REKLAMA

Premier: Z wakacji kredytowych skorzystało ponad 500 tys. kredytobiorców

2022-08-02 13:40, akt.2022-08-02 14:12
publikacja
2022-08-02 13:40
aktualizacja
2022-08-02 14:12
Premier: Z wakacji kredytowych skorzystało ponad 500 tys. kredytobiorców
Premier: Z wakacji kredytowych skorzystało ponad 500 tys. kredytobiorców
fot. KPRM / / Flickr

W ciągu pierwszych dwóch dni od uruchomienia programu wakacji kredytowych skorzystało z nich ponad 500 tys. kredytobiorców - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w każdym z lat 2022 i 2023. To bardzo ważne rozwiązanie, z którego już w ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało ponad 500 tys. rodzin" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że uprawnionych do takiego skorzystania z wakacji kredytowych jest około 2 mln kredytobiorców.

Wniosek o zawieszenie spłat kredytów hipotecznych można składać od piątku.

Wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe przysługują kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Morawiecki: koszt wakacji kredytowych dla banków jest rzędu 20 mld zł

Z danych zebranych przez PAP wynikało, że giełdowe banki szacowały, że średnio ok. 67 proc. ich klientów posiadających kredyt hipoteczny zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych. Według banków odsetek klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat wynieść może od 50 proc. do 90 proc. Łączny koszt dla dziewięciu banków szacowany był łącznie od 12 do 12,9 mld zł.

Rezerwy na wakacje kredytowe obciążą wyniki banków za III kwartał.

Dla sektora bankowego koszt rządowych wakacji kredytowych jest rzędu 20 mld zł - oświadczył we premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "nie należy żałować tego sektora, ponieważ banki mają bardzo zyski". "Polski sektor bankowy silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty, rentowności, i nie ma zagrożenia dla tego sektora. Jestem o tym przekonany" - stwierdził Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że jeszcze w tym roku banki będą miały wysokie zyski.

Jak zaznaczył premier, banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych.

"Każdy, kto ma kredyt hipoteczny w złotówkach, ma prawo do skorzystania z wakacji" - przypomniał Morawiecki. Jak dodał, zwrócił się do regulatorów sektora finansowego, by mieli "szczególne baczenie" na - jak to określił "niewłaściwe i nie na miejscu" działania banków, np. uciążliwe procedury biurokratyczne albo straszenie obniżoną zdolnością kredytową.

Na łamach Bankier.pl przybliżyliśmy także kilka bardziej technicznych kwestii istotnych dla części kredytobiorców:

Premier: państwo nie może stać bezczynnie

Przygotowaliśmy wsparcie w bardzo szerokiej skali, dotyczące wszystkich kredytobiorców; zapewnimy, aby ono było stosowane w sposób sprawiedliwy, obiektywny - powiedział Morawiecki odnosząc się do wakacji kredytowych. Państwo nie może stać bezczynnie - dodał.

"Kiedy niektóre rodziny tracą grunt pod nogami, ze względu na te rosnące raty kredytowe, państwo nie może stać bezczynnie. Państwo jest bardzo aktywne" - powiedział premier na konferencji prasowej odnosząc się do wakacji kredytowych.

Jak dodał, rząd przygotował wsparcie w bardzo szerokiej skali, dotyczące wszystkich kredytobiorców.

"Jest to rządowe wsparcie dla kredytobiorców i zapewnimy, aby ono było stosowane w sposób sprawiedliwy, obiektywny. Jest to rozwiązanie adekwatne na bardzo trudną sytuację geopolityczną, sytuację kryzysu gospodarczego, w którym cała Europa się znalazła. Jesteśmy rządem, który nigdy obywateli nie zostawia samych sobie" - powiedział Morawiecki. 

(PAP/ PAP Biznes)

autor: Aneta Oksiuta

seb/ ana/ wkr/ ero/ pad/ pif/ ero/ aop/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (51)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aszkenazyjski
Nic nie wspieracie, Państwo ma tylko pieniądze podatników lub długi , które obywatele
będą spłacać.

Kredytobiorców będą wspierać przymuszeni inni obywatele, czy Premier tego nie
rozumie. To się nazywa socjalizm.
friedens
Takie regulacje, ingerujące w wolną przedsiębiorczość, powagę umów cywilno-prawnych i prowadzące do niszczenia przedsiębiorców, oraz ich klientów (oszczędzających) i akcjonariuszy, są przecież poza państwami bolszewickimi nielegalne. Banki pójdą do sądów.
mohel
maksymalny odpis wrzucony jednorazowo a później odwracanka zgodnie z ESP i cykanie przez 30 lat …
kaczyslaw_
Ile Polacy zapłacą odszkodowania bankom za te wakacje kredytowe?
tecdswv4t
(moderator usunięty przez komentujacego)
bha
Jakie 20 mld chyba z księżyca wzięte. Przecież i tak im spłacą kredyty z niemałą jeszcze do tego dodatkową inflacyjną nawiązką zysku !!!. Brak słów na to krótkowidztwo.
kaczyslaw_
Nawiązując do Czarnobyla: cisnąć dalej, gospodarka wytrzyma. Ile sekund do wciśnięcia AZ5?
prezestak
Też bym tao chciał wydawać nie swoje pieniądze
jo41
A za wszytko zapłacą ci co kredytu nie mają... ***** ***

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki