REKLAMA

PIT rodzinny. PSL ma pomysł na zwiększenie liczby dzieci w Polsce

2023-08-12 12:53, akt.2023-08-12 16:27
publikacja
2023-08-12 12:53
aktualizacja
2023-08-12 16:27

W skrócie można go sprowadzić do stwierdzenia: PIT rodzinny zmniejszy podatki, które opłaca rodzina, wraz ze wzrostem liczby ich dzieci. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jednym z głównych elementów programu wyborczego Trzeciej Drogi będzie zwiększenie dzietności. 

PIT rodzinny. PSL ma pomysł na zwiększenie liczby dzieci w Polsce
PIT rodzinny. PSL ma pomysł na zwiększenie liczby dzieci w Polsce
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Jak przekonywał lider ludowców podczas sobotniego briefingu w Krakowie, „Polacy oczekują konkretów, a nie tematów zastępczych”, dlatego Trzecia Droga przedstawi w kampanii propozycje rozwiązań dla problemów najbardziej doskwierających obywatelom.

„Bardzo poważną sprawą jest dzietność, polityka prorodzinna, demografia i przyszłość Polski pod względem bezpieczeństwa ludnościowego” - tłumaczył Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił on, że Polska wymaga dzisiaj wielkiego impulsu prodemograficznego. „Jesteśmy w zapaści pod względem demograficznym. Szaleje tsunami, które niszczy naszą demografię i to się nie dzieje bez przyczyny. Polska wymiera i to jest smutne stwierdzenie, które wynika nie z naszych emocji i opinii, tylko analizy suchych faktów” - mówił prezes PSL.

W jego opinii programy o charakterze socjalnym, takie jak 500 plus „nie są programami o charakterze prodemograficznym, nie zmieniają dzietności w Polsce”. Jak wyliczał rodzice borykają się z szeregiem problemów, wśród których wymienił brak bezpieczeństwa kobiet, brak powszechnej dostępności do tanich żłobków i przedszkoli, zły system publicznej edukacji i brak jego stabilności.

Zdaniem lidera ludowców sprawa kluczowa dla rodziców, która została zupełnie pominięta przez ostatnie osiem lat, to jest system podatkowy. „Kraje, które mają wysoką dzietność budują politykę prorodzinną opartą o system podatkowy wspierający rodziny, promujący wielodzietność” - tłumaczył Kosiniak-Kamysz.

Jak zapowiedział, ugrupowanie to, na wzór francuskich rozwiązań podatkowych, przedstawia swój bardzo ważny postulat wyborczy zawarty w tzw. „liście wspólnych spraw”. „To pit rodzinny, rodzinne rozliczanie się całej rodziny, branie pod uwagę nie tylko współmałżonków, jak to jest do tej pory w polskim systemie podatkowym, ale branie pod uwagę również dzieci” - tłumaczył prezes PSL.

Według niego proponowane rozwiązanie zakłada, że im więcej dzieci będzie w rodzinie, tym niższy będzie ona płacić podatek PIT. „Tak naprawdę rodziny wielodzietne, rodziny 3+, które mają kartę rodziny wielodzietnej, będą zwolnione z podatku dochodowego” - zapowiedział.

„Im więcej dzieci tym niższe podatki, to jest sposób i jeden z elementów, bo my chodzimy po ziemi, nie jesteśmy tak obłudni jak dzisiejsza władza, która powiedziała, że 500 plus wszystko załatwi, a nie załatwiło dzietności” - przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał postulat Trzeciej Drogi, że świadczenie 800 plus powinno przysługiwać wszystkim osobom pracującym, „zarówno dla pracujących Polaków, jak i pracujących tych, którzy przyjechali zza wschodniej granicy” - wskazywał prezes PSL.

autor: Rafał Grzyb

rgr/ apiech/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (40)

dodaj komentarz
carlito1
Pogonimy tą hołotę na wyborach pis, po, ko, psl hołowania to jedno bagno.
prs
Nawija o kasie a.. na zyletke go nie stac..lol..
polityka_to_nie_ekonomia
Kolejni co już dawno temu dołączyli do grona populistów i powiedzą dosłownie wszystko by utrzymać się w Sejmie pomimo, że na nic nie mają wpływu...
pozhoga
No nareszcie: 33 lat wolności i tej, no, demokracji było trzeba, by ktoś wpadł na pomysł od lat znany np. w Luksemburgu: PIT płaci się od dochodu = [całkowity dochód w gospodarstwie domowym / liczba osób (w wieku produkcyjnym albo w ogóle) w gospodarstwie domowym].

Geniusz z Tygrysa normalnie...
daniel_1
Koleś zapuścił wreszcie kłaki na twarzy aby ukryć swą nagą brodę z przedziałkiem, która wygląda jak pupa.
zenonn
Jak się jest dupązerem, to się czepia wyglądu innych.
r4k
Po co w ogóle państwo miesza się w sprawy prokreacji?
To nie sprawa państwa.

Ewidentnie widać, że podatki są znacznie za wysokie i potem rząd nie wie co z pieniędzmi robić więc rozdaje je na 500+, 13,14 emerytury itp. tylko po to aby zapłacić skorumpowanemu elktoratowi za głosy wyborcze. Taki wyborca ma dobre samopoczucie
Po co w ogóle państwo miesza się w sprawy prokreacji?
To nie sprawa państwa.

Ewidentnie widać, że podatki są znacznie za wysokie i potem rząd nie wie co z pieniędzmi robić więc rozdaje je na 500+, 13,14 emerytury itp. tylko po to aby zapłacić skorumpowanemu elktoratowi za głosy wyborcze. Taki wyborca ma dobre samopoczucie bo on przecież nic nikomu nie kradnie. Politycy robią to za niego.
loool
W przyszłym roku 800+ będzie kosztowało 70 mld zł , całkowite wpływy z podatków dochodowych PIT także będą wynosiły 70 mld zł. To oznacza że kto nie ma dzieci w wieku ++ będzie płacił na cudze dzieci cały swój podatek dochodowy !!!
fiat126p
Nieraz pisałem - sam tylko przyrost socjalu: 500+, 13-tki 14-tki, starty, kapitały itp. już przekraczają dochody z PIT. Gdyby nie ten dodatkowy socjal można byłoby PIT nie płacić (odpadają koszty jego ściągania, bezpośrednie to kilkaset milionów, ukryte i ponoszone przez podatników dużo więcej).
Nie widzę deklaracji całkowitej
Nieraz pisałem - sam tylko przyrost socjalu: 500+, 13-tki 14-tki, starty, kapitały itp. już przekraczają dochody z PIT. Gdyby nie ten dodatkowy socjal można byłoby PIT nie płacić (odpadają koszty jego ściągania, bezpośrednie to kilkaset milionów, ukryte i ponoszone przez podatników dużo więcej).
Nie widzę deklaracji całkowitej likwidacji 800+ która powinna towarzyszyć temu pomysłowi.
polonu
Kamysz ogol się człowieku , upodabniasz się do żydów czy jesteś przechrztą .

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki