Po legalizacji amerykańska marihuana przeszkadza meksykańskim kartelom

Meksykańskie kartele i plantatorzy marihuany są zagrożeni jej legalizacją w USA. Do tej pory, narkotyk produkowany w Meksyku był przemycany do Stanów Zjednoczonych. Teraz to legalna, amerykańska marihuana zaczyna być przerzucana na południe.

Tradycyjni producenci marihuany - czyli meksykańskie mafie - tracą na legalizacji (fot. iStock/sarra22 / Thinkstock)

Jak donosi amerykański publiczny nadawca NPR, plantatorzy w Meksyku narzekają, że cena ich produktu spadła o połowę po fali legalizacji konopi indyjskiej w USA. "Jeśli to będzie trwać, zrujnują nas doszczętnie" - mówi osoba pracująca dla narkotykowego kartelu.

Według szacunków, zyski mafii z przemytu marihuany spadły o 1/3 w ciągu 2 lat. Jeszcze w 2012 roku zdecydowana większość spożywanego w USA narkotyku pochodziła zza południowej granicy kraju. Teraz większość to produkcja z domowych upraw, które dopuszczone są w dużej liczbie stanów oraz z profesjonalnych hodowli.

Amerykańska agencja zajmująca się przestępczością narkotykową DEA wskazuje, że kartele nie obserwują bezczynnie niekorzystnej dla nich sytuacji. Mafia zaczęła przerzucać amerykańską marihuanę, która jest znacznie mocniejsza niż meksykańska, na południe i sprzedawać ją tam jako produkt luksusowy.

IAR/NPR/łp/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 20 ~Old_X

Jest czy nie jest marihuana narkotykiem? To mało ważne. Ważne są skutki ekonomiczne jej legalizacji. Po 1 dodatkowa kasa dla budżetu. Po 2 (ważniejsze) pozbawienie mafii dochodów. Jak mafia nie ma kasy to jesteśmy bezpieczniejsi. Bo nie mają za co przekupić władzy (wszelkiej władzy). A i dresy z bejsbolami nie ruszą palcem bez kasy. Dlatego jestem zwolennikiem legalizacji marihuany w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~jojada

No i wiadomo dlaczego u nas nie ma legalizacji. Co mnie obchodzi czy ktoś chce jarać czy nie. Jego sprawa. Ale w tym momencie nasza władza (legalna mafia) zostanie pozbawiona dochodów...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 10 ~dyrygent

Narkotykiem jest kawa,tyton,wodka i wiele innych tez pewno i marichuana tez lecz marichuana stosowana jako lek na dolegliwosci sporadycznie jest calkiem zdrowa i bezpieczna nawet woda w durzej ilosci zaszkodzi a marichuany nie chca legalizowac przemysly farmaceutyczne bo 3/4 by upadlo po jej legalizacji ,ale zyski i korzysci bylyby ogromne

! Odpowiedz
22 2 ~plaowicz

Alkohol jest alkoholem, a tytoń i kawa używkami. Narkotyki to substancje psychoaktywne = zmieniające stan świadomości. Twoje myślenie jest prymitywne jak twoja ortografia. Odpowiedz lepiej na jedno pytanie - czemu na Zachodzie wyrzucają z prostej roboty na taśmie to nieprzejściu testów narkotykowych?

! Odpowiedz
1 24 ~z_przekasem odpowiada ~plaowicz

alkohol jest alkoholem, a marihuana marihuana. obie uzywki sa substancjami psychoaktywnymi z tym, ze marihuana zmiena stan swiadomosci, a alkohol ja zabiera lol

! Odpowiedz
1 5 ~allmaechtig odpowiada ~plaowicz

Alkohol jest narkotyków twardym, nie różni się wiele od heroiny. Nikotyna jest klasyfikowana jako narkotyk miękki tylko dlatego, że ma słabe działanie psychoaktywne. Doucz się człowieku! Używkami zwykle są narkotyki. Kokaina też jest używką - używki to wszelkie substancje pobudzające w tym głównie narkotyki! Alkohol już uzywką nie jest bo otępia zmysły. To zwykły narkotyk twardy i tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~jj odpowiada ~plaowicz

Alkohol jest substancja psychoaktywną. Należy do grupy depresantów

! Odpowiedz
0 2 ~malinovy odpowiada ~plaowicz

Proponuję wstępną edukację przed wypisywaniem bzdur. A przy okazji wypij za zdrowie palących...

! Odpowiedz
8 12 ~gsq

Zacznijmy od tego ze marihuana nie jest narkotykiem..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne