo wklejaja nam ,ze UE jest w kryzysie....zapraszam do UK gdzie spedzilem ponad 3 lata.Zobaczycie roznice.Tam nie trzeba sie na sile przekwalifikowywac...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki