REKLAMA

Polacy chcieliby ograniczenia wstępu do miejsc publicznych dla niezaszczepionych

2021-11-19 19:52
publikacja
2021-11-19 19:52
Polacy chcieliby ograniczenia wstępu do miejsc publicznych dla niezaszczepionych
Polacy chcieliby ograniczenia wstępu do miejsc publicznych dla niezaszczepionych
fot. Filip Radwański / / FORUM

Blisko 54 proc. Polaków popiera pomysł ograniczenia wstępu do miejsc publicznych dla osób, które nie przyjęły szczepienia przeciw COVID-19, 65 proc. popiera obowiązek szczepień dla personelu medycznego - wynika z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń", opublikowanego na portalu polsatnews.pl.

W badaniu IBRiS dla serwisu "Wydarzenia" zapytano badanych czy osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 wywołującemu COVID-19 powinny mieć zakaz wstępu do miejsc publicznych np. restauracji, kin czy na imprezy masowe.

Za wprowadzeniem zakazu opowiedziało się 53,8 proc. badanych, w tym 27,9 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam", a 25,9 proc. "raczej się zgadam". Przeciw wprowadzeniu zakazu jest 41,3 proc. ankietowanych, w tym 15,1 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam"), a 26,2 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". Zdania na ten temat nie ma 4,9 proc. badanych.

Jak podano, wprowadzenie zakazu najrzadziej popierają trzydziestolatkowie (29 proc.), najczęściej popierają go osoby w wieku 60-69 lat (77 proc.). Postawy różnicuje też wykształcenie - im wyższe ma ankietowany, tym częściej popiera zakaz.

Badanych zapytano także, czy szczepienia przeciwko COVID-19 dla lekarzy i personelu medycznego powinny być obowiązkowe. Taki pomysł popiera 65,2 proc. respondentów; "zdecydowanie się zgadzam" odpowiedziało 42,5 proc. badanych, "raczej się zgadzam" - 22,7 proc. Odmiennego zdania jest 30,7 proc. ankietowanych; odpowiedź "raczej się nie zgadzam" wskazało 10,9 proc. badanych, "zdecydowanie się nie zgadzam" - 19,8 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 4,1 proc.

Podobny wynik otrzymano w pytaniu dotyczącym obowiązku szczepień dla nauczycieli. 57,9 proc. badanych poparło ten pomysł; odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" wybrało 34,3 proc., "raczej się zgadzam" - 23,6 proc. Przeciwko obowiązkowym szczepieniom nauczycieli opowiedziało się 39 proc. badanych; odpowiedź "zdecydowanie się nie zgadzam" wybrało 26,1 proc. badanych, a "raczej się nie zgadzam" 12,9 proc. badanych. 3,2 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

W sondażu pytano też czy pracodawcy powinni mieć prawo żądać informacji od pracownika o szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Pomysł ten poparło 55,9 proc. respondentów; odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" wybrało 25,9 proc. badanych, a 30 proc. "raczej się zgadzam". Przeciwnego zdania jest 37,4 proc. ankietowanych; odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam" udzieliło 23,9 proc. badanych, "raczej się nie zgadzam" - 13,5 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 6,8 proc. badanych.

Uczestnikom sondażu zadano także pytanie: "Czy tak jak w Singapurze, niezaszczepieni, którzy zachorują na COVID-19 powinni sami płacić za ewentualne leczenie?". Pomysł poparło 35 proc. badanych; odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" wybrało 19,8 proc. ankietowanych, a "raczej się zgadzam" - 15,2 proc. Odmiennego zdania było 51,6 proc. ankietowanych; odpowiedź "zdecydowanie się nie zgadzam" wybrało 31,2 proc. respondentów, a "raczej się nie zgadzam" - 20,4 proc. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 13,5 proc. badanych.

Badanie zrealizowane 18 listopada, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na grupie 1100 osób.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
kenn
1,4 mln Polaków zaszczepiło się 3 dawką. To daje blisko 37 mln Polaków, którzy nie są "w pełni zaszczepionymi" (zgodnie z arbitralną definicją bycia "w pełni zaszczepionym", co nawiasem jest śmieszną nowo-mową). W dodatku ponad połowa Polaków nie wzięła nawet 1 dawki.

Jakim cudem zatem
1,4 mln Polaków zaszczepiło się 3 dawką. To daje blisko 37 mln Polaków, którzy nie są "w pełni zaszczepionymi" (zgodnie z arbitralną definicją bycia "w pełni zaszczepionym", co nawiasem jest śmieszną nowo-mową). W dodatku ponad połowa Polaków nie wzięła nawet 1 dawki.

Jakim cudem zatem - wg. tych sondaży - głosują za... faszyzmem??? :P

Odpowiedź chyba jasno pokazuje, do jakiego stopnia wszystkie oficjalne informacje i dane to fake newsy. ;)
kenn
Polak żyjący w Austrii o dramatycznej sytuacji w tym kraju:

https://www.youtube.com/watch?v=jkLElNK0VOk&t=100
pippin
Teraz im glupio ze dali sie w chu** zrobic..Skoro i jedni i drudzy tak samo roznosza wira to jaki ma to sens?Kilka dni temu Fauci powiedzial ze w szpitalach przybywa osob zaszczepionych - potrzebny booster.Obstawiam ze za pol roku powie to znowu o tych po boosterze..
itso_widmo_bieli
KŁAMSTWO I MANIPULACJA ! KŁAMSTWO I MANIPULACJA ! KŁAMSTWO I MANIPULACJA ! KŁAMSTWO I MANIPULACJA ! bo idę do domu komu komu na każdą okazję :D
kochan
Haha, bzdury. Zróbmy własne głosowanie. Kto jest za ograniczeniami proszę o łapkę w dół a kto przeciwko- w górę.
carlito1
Hahahaha ciekawe skąd te dane??? Wiarygodne info jak w tvpis
wwojtekw
Typowe. Jak wprowadzać coś co nas (w większości) nie dotyczy to 65% albo i więcej. Jak ograniczenia dla wszystkich to już bardziej ludzie myślą. Przekaz natomiast zachowany, bo Polacy są prawie idealnie podzieleni w tym temacie, ale w nagłówku mamy informację, że jednak chcemy ograniczeń. Rzetelnie.
wwojtekw
Piszę na podstawie zamieszczonego badania. Na ile ono faktycznie oddaje nastroje społeczne to się nie wypowiadam.
grab
Będziecie się śmiać jak z powodu Covid-19, umrze w Polsce 10% chorych niezaszczepionych.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki