REKLAMA

Projekt przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok wycofany

2023-12-05 13:50, akt.2023-12-05 16:07
publikacja
2023-12-05 13:50
aktualizacja
2023-12-05 16:07

Wakacje kredytowe 2024 z kryterium dochodowym odchodzą do lamusa? Projekt ustawy grupy posłów Polska 2050-Trzecia Droga został wycofany - poinformowano we wtorek na stronie internetowej Sejmu. - Zostawiamy te kwestię do decyzji przyszłego rządu - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zapewnił, że państwo pomoże tym, którzy nie mają na raty kredytu.

Projekt przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok wycofany
Projekt przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok wycofany
fot. Mary Long / / Shutterstock

Pod koniec listopada do Sejmu wpłynął wniesiony przez grupę posłów Polski 2050-TD projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Według projektu, w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy, związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego, przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Sejmu, we wtorek projekt został wycofany.

Pytany o to, czy projekt ustawy dot. wakacji kredytowych będzie procedowany ścieżką rządową, już po powołaniu rządu koalicyjnego, marszałek Sejmu opowiedział: "Dziś dowiedziałem się od szefów klubów, że zapadła decyzja - co do merytoryki zgodna z tym, o czy mówiliśmy przy ustawie wiatrakowej, czyli zostawiamy te rzeczy do decyzji przyszłego rządu".

"Podjęliśmy taką decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych (...). Rząd będzie za tydzień, on będzie brał odpowiedzialność za tego rodzaju decyzje" - powiedział marszałek Sejmu.

Marszałek Hołownia wskazał, że umocowany rząd większościowy będzie w Polsce za tydzień. "Dziś jest ten moment, kiedy Sejm powinien powiedzieć: +słuchajcie ten tydzień możemy poczekać i niech rząd odpowiedzialnie tę decyzję podejmie+" – powiedział.

Jak mówił, jest to decyzja przewodniczących klubów. Jednocześnie zaznaczył, że "nikt nie ma zamiaru niczego opóźniać". "Decyzja ws. wakacji kredytowych musi być. Uważam, że to odpowiedzialne, by rząd opracował to jako swój projekt i przedstawił go Izbie jako rozwiązanie - nie takie, które zostało po tamtym rządzie, ale takie, które nowy rząd chce wdrożyć" – powiedział Hołownia.

W. Buda (PiS): Żądamy natychmiastowego wznowienia prac komisji finansów publicznych i pracy nad wakacjami kredytowymi

Waldemar Buda mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że - według niego - obserwujemy cały ciąg skandalicznych decyzji, które obnażają przygotowanie się opozycji do rządów. "To, co wyprawia pani poseł Paulina Hennig-Kloska (wiceszefowa Polski 2050 - PAP) z jej projektami budzi poważne wątpliwości natury etycznej, prawnej i lobbystycznej" - ocenił polityk PiS.

Buda zażądał "natychmiastowego wznowienia prac komisji i pracy nad wakacjami kredytowymi". "Mamy dobry projekt, który bazuje na rozwiązaniach, które już obowiązywały w 2022 i 2023 roku i spokojnie możemy nad nim pracować. Tam nie było żadnych lobbystów, był przygotowany przez Radę Ministrów" - powiedział poseł PiS.

"Jeżeli mają swój projekt, który jest bublem, to proszę bardzo - wycofujcie go, ale pracujmy nad rzetelnym projektem" - dodał Buda.

W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim - w porównaniu z obowiązującymi regulacjami - wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł. W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe, jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc. Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Autorka: Daria Al Shehabi, Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (23)

dodaj komentarz
jakubosia
Szkoda tylko, że kryterium dochodowe nie dotyczy również 800 +.
bha
Takie były raczej Niby wielkie pomocowe wakcje???.Co najwyżej wydłużające dodatkowo terminy końcowych niestety dodatkowo dojnych spłat rat z wyższych trwających nadal stopeczek, stopek.
bha
Niestety dodatkowo dojnych rynkowych stopek dla systemu mamony i jego z nich przez już ponad 2 lat niemałych dodatkowo otrzymywanych z wyższych rat kredytów Zysków!!!. Niestety
kartezjusz80
Brawo jak nie wiatraki to kredyty ile i co banki zaoferowaly poslom za wycofanie sie z wakacji kredytowych??
frankmaster
Koniec już tego cyrku na szczęście. Swoje długi spłacaj zgodnie z umową. A jeśli jest wadliwa, idź do sądu.
max5000
Państwo pomoże tym wg Szymona którzy nie mają na ratę kredytu. Czyli mamy w Polsce socjalizmu. Dlaczego państwo czyli my z naszych podatków mamy dopłacać komuś do kredytu. Jesteście dorośli. Każdy biorąc kredyt zgodził się na ryzyko związane z tym że stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet do 30proc. Czemu teraz państwo ma tym ludziom Państwo pomoże tym wg Szymona którzy nie mają na ratę kredytu. Czyli mamy w Polsce socjalizmu. Dlaczego państwo czyli my z naszych podatków mamy dopłacać komuś do kredytu. Jesteście dorośli. Każdy biorąc kredyt zgodził się na ryzyko związane z tym że stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet do 30proc. Czemu teraz państwo ma tym ludziom pomagać. ??
gonzo17
To nie z państwowych pieniędzy, tylko od banksterów, nie z naszych pieniędzy te wakacje były i będą. Co innego bezpieczny kredy gdzie banki bez żadnego dla siebie ryzyka osiągają gigantyczne zyski dzięki rządowym dopłatom
burth
Jak klęknie koleś co brał kredyt, klęknie mieszkaniówka. Jak mieszkaniówka klęknie klekną kolejni kredytobiorcy. Oni już nie pójdą do fryzjera, klęknie fryzjer. I tak dojdzie aż do Ciebie. To się nazywa gospodarka na kroplówce. Kroplówka tą sprawiła że Włosi mają 190% zadłużenia, Francuzi 110% . W Polsce bankier Motawiecki który Jak klęknie koleś co brał kredyt, klęknie mieszkaniówka. Jak mieszkaniówka klęknie klekną kolejni kredytobiorcy. Oni już nie pójdą do fryzjera, klęknie fryzjer. I tak dojdzie aż do Ciebie. To się nazywa gospodarka na kroplówce. Kroplówka tą sprawiła że Włosi mają 190% zadłużenia, Francuzi 110% . W Polsce bankier Motawiecki który już raz kroił kredytobiorców wie że aby kroplówka nie wydrenowala budżetu muszą tą kroplówkę podać banki. Tusk woli nie dawać kroplówki tylko chce zgonu pacjenta. Bankowi się opłaca tak samo jak spłaci ktoś kredyt lub go nie spłaci. Każde rozwiązanie jest źle tyle że dla dwóch zupełnie innych grup.P.S postaraj się wypowiadać w tematach o których coś wiesz, bo trzeba wtedy pisać takim prostym językiem abyś coś zrozumiał
frankmaster odpowiada burth
Hehe już widzę jak ktoś z powodu braku rządowych "wakacji" kredytowych nie idzie do fryzjera ;))) Przestań snuć obraz nędzy i rozpaczy, większość tych co korzystała z tych wakacji ma się świetnie!
burth odpowiada frankmaster
Oczywiście że większość ,tyle że ta mniejszość może niezłego syfu narobić niesplacajac swoich zobowiązań. Dobrze wiesz co się stanie jak ta mniejszość z 2,5 hipotek przestanie obsługiwać dług. Co do fryzjera to cała branża widzi spadek obrotów i wzrost cen funkcjonowania. Brak pomocy w 2024 roku kredytobiorcom narobi niezłego syfu.Oczywiście że większość ,tyle że ta mniejszość może niezłego syfu narobić niesplacajac swoich zobowiązań. Dobrze wiesz co się stanie jak ta mniejszość z 2,5 hipotek przestanie obsługiwać dług. Co do fryzjera to cała branża widzi spadek obrotów i wzrost cen funkcjonowania. Brak pomocy w 2024 roku kredytobiorcom narobi niezłego syfu. Wszystkie banki się na to szykują. Golenie baranów rozpoczęte, Tusk wrócił. Nawet PPK jest zagrożone.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki