REKLAMA

Prezes ZBP: Złożono ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe

2022-08-10 07:50, akt.2022-08-10 08:52
publikacja
2022-08-10 07:50
aktualizacja
2022-08-10 08:52
Prezes ZBP: Złożono ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe
Prezes ZBP: Złożono ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że spodziewa się, iż zdecydowana większość osób skorzysta z takiego rozwiązania.

Pietraszkiewicz w środę w TVN24 był pytany o to, ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe. "Myślę, że w chwili, w której rozmawiamy, tych wniosków jest ok. 850 tys. złożonych we wszystkich bankach" - powiedział.

Jak dodał, dla banków "było to ogromne wyzwanie techniczne, logistyczne".

Zapytany o liczbę wniosków, które mogą być złożone, odparł: "Myśmy szacowali, że będzie to ok. 85 proc., a nawet zbliżymy się do 95 proc. wszystkich uprawnionych". Dodał, że "uprawnionych jest ok. 2 mln 100 tys. - tyle jest umów kredytowych". "Spodziewamy się, że zdecydowana większość osób skorzysta z tej możliwości" - ocenił.

Pietraszkiewicz zapewnił, że sektor bankowy jest płynny. Jak mówił, porównując stosunek kredytów do depozytów, to kredyty stanowią 74-75 proc. "Można powiedzieć, że jest poważna nadwyżka depozytów w sektorze bankowym" - wskazał.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wakacje kredytowe - wszystko co trzeba wiedzieć

W ocenie szefa ZBP, inicjatywa wakacji kredytowych "bardzo mocno rzutuje na koszty banków i na koszty innych klientów, tych, którzy nie są beneficjentami tego rozwiązania". "Pamiętajmy, że to jest system naczyń połączonych i poważną część kosztów poniosą zarówno deponenci, jak i inni kredytobiorcy" - wskazał.

Przekazał, że deponenci "to kilkanaście milionów osób, blisko 20 mln, którzy chcieliby otrzymywać wyższe oprocentowanie za swoje depozyty". A inni kredytobiorcy - jak mówił - chcieliby płacić mniej za kredyty.

Zdaniem Pietraszkiewicza, jeśli banki przez 2 lata nie otrzymają w terminie miesięcznych rat od kredytobiorców, "poniosę z tego tytułu ogromne koszty", które według szacunków NBP i ZBP mają sięgać ok. 20 mld zł.

"Wiele banków w tym roku będzie musiało wykazać i wykaże straty. Rentowność polskiego sektora bankowego w dalszym ciągu bardzo mocno się obniży" - powiedział Pietraszkiewicz.

Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (10)

dodaj komentarz
andregru
Za te wakacje zapłacą ci którzy maja oszczędności w bankach w TVN24 mówił o tym ten prezes - niższe oprocentowanie lokat , wzrost kosztów rachunków bankowych , opłaty za karty płatnicze . Banki postarają się jak najmniej dołożyć do tych wakacji .
chudy_january
W Polsce jest ponad 15 mln mieszkań (domów) czyli gospodarstw domowych.
W wypowiedzi dyr. Pietraszkiewicza wynika, że hipoteki ma około 2,1 mln.
a więc nieco ponad 10 % gospodarstw domowych.
W skali Polski jest to znikomy problem.
Nawet jakby wszyscy nagle zbankrutowali (przestali płacić kredyty) wciąż jest to marginalny problem.
ehud
Ciekawe ile przytula taki prezes Związku Banków Polskich :)
programista20k
To raczej prestiżowe stanowisko.
andregru
Przynajmniej wiemy ile przytula prezes NBP
marmaj
Czyli jakoś co 4 gospodarstwo domowe jedzie na hipotekach. Nie zdziwię się jak każdy polityk w to jest umoczony. Stąd olewanie inflacji... co tam, niech reszta płaci.
ehud
Co 4-te gospodarstwo? Jak to wyliczyłeś? Ten facio twierdzi, że w PRL-bis jest ok. 2,1 mln umów kredytowych.
marmaj odpowiada ehud
Ile mamy w Polsce gospodarstw domowych?
Zgodnie z najświeższymi danymi GUS, przeciętna liczba osób przypadających na gospodarstwo domowe to 2,61 w 2020 r. 38,15 podzielić przez 2,61 daje liczbę gospodarstw domowych około 14,62 mln.
ehud odpowiada marmaj
Czyli nie co 4-te, a co niemal 6-te.
marmaj odpowiada ehud
To jest bardzo uśrednione, bo nie każdy z tych dłużników to rodziny, ...są też single, fliperzy itp:)
Rząd w PL tak naprawdę grabi Polaków na rzecz Banków, bo jaki bank chce bankruta niemogącego spłacić kredyt?. Banki za te wakacje nie płacą (chociaż robi się takie pozory), ...Płaci za to każdy uczciwy Polak spoza grupy tych 2.
To jest bardzo uśrednione, bo nie każdy z tych dłużników to rodziny, ...są też single, fliperzy itp:)
Rząd w PL tak naprawdę grabi Polaków na rzecz Banków, bo jaki bank chce bankruta niemogącego spłacić kredyt?. Banki za te wakacje nie płacą (chociaż robi się takie pozory), ...Płaci za to każdy uczciwy Polak spoza grupy tych 2.1 mln zadłużonych gospodarstw (płacimy właśnie inflacją/ dewaluacją pieniądza ku chwale Bankom).

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki