REKLAMA

Wakacje kredytowe wg Polski 2050 i Trzeciej Drogi. Ostrzejsze kryterium dochodowe?

2023-11-28 15:09, akt.2023-11-28 17:24
publikacja
2023-11-28 15:09
aktualizacja
2023-11-28 17:24

Raz na kwartał z progiem dochodowym - taki projekt przedstawili posłowie Polski 2050 i Trzeciej Drogi. "Przerwa od kredytu" przysługiwałaby, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

Wakacje kredytowe wg Polski 2050 i Trzeciej Drogi. Ostrzejsze kryterium dochodowe?
Wakacje kredytowe wg Polski 2050 i Trzeciej Drogi. Ostrzejsze kryterium dochodowe?
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który we wtorek opublikowano na stronie internetowej Sejmu.

Zgodnie z projektem wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 r. W uzasadnieniu wskazano, że tak jak dotychczas na wniosek kredytobiorcy będzie możliwe zawieszenie w ciągu roku czterech rat (raz na kwartał) kredytu hipotecznego wziętego na zakup mieszkania. Tak jak obecnie będzie możliwe też zawieszenie spłaty rat tylko jednego kredytu.

Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie kryterium, które będzie uprawniało do skorzystania takiego wsparcia.

"Odmiennie niż w obecnie obowiązującej konstrukcji zawieszenia rat kredytu proponuje się wprowadzenie kryterium, które będzie uprawniało do skorzystania z takiego wsparcia. Zgodnie z projektem ze zwolnienia będzie mógł skorzystać kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (...) do średniego miesięcznego dochodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej gospodarstwa domowego kredytobiorcy w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku (...) przekracza 40 proc." - napisano w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu podkreślili, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.

"Wprowadzenie takiego ograniczenia jest społecznie sprawiedliwe, gdyż wsparcie powinno trafiać do osób naprawę go potrzebujących i zgodnie z postulatami ekonomistów" - podkreślono.

Dodano, że z uwagi na bliski koniec obecnych „ustawowych wakacji kredytowych", zaproponowano, by zmiany weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim - w porównaniu z obowiązującymi regulacjami - wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł.

W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc.

Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Rząd oszacował koszt wakacji kredytowych w 2024 r. po proponowanej zmianie na ok. 8 mld zł.

Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 r. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu. 

ZBP: Koszt przedłużenia tych wakacji kredytowych wynieść może do ok. 1 mld zł

Związek Banków Polskich szacuje na 0,9 - 1,05 mld zł koszt przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok w formule zaproponowanej przez Polska2050-TD przy założeniu 100 proc. partycypacji - poinformowała PAP Biznes wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka.

"Projekt ten nie pozostaje bez wpływu na banki. Roczny koszt dla banków przedłużenia wakacji kredytowych w zaproponowanej formie szacujemy na 900 mln zł -1,05 mld zł. W założeniu tym przyjęliśmy partycypację na poziomie 100 proc." - powiedziała PAP Biznes Wachnicka.

"Zdecydowano się na wniesienie kolejnego projektu dotyczącego wakacji kredytowych. Został w nim uwzględniony nasz postulat, który mówił o tym, żeby kryteria dostępowe były zastosowane dla wszystkich kredytobiorców, czyli żeby to rozwiązanie było zaadresowane tylko do osób, które rzeczywiście będą go potrzebować. Zaproponowane rozwiązanie jest równe dla wszystkich i adresowane wyłącznie do potrzebujących wsparcia i w tym sensie jest dla nas satysfakcjonujące, choć podkreślaliśmy i będziemy podkreślać, że mechanizmem pomocy dla kredytobiorców powinien być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, a tworzenie alternatywnych rozwiązań nie jest potrzebne" - powiedziała Wachnicka.

"W tym projekcie obniżono próg DTI do 40 proc. z 50 proc., które było proponowane w projekcie rządowym, czyli poszerzono grono osób, które będą mogły skorzystać z tego wsparcia" - dodała.

ZBP w postulatach do nowego parlamentu dot. sektora bankowego postulował zogniskowanie działań pomocowych dla kredytobiorców dotkniętych problemami ze spłatą rat kredytów mieszkaniowych na szerszym wykorzystaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zamiast powszechnych, nieograniczonych wakacji kredytowych.

seb/ ana/

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (56)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
Ja chce wakacje od podatków. Zapłacę za kilkadziesiąt lat. Buahahahaha
trolley
Cwaniaki kredyciarze walczą w komentarzach jak lwy XD. Może by tak samo powalczyli żeby zamiast sponsorowania im kredytu banki dołożyły oprocentowania na lokatach? hrehrehrerhre
trolley
zaprawdę powiadam wam, pisowska mafia dokonała w Polsce o wiele większych zniszczeń niż się wam wydaje... nauczyła ludzi że popłaca cwaniactwo, agresywne żebractwo, brak odpowiedzialności za swoje decyzje, układy i układziki a nie ciężka uczciwa praca i oszczędność - niech nikomu do głowy nigdy nie przyjdzie żeby się nad tymi pisowskimi zaprawdę powiadam wam, pisowska mafia dokonała w Polsce o wiele większych zniszczeń niż się wam wydaje... nauczyła ludzi że popłaca cwaniactwo, agresywne żebractwo, brak odpowiedzialności za swoje decyzje, układy i układziki a nie ciężka uczciwa praca i oszczędność - niech nikomu do głowy nigdy nie przyjdzie żeby się nad tymi pisowskimi .synami kiedykolwiek żałować!
akcjoinm
kryteria wakacje dochodowe, zaraz kryteria na 500+ 800+, emeryturki bo muszą znaleźć kasę by lepiej dać nie babci czy dziadkowi, którzy harowali po 40-50 lat w zakładach tylko UB-ckim i SB-ckim śmieciom, którzy katowali po komendach milicji i piwnicach ludzi.
trolley
większość śmieci SBeckich i UBeckich dawno gryzie piach, problemem to są teraz ich potomkowie.. a jeśli chodzi o dawanie to dawaj ze swoich ile wlezie, moje niech idzie do naprawdę potrzebujących a nie cwaniaków i pasożytów
katzpodola odpowiada trolley
Piach gryzie? śmieszny jesteś zobacz po spędach jak za Tuskiem jeżdzili. A za Hołownią to kto stoi w drugim szeregu?
trolley
Wakajki kredytowe RIP :) Warunki uzyskania pomocy zostaną sprowadzone do tego samego co już daje fundusz bankowy dla topiących się kredyciarzy. I prawidłowo hrehrehre.
jas2
I słusznie.
1. Wakacje kredytowe tylko dla wyborców PiS (biedniejsi).
2. 800+ tylko dla wyborców PiS (biedniejsi).

Wyborcy PO i tak będą zadowoleni, bo nie mają dzieci. :)
tomkooo
czy. biedniejsi = glupsi w tym przypadku? czemu mamy doplacac glupkom do ich glupich wyborow?
nie stac cie nie decyduj sie nie dziecko, nie stac cie na kredyt nie bierz kredytu.
trolley odpowiada tomkooo
przecież to pisowiec XD a to już jest cecha charakteru i sposób bycia hrehrehre

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki