REKLAMA

Praca w Wielkiej Brytanii. Gdzie można liczyć na najwyższe wynagrodzenie?

2016-11-03 08:27
publikacja
2016-11-03 08:27

Najwięcej zarabiają dyrektorzy wykonawczy, menadżerowie i urzędnicy – średnio 798 funtów tygodniowo, a najmniej pracownicy sektora usług i zawodów opiekuńczych – średnio 353 funty tygodniowo – poinformował Narodowy Urząd Statystyczny w Wielkiej Brytanii. Pracownicy których zawodów mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia, a w których sektorach zatrudnieni dostali wyższe płace niż przed rokiem?

fot. / / YAY Foto

O 6,2 proc. wzrosły zarobki najgorzej opłacanych zawodów w Wielkiej Brytanii, w lepszej sytuacji są również pracownicy sprzedaży, obsługi klienta oraz ci obsługujący maszyny, ponieważ jeszcze rok temu zarabiali poniżej minimalnego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 7,2 funta za godzinę pracy.

Wielka Brytania – najgorzej płatne zawody

Według danych ONS przeciętne wynagrodzenie dla najgorzej opłacanych zawodów wzrosło od 6,7 funta na godzinę do 7,3 funta na godzinę – wyższe płace otrzymali pracownicy zawodów opiekuńczych i związanych z wypoczynkiem. Jednak jak podaje brytyjski serwis This is Money, Kongres Związków Zawodowych prezentuje odmienne dane, które wskazują, że 362 tys. zatrudnionym płacono poniżej płacy minimalnej.

Średnie tygodniowe wynagrodzenie pracowników podstawowych grup zawodowych zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin

Grupa zawodowa

Średnie tygodniowe zarobki

Procentowy wzrost płac w stosunku do 2015 roku

Menedżerowie, dyrektorzy oraz starsi urzędnicy

790 funtów

+  1,7 proc.

Kierownicy

72 0 funtów

+ 1,3 proc.

Specjaliści i technicy

590 funtów

+ 0,2 proc.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni

500 funtów

+1,9 proc.

Pracownicy przetwórstwa i obsługi maszyn

480 funtów

+3,1 proc.

Pracownicy administracji

420 funtów

+ 2,0 proc.

Zatrudnieni przy wykonywaniu prac prostych

350 funtów

+ 3,4 proc.

Sprzedawcy, doradcy klienta

350 funtów

+ 3,0 proc.

Pracownicy sektora usług (opieka, turystyka)

350 funtów

+ 3,4 proc.

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Narodowego Urzędu Statystycznego Wielkiej Brytanii

Najgorzej opłacanymi zawodami są barmani (średnio 14 966 funtów rocznie) i fryzjerzy (15 605 funtów rocznie).

Najniższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w następujących regionach: North East oraz East Midlands. Mimo to, ich sytuacja i tak jest lepsza niż przed rokiem – w każdym z regionów odnotowano wzrost płac kolejno o +0,7 proc., +0,9 proc.

Najlepiej płatne zawody w Wielkiej Brytanii

Średnia płaca w Wielkiej Brytanii wynosi 33 482 funtów rocznie. Najwięcej zarabiają prezesi i urzędnicy najwyższego szczebla, którzy mogą liczyć na zarobki rzędu 85 285 funtów rocznie, co stanowi wzrost o 4 procent w stosunku do poprzedniego roku. Na drugim miejscu pod kątem płac znajdują się pracownicy lotnictwa w tym mechanicy pokładowi, którzy otrzymują około 84 968 funtów rocznie.

Najlepiej opłacanymi pracownikami są ci, którzy swoje zajęcie wykonują w Londynie (w porównaniu do 2015 roku odnotowano wzrost płac o 1,7 proc.) oraz na południowym wschodzie Anglii (o 2,5 proc.)

Najlepiej płatne zawody w Wielkiej Brytanii

Grupa zawodowa

Roczne wynagrodzenie

Dyrektorzy wykonawczy i starsi urzędnicy

85 285 funtów

Piloci oraz mechanicy pokładowi

84 968 funtów

Kontrolerzy ruchu lotniczego

80 043 funtów

Pracownicy transportu

75 524 funtów

Dyrektorzy sprzedaży

70 787 funtów

Prawnicy

69 740 funtów

Dyrektorzy sektora technologii informacyjnych i telekomunikacji

68 520 funtów

Brokerzy

67 740 funtów

Wyżsi funkcjonariusze policji

62 706 funtów

Dyrektorzy i menedżerowie finansowi

61 796 funtów

Źródło: Independent.co.uk na podstawie danych Narodowego Urzędu Statystycznego w Wielkiej Brytanii

Nierówności płacowe między najwyżej i najniżej zarabiającymi pracownikami w Wielkiej Brytanii zmniejszyły się. Dzięki wprowadzeniu minimalnego wynagrodzenia w wysokości 7,2 funta za godzinę odnotowano wzrost płac najgorzej zarabiających – ich wynagrodzenia wzrosły o 6,2 proc. na osobę, natomiast tym, którym wiedzie się najlepiej – o 2,5 proc.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~rs4
UK Biedaaaaa ! A brexit został zrobiony po to aby uswiadomic najbardziej niezadowolonym krajom w UE ile moga stracić a po to zeby sie "bali troszke" od dawna mi wiadomo ze Brytole to spekulanci. Z UE wyjdzie którys z grupy Wyszehradzkiej sądze. Mimo Brexitu Anglia nie wyjdzie oficjalnie. Nawet Merkel sie z tego śmieje.
~sledziona
Londyn to zupełnie inna bajka niż reszta Anglii. Szalone koszty życia z powodu bańki spekulacyjnej na nieruchomościach i dużo wyższe zarobki niż poza Londynem. Czasem nawet półtora lub dwukrotne w stosunku do reszty wyspy. Mało tego - przy niektórych ofertach pracy jest podany dodatek za pracę w Londynie.
W statystyce
Londyn to zupełnie inna bajka niż reszta Anglii. Szalone koszty życia z powodu bańki spekulacyjnej na nieruchomościach i dużo wyższe zarobki niż poza Londynem. Czasem nawet półtora lub dwukrotne w stosunku do reszty wyspy. Mało tego - przy niektórych ofertach pracy jest podany dodatek za pracę w Londynie.
W statystyce jest Londyn ale kryteria tej statystyki sa do kitu i datego to usrednienie wygląda dziwnie.
~Kula
A gdzie tu są lekarze?? Chciałbym zobaczyć porównanie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Ktoś1
Najgorzej opłacanymi zawodami są barmani (średnio 14 966 funtów rocznie) i fryzjerzy (15 605 funtów rocznie). - jeśli chodzi o podstawę to moze i tak ale nie zapomnijmy że są to zawody "tipsowe" z których ma sie tę prawdziwą kasiorkę ;P
Brajdalek w Londynie ma tygodniowo 350 funciaków ale mówi (nie wiem
Najgorzej opłacanymi zawodami są barmani (średnio 14 966 funtów rocznie) i fryzjerzy (15 605 funtów rocznie). - jeśli chodzi o podstawę to moze i tak ale nie zapomnijmy że są to zawody "tipsowe" z których ma sie tę prawdziwą kasiorkę ;P
Brajdalek w Londynie ma tygodniowo 350 funciaków ale mówi (nie wiem czy prawda) że miał tydzień gdzie dodatkowo miał przeszło 1000 z tipsów. Czy prawda czy nie to nie wiem ale...
Kiedyś pracowałem w knajpce i do podastawy mniej więcej dwa razy tyle się "tipsowało". a więc raczej dam wiare
~Gnida
Ależ tam mają małą (w powównaniu z Polską) różnicę zarobków dyrektora i sprzątaczki. Tylko ze 3x a nie 30x jak u nas
~szefuf
kolejne polski przesadzanie.
Dyrektorzy zarabiający 30x tyle co najgorzej opłacani pracownicy (chyba tylko na państwowym garnuszku)... prezesi tak - nawet więcej, ale na wyspach uwierz mi oni też zarabiają setki tysięcy. Znam wielu "dyrektorów" i mało który może się pochwalić 20k na rękę, większość
kolejne polski przesadzanie.
Dyrektorzy zarabiający 30x tyle co najgorzej opłacani pracownicy (chyba tylko na państwowym garnuszku)... prezesi tak - nawet więcej, ale na wyspach uwierz mi oni też zarabiają setki tysięcy. Znam wielu "dyrektorów" i mało który może się pochwalić 20k na rękę, większość nie więcej niż 15k. więc wg Twojego biadolenia sprzątaczka ma mniej niż 1/3 minimalnej krajowej.

Kolejny zakompleksiony polaczek stawiający klasę średnią (tak, dyrektorzy to klasa średnia) jako wrogów społeczeństwa.
~Ferdynand odpowiada ~szefuf
No ok tylko po co na koniec te kolejne i przesadzone inwektywy? W efekcie niestety wypowiedź zamieniła się w jakiś jazgot.
~kam83
Szkoda że tabela nie zawiera pracowników zatrudnionych na umowie agencyjnej gdzie średnia zarobków to może nicałe 250 funtów tygodniowo za 8h pracy dziennie, a takich ludzi jest sporo.
~brit
Zahibernowali was w tym bankierze? Słyszeliście o Brexicie? Po co mi te informacje, jak oni chcą się odciąć od imigrantów? Do tego jeszcze z komentarzy wynika, że dane są z czapki. Schodzicie na psy po równi pochyłej, jak wszystko tutaj.

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki