REKLAMA
PIT 2023

Ile zarabiają nauczyciele? We wrześniu ich pensje pójdą w górę

2019-03-15 06:00, akt.2022-08-23 14:30
publikacja
2019-03-15 06:00
aktualizacja
2022-08-23 14:30

Zarobki nauczycieli w naszym kraju są regulowane przez Ministerstwo Edukacji. Są one ustalane każdego roku i określane w odpowiednim rozporządzeniu. Wpływ na podstawę pensji pedagogów ma ich wykształcenie oraz staż pracy. Do ostatecznych zarobków dochodzą też różne dodatki.

Ile zarabiają nauczyciele? We wrześniu ich pensje pójdą w górę
Ile zarabiają nauczyciele? We wrześniu ich pensje pójdą w górę
fot. Maciej Jarzebinski / / Forum

Zarobki nauczycieli w Polsce ustalane są co roku i nowelizowane wraz z ustawą o Karcie Nauczyciela. Od września 2022 r. ulegną one zmianie. Poza wynagrodzeniem zmieniły się również stopnie awansu.

Ile zarabiają nauczyciele w Polsce?

Od nadchodzącego roku szkolnego pensum nauczyciela (czyli podstawa za 18 godzin lekcyjnych) w przypadku osób na stanowisku nauczyciela początkującego bez tytułu magistra, za to z licencjatem lub inżynierem i dodatkowym kursem z przygotowania pedagogicznego, wyniesie 3329 zł brutto. Dla nauczyciela początkującego, który ukończył studia magisterskie z pedagogiki, podstawa wyniesie 3424 zł brutto. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki oznacza to podwyżkę o 20 proc. w porównaniu do stawek za 2021 r.

W przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych podwyżki są niższe. Jednocześnie Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazuje, że tych pedagogów w Polsce jest najwięcej, bo blisko 80 proc. całej kadry nauczycielskiej.

Nauczyciel mianowany bez tytułu magistra z pedagogiki od września 2022 r. będzie otrzymywał pensum rzędu 3400 zł brutto, natomiast podstawa dla nauczyciela mianowanego będącego magistrem wyniesie 3597 zł brutto.

Nauczyciel dyplomowany będzie otrzymywać najwyższą podstawę ze wszystkich stopni awansu. W przypadku osób, które skończyły studia na poziomie licencjatu bądź inżyniera i posiadają dodatkowe kursy z przygotowania pedagogicznego, pensum wyniesie 3678 zł brutto. Ci, co ukończyli studia magisterskie z pedagogiki, będą mogli liczyć na 4224 zł brutto podstawy.

Jakie dodatki wpływają na pensję nauczycieli?

Poza wynagrodzeniem zasadniczym, nauczyciele otrzymują również kilka dodatków. Każdy otrzymuje dodatek za wysługę lat, który wynosi 1 proc. podstawy za każdy rok pracy, z uwzględnieniem, że nie może on przekroczyć 20 proc. Pozostałe są zmienne, przyznawane w zależności od wykonywanych obowiązków i dotyczą tylko część grupy zawodowej.

  • Dodatek funkcyjny za wychowawstwo - jego minimalna wartość wynosi 300 zł brutto.
  • Dodatek funkcyjny za pełnienie roli dyrektora lub wicedyrektora placówki - na jego wysokość wpływ ma rodzaj szkoły lub placówki (szkoła podstawowa lub liceum) oraz liczba uczniów uczęszczająca do niej.
  • Dodatek motywacyjny - przyznawany przez dyrektora szkoły. Jego wysokość ustalany jest w regulaminie placówki.
  • Dodatek wiejski - przyznawany nauczycielom pracującym w miejscowościach liczących do 5 tys. mieszkańców. Wynosi on 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
  • Dodatek za pracę w trudnych lub uciążliwych warunkach - dotyczy on pedagogów pracujących np. w terenie, jak las, kopalnia lub szpital; z trudną młodzieżą, np. w zakładach poprawczych; za pracę z młodzieżą z upośledzeniem umysłowym lub z zaburzeniami psychicznymi. Wysokość dodatku jest ustalana przez poszczególnego pracodawcę.

Jak wygląda praca nauczyciela?

Najpopularniejszy stereotyp dotyczący pracy nauczyciela sugeruje, że jego praca trwa tyle, ile trwają lekcje. W rzeczywistości czas poświęcony na prowadzenie zajęć to jedna trzecia wszystkich obowiązków pedagogów, jak wynika z opracowania Instytutu Badań Ekonomicznych.

Pozostały czas pracy nauczyciela zajmuje wiele innych zadań. Najbardziej czasochłonne jest przygotowanie się do zajęć oraz sprawdzanie prac uczniów, co przekłada się czasowo na łącznie ok. 30 proc. obowiązków. Dodatkowo pedagog musi tworzyć dokumentację z przebiegu swojej pracy, przygotować się i poprowadzić inne, dodatkowe zajęcia dla uczniów.

Ponadto dochodzi do tego kontakt z rodzicami, przygotowanie wycieczek, czy samorozwój - kluczowy dla tego zawodu. Z obliczeń Instytutu Badań Ekonomicznych z 2013 wynika, że wszystkie te obowiązki przekładają się średnio na 46 godzin pracy tygodniowo.

Zarobki nauczycieli przed nowelizacją Karty Nauczyciela

Stawki obowiązujące od września 2022 r. zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę 12 sierpnia 2022 r., wraz z nowelizacją Karty Nauczyciela, która poza pensją zmieniła również liczbę stopni awansu, zmniejszając ją z czterech do trzech. Nowelizacja zapewniła drugą w tym roku podwyżkę płac, choć nieznaczną dla większości pedagogów w Polsce. Wcześniej od 1 maja 2022 r. nauczyciele otrzymali większe pensje o 4,4 proc. Jak wyglądały ich zarobki od kwietnia 2021 r.?

Pedagog z tytułem licencjata, lecz bez przygotowania pedagogicznego, za to z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, jako nauczyciel stażysta zarabiał 2800 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy jako podstawę otrzymywał 2818 zł brutto, nauczyciel mianowany 2841 zł brutto, zaś nauczyciel dyplomowany zarabiał 3079 zł brutto. Wartym przypomnienia w tym momencie jest wartość minimalnego wynagrodzenia na 2022 r., która wynosi 3010 zł brutto.

Na nieco wyższe zarobki mógł liczyć pedagog z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub z tytułem licencjata z przygotowaniem pedagogicznym. W takim wypadku nauczyciel stażysta mógł liczyć na wypłatę rzędu 2818 zł brutto, nauczyciel kontraktowy 2823 zł brutto, nauczyciel mianowany 3002 zł brutto, natomiast nauczyciel dyplomowany zarabiał 3523 zł brutto.

Najwyższe zarobki otrzymują pedagodzy z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym, którzy też stanowili zdecydowaną większość w tej grupie zawodowej. Z takim wykształceniem nauczyciel stażysta zarabiał na start 2949 zł brutto, nauczyciel kontraktowy 3034 zł brutto, nauczyciel mianowany 3445 zł brutto, a nauczyciel dyplomowany 4046 zł brutto.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (180)

dodaj komentarz
sterl
Nauczyciele zarabiają mniej od sprzątaczki w szkole..
and00
dziwny wynalazek"godzina lekcyjna" coś jak sprawiedliwość spoleczna
realnie 18 "godzin" nauczyciela to dla normalnego człowieka 13,5 godziny, takiej normalnej, jaką pokazuje zegarek
A i tak nigdy nie są w klasie równo z dzwonkiem...
prawnuk
wojny nie ma, żołnierz nie pracuje - i mu płacą....... madrzejsze? czy głupsze.
Nauczyciel w mieście przez te 13,5 godziny pracuje średnio z 22 klietami co daje 297 klientogodzin.....
to dziwka, z dwoma klientami musiałaby pracować 21 godzin dziennie.......
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
1citizen odpowiada (usunięty)
żadnego euro w Polsce! Bo bedziemy drugą Grecją...
prawnuk odpowiada 1citizen
? a to Grecy żle wyszli na euro? Dobrze - to mafia polityczna poniosła porażkę
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
Wyksztalcone społeczeństwo. Zamożne społeczeństwo. Dasz radę połączyć te dwie kropki czy gimbaza zaocznie kończona i za trudne to dla ciebie? Myślisz że cię stać na prywatną dobrą szkołę dla dzieci? Wyprowadze cię z błędu. Nie stać cię.
niederfurzdorf
Niby taki sprytny jesteś! Nauczyciele potrafią i zmieniają pracodawcę. Np. takie guwernantki, czyli nauczycielki do prywatnego nauczania zarabiają ok 12.000 brutto. Oczywiście wg. Ciebie nauczyciel może iść na kasę do dyskontu, gdzie płaci się lepiej. No to Twoje dzieci będą uczyć kasjerki, murarze czy hydraulicy z szacunkiem do Niby taki sprytny jesteś! Nauczyciele potrafią i zmieniają pracodawcę. Np. takie guwernantki, czyli nauczycielki do prywatnego nauczania zarabiają ok 12.000 brutto. Oczywiście wg. Ciebie nauczyciel może iść na kasę do dyskontu, gdzie płaci się lepiej. No to Twoje dzieci będą uczyć kasjerki, murarze czy hydraulicy z szacunkiem do ich pracy. Problemem nie jest praca nauczyciela czy kasjerki tylko Twój brak zrozumienia, w przeciwieństwie do wysoko rozwiniętych społeczeństw, jak Korea Płd. Japonia, czy Finlandia z najlepszym systemem edukacji w Europie, że edukacja i jej poziom a tym samym poziom pensji w tym sektorze „gospodarki” (tak gospodarki!!!!!) jest kluczowy dla dalszego rozwoju całej gospodarki kraju. Mądre społeczeństwa to wiedzą, mądrzy rodzice też dlatego nie tylko płacą chętnie wysokie kwoty za edukację swoich dzieci, ale też współpracują z tymi nauczycielami. W wielu krajach moi znajomi nie mogą uwierzyć, że tak marnie opłaca i nie szanuje się nauczycieli w Polsce.
prawnuk
Chodzi mi o ostatnie zdanie....... Uważasz, że nauczyciel jadąc na wycieczkę i zajmując się twoim bachorem np przez 4 dni powinien za to płacić? Weż sobie urlop w robocie i pojedz na taką wycieczkę, i potem napisz ile będziesz chciał dostać kasy by pojechac na następną.
Moja siostra kiedyś usłyszała, że za kino powinna płacić.
Chodzi mi o ostatnie zdanie....... Uważasz, że nauczyciel jadąc na wycieczkę i zajmując się twoim bachorem np przez 4 dni powinien za to płacić? Weż sobie urlop w robocie i pojedz na taką wycieczkę, i potem napisz ile będziesz chciał dostać kasy by pojechac na następną.
Moja siostra kiedyś usłyszała, że za kino powinna płacić. Od tego czasu informuje rodziców jaki film dzieci mają obejrzeć. Na pytanie: to pani nie może iść z dziećmi? Odpowiedz: byłam ;-).
Pewnie uważasz że jadąc z młodzieżą na obóz wychowawca powinien za to zapłacić..... No jak się domyslam twojemu dzieciakowi to 20 zł za godzinę co da 10 tysi za 3 tygodnie.......
przecież twój bachor jest taki wspaniały.....
Ależ - bycie wychowawcą na kolonii czy obozie to są uprawnienia. Jak masz maturę to sobie je zrób. i potem jedz z dzieciakami płać za pobyt i każdemu z podopiecznym po 10 tysi za przyjemność opieki nad nimi.
Ktoś ci musiał straszną krzywdę zrobić

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki