REKLAMA

Poczta Polska: to rynek wymusza na nas płacenie za efekty pracy

2014-10-18 15:00
publikacja
2014-10-18 15:00
Poczta Polska: to rynek wymusza na nas płacenie za efekty pracy
Poczta Polska: to rynek wymusza na nas płacenie za efekty pracy
fot. Mariusz Gaczyński / / EastNews

Kilka tysięcy osób manifestowało w stolicy w obronie rynku pocztowego. Pracownicy Poczty Polskiej głośno wykrzyczeli swoje postulaty przed ministerstwem administracji, gdzie odbył się protest.

(fot. Mariusz Gaczyński / EastNews)Delegacja związkowców - na czele z szefem Solidarności pocztowców Bogumiłem Nowickim - złożyła w resorcie administracji i cyfryzacji petycję ze swoimi żądaniami. Główne postulaty to pochylenie się przez rząd nad sytuacją Poczty Polskiej. Jak mówił Nowicki, pracownicy mają odczucie, że resort zbyt poważnie potraktował tezę, jak się wyraził, znanego eksperta Bartłomieja Sienkiewicza, iż państwo istnieje tylko teoretycznie. Tymczasem Poczta Polska istnieje praktycznie i chodzi o to, by polski rynek pocztowy był realnie broniony a jego pracownicy godnie zarabiali - zaznaczył. Nowicki.

Jednym z ważniejszych postulatów są też zmiany w układzie zbiorowym, który w wakacje zarząd spółki postanowił zmienić. Zdaniem Bogumiła Nowickiego, od tego powinny się zacząć rozmowy i merytoryczna dyskusja zarówno z władzami Poczty Polskiej, jak i z właścicielem, czyli ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez ministerstwo administracji. Dodał, że od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości poczta była ważnym elementem naszej rzeczywistości. W tej chwili zaś zmierzamy do bylejakości, gdyż to, co zostało zrobione z przetargiem na usługi dla prokuratur i sądów to ewidentna wymiana dobrego pojazdu na drabiniasty wóz - ocenił.

Organizatorzy manifestacji twierdzą, że ich petycję minister Andrzej Halicki, kierujący resortem administracji, dostanie w poniedziałek. Obie strony mają się umówić na spotkanie i usiąść do rozmów o przyszłości spółki Poczta Polska.

Poczta: to rynek wymusza płacenie za efekty pracy

Rzecznik prasowy Poczty Zbigniew Baranowski przekazał nam stanowisko spółki w tej sprawie: - Poczta Polska zatrudnia na umowach o pracę blisko 80 tysięcy osób. Rynek pocztowy wymusza działania, które dla jednych oznaczają radykalne zmniejszanie kosztów ponoszonych na wynagrodzenia pracownicze - tłumaczy Zbigniew Baranowski. - Uzyskuje się to poprzez zatrudnianie w inny sposób niż za pomocą umowy o pracę.Natomiast Poczta Polska, w której koszty wynagrodzeń są z jednej strony podstawową wielkością w kosztach Spółki, z drugiej zaś, których zmiana do poziomu kosztów 
u konkurencji nie jest możliwa, wybrała drogę zwiększania swojej efektywności. Dlatego Zarząd Spółki wypowiedział układ zbiorowy pracy i przedstawił propozycję nowego systemu wynagradzania pracowników dostosowanego do konieczności osiągania większych efektów, jednakże w oparciu 
o umowy o pracę, ubezpieczenie społeczne, prawo do urlopu - tłumaczy.

Dzisiejszy protest to wywieranie presji

– Aby odnieść sukces, powinniśmy wynagrodzenia w Poczcie Polskiej w największym możliwym stopniu uzależnić od efektów wypracowanych przez Spółkę. Nie mamy na to zbyt wiele czasu, bo kolejne duże projekty będą wymagały od nas radykalnie większej efektywności niż dotychczas. Dlatego działania naszych partnerów związkowych polegające na organizacji wydarzeń poza forum rokowań układowych, rozumieć należy wyłącznie jako wywieranie presji mające odnieść skutek w tych rokowaniach – podkreśla Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. 

– Na ubiegłotygodniowym spotkaniu ze związkami zawodowymi ustaliliśmy, że przyspieszymy merytoryczny dialog. Już w kolejnym tygodniu spotykamy się na dwudniowej sesji negocjacyjnej, podczas której negocjować będziemy kolejne prawa i obowiązki Poczty Polskiej, pracowników 
i związków zawodowych – dodaje Zbigniew Baranowski.

Naczelną zasadą rokowań układowych jest działanie w dobrej wierze, co 
w szczególności polega na respektowaniu przez obie strony możliwości i ograniczeń. Poczta Polska to pracownicy, klienci, związki zawodowe i właściciel. Działając wspólnie i zgodnie z zasadą dobrej wiary niełatwe porozumienie okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Incydentalne działania nie powinny zmieniać tego wspólnego celu. Zmiany są nieuchronne. Wszystkie duże spółki wprowadziły już tego typu rozwiązania.

Źródło:Bankier24
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~stary
a jak wszyscy nie podpiszemy nowych umów to co zrobią nasi przełożeni prezes i jego świta
~_magda
Jak tak wszyscy w Poczcie Polskiej narzekają to niech sie zwolnią i pójdą do prywatnego pracodawcy dostaną 5 zł. na godz. i 12 godzin. dziennie.
~-pracownik
Poczta Polska niech się wezmie za kierowników na mniejszych urzędach jest ich dużo mieli byś pół kierownik pół asystent przecież teraz fajek się nie stawia za wszystko odpowiada sam za siebie pracownik . Do obsługi klientów by sie przydali bo niema obsad na okienkach chociaż były by przerwy śniadaniowe.to samo jest z filiami pracują Poczta Polska niech się wezmie za kierowników na mniejszych urzędach jest ich dużo mieli byś pół kierownik pół asystent przecież teraz fajek się nie stawia za wszystko odpowiada sam za siebie pracownik . Do obsługi klientów by sie przydali bo niema obsad na okienkach chociaż były by przerwy śniadaniowe.to samo jest z filiami pracują na całe etaty gdzie pracy jest mniej bo listonosze są w urzedach macierzystych(centralizacja).Listonosze narzekają na dużo pracy godz 13-14 juz wracają z rejonów.Przepracowałam na Poczcie Polskiej ponad 20lat to wiem jak praca wygląda.A co do premii to oczywiste że płacona jest za efekty zmienił się ustrój jest duza konkurencja trzeba się z tym pogodzić czasy komunizmu poszły do lamusa .
~listonosz
i tak nas sprzedają szefowie związków tak jak bylo pare lat temu, kiedy szef solidarności ogłosił strajk a przewodniczący regionów namawiali żeby nie strajkować. Schizofrenia. I przez to że wtedy strajki nie wyszly to prezesi Poczty zaczęli rozwalać wszystko bo wiedzieli że nikt sie nie postawi. Pozdrawiam konających
~kaktus
Jak można uzyskać znaczące efekty pracy sprzedając takie produkty?A jeśli produkty nie mogą być atrakcyjniejsze to znaczy że więcej jest planujących naganiających a mniej sprzedających.Dlaczego listonosze i pracownicy okienkowi obwiniani są za słabsze wyniki.
~ListekRS
Może zarząd poszedł by w rejon poatrzał jak jest ciężko jak z każdej strony dokłada się obowiązków zasiadł by za okienkiem od 8 do 19 pojeździł by z wymianą to mmoże by się ocknęli jak to wszystko wygląda i jakie nam nędzne grosze płacą zabierają starzowe młodym pracownikom dają śmieciowe umowy i tylko z każdej strony plany i plany Może zarząd poszedł by w rejon poatrzał jak jest ciężko jak z każdej strony dokłada się obowiązków zasiadł by za okienkiem od 8 do 19 pojeździł by z wymianą to mmoże by się ocknęli jak to wszystko wygląda i jakie nam nędzne grosze płacą zabierają starzowe młodym pracownikom dają śmieciowe umowy i tylko z każdej strony plany i plany rozumiem że nie możemy spocząć tylko na przesyłkach ale jak by pensja była lepsze choć trochę zobaczmy ile zarabiają pocztowcy za granica
~ADZIU
JAK MOŻNA TAK DŁUGO SIĘ DAĆ REPRESJONOWAĆ ?? STRAJK NATYCHMIASTOWY I DO SKUTKU SPROWADZI TĄ BANDĘ NA NOGI.TAKA FORMA PROTESTU -TU ZARAZ I TERAZ DA EFEKTY.ZNISZCZYLI NASZĄ POLSKĄ POCZTĘ I TERAZ ZWALNIAJĄ LUDZI, A CO LEPSZE SAMI DAJĄ SOBIE PREMIE TAKIE , ŻE STRACH POMYŚLEĆ. PRZEJMUJĄ SIĘ JABŁKAMI, A TRACĄ 100 RAZY WIĘCEJ. WYMOGI JAK MOŻNA TAK DŁUGO SIĘ DAĆ REPRESJONOWAĆ ?? STRAJK NATYCHMIASTOWY I DO SKUTKU SPROWADZI TĄ BANDĘ NA NOGI.TAKA FORMA PROTESTU -TU ZARAZ I TERAZ DA EFEKTY.ZNISZCZYLI NASZĄ POLSKĄ POCZTĘ I TERAZ ZWALNIAJĄ LUDZI, A CO LEPSZE SAMI DAJĄ SOBIE PREMIE TAKIE , ŻE STRACH POMYŚLEĆ. PRZEJMUJĄ SIĘ JABŁKAMI, A TRACĄ 100 RAZY WIĘCEJ. WYMOGI OD ASYSTENTA JAK OD KIEROWNIKA, NACZELNIKA I INFORMATYKA, JESZCZE SPRZEDAWAJ USŁUGI BANKOWE, BILETY KARTY I ARTYKUŁY BIUROWE I CO JESZCZE ?? FRAJERSTWO TYCH KTÓRZY TO DALEJ BĘDĄ TOLEROWAĆ. JAK DŁUGO MOŻNA . ZABIORĄ WYNAGRODZENIA ZA STAŻ NA POCZCIE I PREMIE, A POTEM JUZ TYLKO ZOSTANIE GÓWNO !!!
~maria58
Jestem za tym ze pieniądze ma brać skarb państwa a nie prezesi i spółka nie nazwę jaka
~pracownik
A może pan prezes zacznie zarabiać w/g tego co robi bo jak na razie zarzyna firmę w imię prawa,wystarczyło by mu 9tys. a nie 9otys.
~pocztowiec
Plany trzeba robić bo w Zarządzie Poczty oprócz Pana Prezesa jest jeszcze kliku panów , których pensje też wynoszą po około 90 tys. a my musimy na wielmożnych "panów" pracować.

Powiązane: Strajk listonoszy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki