Pracownicy demaskujący nieprawidłowości w firmie chronieni prawem

Pracownicy, którzy zdecydowali się powiadomić o nieprawidłowościach w swoich zakładach pracy mają niewystarczającą ochronę prawną w przypadku odwetu ze strony pracodawców. Takie wnioski płyną z raportu "Ochrona sygnalistów w doświadczeniu sędziów sądów pracy" opracowanego przez Fundację Batorego.

Autorka raportu Anna Wojciechowska-Nowak podkreśla, że pracownicy, którzy zdecydowali się na ujawnienie nieprawidłowości w firmach, w których pracują bardzo często padają ofiarą odwetu ze strony pracodawców. Pracodawca może z łatwością takich "niewygodnych" pracowników zwolnić, zlikwidować ich miejsce pracy podając wiele powodów jak choćby spóźnianie się pracownika.

Właśnie zwolnienie z pracy jest najczęstszą formą ukarania pracownika, który odważył się zdemaskować nieprawidłowości w firmie. Anna Wojciechowska - Nowak podkreśla, że kiedy dany pracownik dochodzi swoich praw przed sądem pracy ma dość trudne zadanie.

Sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku, Marta Kiszowara, która często zajmuje się spawami związanymi z niesłusznymi represjami wobec pracowników podkreśla, że nie ma w polskim prawie przepisów dotyczących tak zwanych sygnalistów. Dlatego osoby poszkodowane muszą szukać oparcia w innych przepisach jak na przykład dotyczących mobbingu.

Sędzia Marta Kiszowara podkreśla, że posłowie powinni zająć się luką w przepisach prawa pracy dotyczących kłopotów właśnie osób, które ponoszą konsekwencje za informowanie o nieprawidłowościach w swoich firmach.

Tymczasem Adam Ożarowski specjalista z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości zapewnia, że sytuacja tak zwanych sygnalistów nie jest zła, a międzynarodowe instytucje nie najgorzej oceniają pod tym względem polskie prawo.

Badanie przeprowadzone przez Fundację Batorego objęło jedynie osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Autorka raportu zaznacza, że zupełnie nie wiadomo jak wygląda sytuacja osób, które są zleceniobiorcami lub wykonawcami dzieła.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne