REKLAMA
BADANIE

Patkowski: WIBOR-owcy w sądach są głównym ryzykiem dla sektora bankowego

2023-03-15 09:30, akt.2023-03-15 10:41
publikacja
2023-03-15 09:30
aktualizacja
2023-03-15 10:41

Zarzuty dotyczące reprezentatywności WIBOR-u są głównym ryzykiem, przed którym stoi sektor bankowy w najbliższym czasie - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Patkowski: WIBOR-owcy w sądach są głównym ryzykiem dla sektora bankowego
Patkowski: WIBOR-owcy w sądach są głównym ryzykiem dla sektora bankowego
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

"Dziedzina, którą w 2023 r. chciałbym jako MF bardzo mocno z instytucjami sieci bezpieczeństwa finansowego, ale także z sektorem bankowym, prowadzić - to odpowiadanie na zarzuty dotyczące reprezentatywności WIBOR-u. Wydaje się, że to jest największe ryzyko, przed którym stoi sektor bankowy w najbliższym czasie" - powiedział podczas Forum Bankowego Patkowski.

"Wszyscy powinniśmy bardzo mocno wspólnie i jednolicie podejść do tego wyzwania i prezentować stanowisko, które wytłumaczy społeczeństwu kwestie związane z WIBOR-em, ale też jednoznacznie wytłumaczy prawne aspekty związane z WIBOR-em. Mam nadzieje, takie, które przekonają nie tylko społeczeństwo, ale także w przyszłości orzekające w tym zakresie sądy" - dodał.

„Zachęcam, aby wejść w mocniejszy kontakt ze społeczeństwem i więcej tłumaczyć, ale także odpowiadać na potrzeby społeczeństwa. Musimy z wyprzedzeniem reagować na to, czego społeczeństwo oczekuje” – powiedział Patkowski. 

WIBOR-owcy w sądach

Problem dotyczy złotowych kredytów hipotecznych. Nowy front starć „konsumenci kontra banki” można uznać za otwarty. Udzielenie przez katowicki sąd klientce pozywającej bank zabezpieczenie powództwa było pierwszym takim przypadkiem w Polsce. Pozwalało to kredytobiorcy do rozstrzygnięcia sporu płacić ratę wyliczaną tylko z użyciem marży, bez WIBOR-u, choć później sąd ugiął się i raty ponownie musiała płacić w pełnej wysokości. W ostatnim czasie wydano jednak kolejne zabezpieczenia powództwa i wydaje się, że podobnie jak przy kredytach frankowych musi wypracować się dość spójna linia orzecznictwa sądów.

W rozmowie z Bankier.pl dr Sebastian Frejowski wskazał, że argumenty prezentowane w pozwach koncentrują się na kwestionowaniu zasadności stosowania w umowach z konsumentami wskaźnika WIBOR. Jego konstrukcja jest na tyle nieprzejrzysta i skomplikowana, że nie pozwala kredytobiorcom na ustalenie, jak wyznaczane jest oprocentowanie zaciąganego przez nich zobowiązania. Co więcej, zdaniem pełnomocnika powodów, rzetelne poinformowanie konsumenta o tym istotnym elemencie umowy nie jest wykonalne w trakcie np. spotkania z doradcą bankowym.

JM/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
simonsoft8
WIRON i WIBOR to taniej dla NBP
maxykaz
Gościu, lepiej nic nie rób bo to co robisz tylko pogarsza. Weź se żonkę - tą od kosmosu - i lećcie na inną planetę.
janmieszak
Stopy proc., raty… Kredyt i pożyczka, tak jak alkohol, są dla osób rozumnych i odpowiedzialnych. W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna Stopy proc., raty… Kredyt i pożyczka, tak jak alkohol, są dla osób rozumnych i odpowiedzialnych. W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet policzyć zwykłych procentów.. Co najwyżej je wypić. Nie mają pojęcia jak skutecznie oszczędzać i inwestować przy niewielkim ryzyku. Zobaczcie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej.
grucha_123
Kto wpuscil tego brzdaca do sejmu?
dawid_gmyrek
Ten lubelski prawnik wziął ślub z Olgą Semeniuk w listopadzie 2022 roku - gratulacje!
dziadekjarek
Dlaczego żona wciąż posługuje się panieńskim nazwiskiem?
bullman
Jakby się ożenił z własną matką
grucha_123 odpowiada dziadekjarek
Bo sie wstydzi?
Chociaz na jej miejscu nie wybrzydzalbym, na rynku matrymonialnym jest w takim samym beznadziejnym polozeniu jak malzonek :)

Powiązane: Kredytobiorcy złotówkowi w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki