REKLAMA
BADANIE

Połowa firm boi się niewypłacalności, ale sporo liczy też na rozwój

2023-01-30 06:00
publikacja
2023-01-30 06:00

Blisko połowa firm, ale i klientów indywidualnych jest zdania, że z powodu trudnych warunków ekonomicznych wzrośnie liczba podmiotów zagrożonych niewypłacalnością i upadłością - tanie wnioski płyną z badania firmy Kaczmarski Inkasso. Jest jednak pozytyw. 24 proc. firm liczy na rozwój gospodarczy - dodano.

Połowa firm boi się niewypłacalności, ale sporo liczy też na rozwój
Połowa firm boi się niewypłacalności, ale sporo liczy też na rozwój
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Z badania Kaczmarski Inkasso, firmy współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów, wynika, że coraz powszechniejsze staje się życie na kredyt, często ponad stan - tak wskazuje 42 proc. ankietowanych konsumentów i firm.

Badani twierdzą też, że z powodu niepewnych warunków ekonomicznych wzrośnie liczba podmiotów zagrożonych niewypłacalnością i upadłością - uważa tak 53 proc. firm i 46 proc. klientów indywidualnych. Z kolei 39 proc. konsumentów indywidualnych i 51 proc. firm wskazuje na "wzrost skali problemów z nieterminowymi płatnościami ze strony kontrahentów".

Natomiast 27 proc. konsumentów i 24 proc. firm uważa, że po kryzysie nastąpi rozwój gospodarczy, "co sprzyja powstawaniu nowych firm na rynku obarczonych wysokim ryzykiem niewypłacalności i upadłości". Jednocześnie 3/4 przedsiębiorców i 77 proc. osób fizycznych dostrzega, że biznes szybciej odzyskuje pieniądze dzięki współpracy z firmami windykacyjnymi niż wtedy, kiedy oddaje sprawy do sądu.

Według danych Krajowego Rejestru Długów na koniec 2022 r. długi 2,38 mln konsumentów dochodziły do 44,4 mld zł, a 264 tys. przedsiębiorców sięgały prawie 8,6 mld zł.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak zwrócili uwagę eksperci KRD, wiele branż odczuwa perturbacje wynikające z tego, że klienci nie płacą na czas lub wcale za kupione towary i zrealizowane usługi. W pierwszych 10 miesiącach 2022 r. najwięcej zaległości przybyło w budownictwie i handlu, w mniejszym stopniu w przemyśle, transporcie, hotelarstwie i gastronomii. Rosła też liczba niewypłacalności przedsiębiorstw. W IV kwartale 2022 r. było ich o blisko 1/4 więcej niż trzy miesiące wcześniej, a co trzecia firma, która ogłosiła upadłość, była notowana w rejestrze już 2 lata wcześniej - podano.

Prezes Kaczmarski Inkasso: Obecna sytuacja na rynku nie napawa optymizmem

Zdaniem Jakuba Kosteckiego, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, współpracującej z KRD, "obecna sytuacja na rynku nie napawa optymizmem: małym podmiotom, a jest ich bardzo dużo w polskiej gospodarce, niełatwo dostać kredyt na finansowanie działalności, a inflacja znacząco zmniejsza wartość wypracowanych zysków". "Z samych tarcz antykryzysowych wypłacono z budżetu państwa 230 mld zł, co pokazuje, jak trudno funkcjonować firmom na rynku bez dopływu gotówki" – dodał.

Według ostatnich dostępnych danych, zawartych w raporcie „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” Związku Przedsiębiorstw Finansowych, które przywołał Kostecki, wartość wierzytelności obsługiwanych w II kwartale 2022 r. przez firmy windykacyjne to 148,35 mld zł. Średnia wartość długu sięga 7,9 tys. zł.

Badanie "Przydatność firm windykacyjnych dla gospodarki" przeprowadziła IMAS International na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w III kwartale 2022 r. techniką mieszaną – CAWI i CATI na reprezentatywnej grupie firm oraz konsumentów. W badaniu uczestniczyło 405 podmiotów i 1014 osób w wieku 18-74 lata. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
infinityhost
A właścicieli tych firm nie niepokoją ich obawy? xD
zgadujzgadula
Są zaniepokojeni ich niepokojem ....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki