REKLAMA

Pierwszy polski reaktor jądrowy BWRX-300 może ruszyć w 2029 r.

2022-08-08 07:26
publikacja
2022-08-08 07:26
Pierwszy polski reaktor jądrowy BWRX-300 może ruszyć w 2029 r.
Pierwszy polski reaktor jądrowy BWRX-300 może ruszyć w 2029 r.
fot. hsdc / / Shutterstock

Firma GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) zakłada, że pierwszy reaktor BWRX-300 u polskiego klienta zacznie działać w 2029 r. - mówi PAP wiceprezes GEH David Sledzik. Pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie, operator planuje dostać licencję na eksploatację w 2028 r.

"Budowę pierwszego BWRX-300 powinniśmy zacząć w 2024 lub w 2025 r. w Darlington w Kanadzie, a licencję na jego eksploatację firma Ontario Power Generation planuje dostać w 2028 r. Wtedy reaktor powinien zostać podłączony do sieci i zacząć normalną pracę. Tak więc sama budowa powinna potrwać 3-4 lata" - powiedział PAP Sledzik. "Zakładamy, że Polska bardzo szybko pójdzie w ślady Kanady i zakładamy, że w 2029 r. dzięki współpracy z Orlen Synthos Green Energy będziemy mieli działający reaktor BWRX-300, u któregoś z naszych polskich klientów" - dodał wiceprezes GEH. Zwrócił przy tym uwagę, że sam kształt procesu licencjonowania w Kanadzie i w Polsce jest podobny.

Ontario Power Generation postawiła na naszą technologię po ponad dwuletnim procesie wyboru - podkreślił wiceprezes GEH. "Zaczęliśmy proces licencjonowania w Kanadzie, jesteśmy w trakcie przeglądu technologii przez kanadyjskiego regulatora CNSC/CCSN. Po jego zakończeniu wystąpimy o licencję na budowę" - dodał.

Jak przypomniał, BWRX-300 wywodzi się z projektu ESBWR, który w USA był w pełni licencjonowany, a jego rozwiązania miały zgodę amerykańskiego dozoru NRC. Aby uzyskać zgodę na technologię BWRX, regulator musi zatwierdzić szereg LTR - Licensing Topical Report, dokumentów opisujących wprowadzone różnice. "Te różnice to innowacje, które wprowadziliśmy w stosunku do poprzedniego projektu. Największą zmianą była wprowadzenie specjalnego zaworu, który zapobiega utracie wody ze zbiornika reaktora i nie dopuszcza do ciężkiej awarii z utratą chłodziwa typu LOCA (Loss of Coolant Accident). I NRC zaaprobowała już tę naszą koncepcję" - wyjaśnił Sledzik. ESBWR jest duży i ma dodatkowe, dublowane systemy bezpieczeństwa. Wyeliminowaliśmy je, znacząco uprościliśmy konstrukcję, a w konsekwencji i czas potrzebny na budowę - dodał.

W jego ocenie, wskaźnik LCOE (Levelized Cost Of Electricity) BWRX-300 "na pewno jest najbardziej konkurencyjny ze wszystkich technologii SMR, które się aktualnie rozwijają". "Mówimy o szacunkach kosztów rzędu kilku miliardów dolarów, w porównaniu do kilkunastu miliardów dolarów dla dużych reaktorów" - wyjaśnił Sledzik. Technologia jest sprawdzona, reaktory typu BWR działają od 60 lat, więc ryzyka związane z samą technologią są relatywnie małe - zaznaczył.

Jak podkreślił wiceprezes GEH, przemysł, nie tylko w Polsce, ale i w ogóle w Europie Środkowej potrzebuje energii elektrycznej, nieobciążonej kosztami emisji CO2. "Cały sektor musi się zdekarbonizować. Dlatego, jeśli chodzi o rynek dla BWRX, patrzymy właśnie w kierunku przemysłu i tego regionu. Poza tym elektrownie węglowe się zamykają. A struktura sieci elektroenergetycznej jest taka, że łatwo daje się w niej umieścić źródło o mocy 300 MW bez konieczności jakiejkolwiek większej przebudowy sieci" - zauważył.

"Badamy też potencjalne zastosowanie BWRX jako źródła dla ciepłownictwa systemowego. Oczywiście regulatorzy muszą zatwierdzić odpowiednie modyfikacje konstrukcji, by przystosować je także do zasilania sieci ciepłowniczych. Wpływ na środowisko takiego obiektu, chociażby ze względu na rozmiary, byłby mniejszy od wpływu klasycznej ciepłowni czy elektrociepłowni, opalanej gazem czy węglem" - powiedział David Sledzik.

BWRX-300 to ostatni projekt GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Ostatni istniejący przedstawiciel rodziny reaktorów wodno-wrzących, budowanych przez GE od lat 50. to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemy bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW, BWRX-300 bazuje na rozwiązaniach ESBWR.

Nad zastosowaniem technologii BWRX w Polsce pracuje od 2019 r. koncern Synthos. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Latem 2021 r. SGE i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego we wschodniej Wielkopolsce 4-6 reaktorów BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen, tworząc spółkę Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 r. złożyła ona do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej technologii BWRX-300. Dokumentacja techniczna bazuje na dokumentacji przygotowanej przez GEH dla kanadyjskiego regulatora w ramach VDR (ang. Vendor Design Review) - przedlicencyjnego przeglądu technologii.

W grudniu 2021 r. SGE podpisało z kanadyjską firmą BWXT Canada list intencyjny ws. współpracy przy budowie reaktorów BWRX-300 w Polsce. W porozumieniu Synthos Green Energy zadeklarował zamówienie z przeznaczeniem na rynek europejski, w tym polski, przynajmniej dziesięciu reaktorów BWRX-300, do których BWXT wykona część podzespołów, w tym zbiornika ciśnieniowego reaktora. BWXT oszacowało, że zamówienia z Polski mogą być warte 1 mld dol. kanadyjskich. Równocześnie SGE podpisał z Ontario Power Generation umowę, na mocy której polska spółka będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczeń z prac nad projektem w Darlington. (PAP)

wkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
moshe_klotz
To do Pcimia BWRX-300 ?
Jednostka wytwarza około 300 MW energii elektrycznej

Niewielka Bialorus ma na razie
Moc elektryczna, MW planowana 2400 MW + planowane nowe
Obok Turków zaczela sie budowa ROSATOMu atomówki w Egipcie + 50 innych
ehud
300 MW energii elektrycznej? Wat to jednostka mocy, a nie energii :)
moshe_klotz odpowiada ehud
Prawda
ale bloki mozesz porównac w MW

Moc elektryczna osiągalna 5102 MWe
Moc cieplna osiągalna 373,8 MWt

produkcja energii elektrycznej – 27,4 TWh netto/30,3 TWh brutto
sprzedaż ciepła – 2 mln GJ
ilość zużytego węgla brunatnego – 38,2 mln ton

blok energetyczny o mocy 858 MW
ehud odpowiada moshe_klotz
Silniki samochodowe też można porównywać na podstawie mocy, choć nie zaniedbywał bym momentu obrotowego zwłaszcza w silnikach z turbosprężarką :)

PS. Czy nie miałeś fizyki w podstawówce?
ehud
Przez prawie 12 lat funkcjonowania PGE EJ 1 nie jest w stanie zakończyć nawet badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które mają na celu wskazanie miejsca, gdzie powinna zostać zbudowana elektrownia!

Ciekawe co o tym sądzi wiceminister energii Skobel :)
ehud
ChRL planuje uruchomić 150 reaktorów atomowych przez najbliższe 15 lat czyli więcej niż reszta świata zbudowała w ostatnich 35 latach - czy to może wpłynąć na koszt paliwa?
pogo0
Nawet jeśli, to koszt paliwa to jakieś 5% kosztów operacyjnych elektrowni atomowej. Jak paliwo podrożeje o 300% to koszt energii wzrośnie o 15%, mało istotna różnica w porównaniu z tym, co się dzieje, gdy węgiel drożeje o 50%.
ehud odpowiada pogo0
Pogo, aktualnie koszt paliwa co circa $15 na MWh generowanej energii.
pogo0
Tu mowa o małych reaktorach dla firm takich jak KGHM czy inne takie, co za dużo płacą za prąd obecnie.
Niestety jak największe, najbardziej energochłonne firmy przejdą na własne reaktory, to ktoś będzie musiał płacić za prawa do emisji CO2 dla reszty.
Teraz firmy mają dużo wyższe stawki za energię niż gospodarstwa domowe,
Tu mowa o małych reaktorach dla firm takich jak KGHM czy inne takie, co za dużo płacą za prąd obecnie.
Niestety jak największe, najbardziej energochłonne firmy przejdą na własne reaktory, to ktoś będzie musiał płacić za prawa do emisji CO2 dla reszty.
Teraz firmy mają dużo wyższe stawki za energię niż gospodarstwa domowe, co się stanie, jak nie będą już w tej samej sieci energetycznej i nie będą nadpłacać za "zwykłych ludzi"?
Jak nie powstaną do tego czasu reaktory dla ogółu społeczeństwa, to ceny prądu wystrzelą...
ozirisi
Wystarczy jedna "przypadkowa" lub "zabłąkana" rakieta i bez wywoływania wojny jesteśmy unicestwieni jak naród (promieniowanie - mam na myśli długotrwałe skutki w przyszłych pokoleniach). W obecnych warunkach budowa elektrowni jądrowej jest skrajną nieodpowiedzialnością! Konsekwencji wobec agresora nie wyciągniemy Wystarczy jedna "przypadkowa" lub "zabłąkana" rakieta i bez wywoływania wojny jesteśmy unicestwieni jak naród (promieniowanie - mam na myśli długotrwałe skutki w przyszłych pokoleniach). W obecnych warunkach budowa elektrowni jądrowej jest skrajną nieodpowiedzialnością! Konsekwencji wobec agresora nie wyciągniemy żadnych i nikt w ewentualnym odwecie nas nie wspomoże.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki