REKLAMA

MIESZKANIE NA KREDYTRata bez WIBOR-u. Są dwa kolejne postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń

Michał Kisiel2023-01-24 11:42analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-24 11:42

Chociaż pierwsza sprawa, w której pozywający bank wnioskował o wstrzymanie płatności rat, zakończyła się nie po myśli konsumenta, to pojawiają się kolejne podobne postanowienia. Tym razem wydały je sądy w Krakowie i Zwoleniu.

Rata bez WIBOR-u. Są dwa kolejne postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń
Rata bez WIBOR-u. Są dwa kolejne postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Pierwsze postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń w sprawie dotyczącej kredytu opartego na wskaźniku WIBOR odbiło się w mediach szerokim echem, ale następnie, po odwołaniu, zostało zmienione przez katowicki sąd. Jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl w listopadzie, nieprawomocna decyzja dawała kredytobiorcom możliwość opłacania do końca procesu raty opartej wyłącznie na marży, bez składowej bazującej na wskaźniku WIBOR.

Kancelaria Frejowski i Wspólnicy poinformowała, że uzyskała 2 podobne postanowienia dla swoich klientów. Pierwsze zostało wydane 2 stycznia 2023 r. przez Sąd Okręgowy w Krakowie, a drugie 16 stycznia 2023 r. przez Sąd Rejonowy w Zwoleniu. W obu przypadkach decyzje o zabezpieczeniu roszczeń kredytobiorców do czasu wydania wyroku w sporze pozwalają konsumentom opłacać raty wyliczane tylko na podstawie marży. Postanowienia nie są prawomocne.

Zabezpieczenie powództwa to forma ochrony interesów powoda w czasie trwania postępowania sądowego. Sąd może np. zająć określoną sporną kwotę na rachunku bankowym strony (roszczenie pieniężne), ale także uregulować prawa i obowiązki stron spornego stosunku prawnego do czasu wydania rozstrzygnięcia.

W rozmowie z Bankier.pl dr Sebastian Frejowski wskazał, że argumenty prezentowane w pozwach koncentrują się na kwestionowaniu zasadności stosowania w umowach z konsumentami wskaźnika WIBOR. Jego konstrukcja jest na tyle nieprzejrzysta i skomplikowana, że nie pozwala kredytobiorcom na ustalenie, jak wyznaczane jest oprocentowanie zaciąganego przez nich zobowiązania. Co więcej, zdaniem pełnomocnika powodów, rzetelne poinformowanie konsumenta o tym istotnym elemencie umowy nie jest wykonalne w trakcie np. spotkania z doradcą bankowym.

W pierwszej sprawie tego typu, gdzie powódkę reprezentował mec. Radosław Górecki, główną osią argumentacji było niewypełnienie przez bank należycie obowiązków informacyjnych. „Kredytobiorcy przed zawarciem umowy kredytu nie doręczono Regulaminu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR stosowanego przez GPW Benchmark SA, którym bank w dacie zawarcia umowy posługiwał się przy oznaczaniu stosowanej przez siebie stawki bazowej na potrzeby wyznaczania oprocentowania, co prowadzi do braku związania kredytobiorcy postanowieniami odwołującymi się do stawki bazowej WIBOR” – wskazywał w komentarzu dla Bankier.pl pełnomocnik konsumentki.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
lukaszslask
a na marginesie niech sie Ludzie przyzwyczajaja powoli do tych stop i to sa chyba uczciwe stopy,bo jezeli chcemy uczciwosci w tych skladnikach typu wibor wiron to najprostszym wskaznikiem bylaby inflacja plus 2-3%,a najlepiej gdyby banki pozyczaly tylko tyle pieniedzy ile Ludzie maja na lokatach i chyba nikt przy zdrowych zmyslach a na marginesie niech sie Ludzie przyzwyczajaja powoli do tych stop i to sa chyba uczciwe stopy,bo jezeli chcemy uczciwosci w tych skladnikach typu wibor wiron to najprostszym wskaznikiem bylaby inflacja plus 2-3%,a najlepiej gdyby banki pozyczaly tylko tyle pieniedzy ile Ludzie maja na lokatach i chyba nikt przy zdrowych zmyslach nie trzymalby kasy na 1% w banku placac najpierw zus pit cit od tych przyniesionych pieniedzy i wtedy poznamy prawdziwa wartosc pieniedzy i kredytu......
lukaszslask
Bardzo bym Prosil,zeby tylko ktos tym Ludziom wytlumaczyl o co Oni walcza,jezeli chodzi o wibor,bo oni nie maja nadplaty tj to jest w przypadku frankow....
wygranymi w takim procesie moga byc tylko Osoby,ktore sa na dany moment splacic calosc kredytu naraz,jezeli wogole wygraja ta sprawe....
bo w przypadku wygranej trzeba oddac
Bardzo bym Prosil,zeby tylko ktos tym Ludziom wytlumaczyl o co Oni walcza,jezeli chodzi o wibor,bo oni nie maja nadplaty tj to jest w przypadku frankow....
wygranymi w takim procesie moga byc tylko Osoby,ktore sa na dany moment splacic calosc kredytu naraz,jezeli wogole wygraja ta sprawe....
bo w przypadku wygranej trzeba oddac reszte kapitalu w calosci lub bank zamieni wibor na wiron lub inny wskaznik,ale ja watpie czy Klient,ktory sie sadzi z Bankiem dostanie nowy kredyt,pozatym ten wskaznik bedzie znaczaco wyzszy,zeby banki mogly odbic ta strate,a pojscie do innego banku nic nie zmieni,bo wibor maja wszystkie banki i one tez beda w tej samej sytuacji
a juz nowe kredyty to pewnie beda bez wiborow wironow tylko dla pewnosci dla bankow na pewnej i stalej marzy np 10%,zeby odbic te straty,wiec cala gospodarka dostanie po dup....
wiec przynajmniej mi sie tak wydaje do Sadu moga isc Osoby,ktore stac na splacenie pozostalosci kredytu w calosci
we frankach jest inna sytuacja,bo jak ktos wzial po 2 zl,a splacal po 4,5zl to ma juz z reguly nadplacony kredyt...
zgadujzgadula
Sont pod trybunał Sontu!!
prezestak
Franki darmo zaraz okaże się ze złotówki tez a ciamajdy dalej zbierają gotówkę na zakup
velazquez
Zawsze można ustalić koszt pieniądza na podstawie ogłaszanej przez GUS inflacji… jeśli komuś nie podoba się WIBOR.
erydan
Jakby politycy myśleli to kredyty byłyby na stałych stopach (jak w całej europie), jednak takie byłyby droższe i straciliby elektorat.
wars
opieranie stawek kredytów hip dla KOwalskiego na podstawie stawek bankowych jest chore bo banki zawsze moga manipulowac stawkami
erydan
Brałem kredyt mieszkaniowy 15 lat temu i oprocentowanie 8 % było na porządku dziennym.
Teraz wszyscy na świecie i również w Polsce przyzwyczaili się przez lata do niskich stóp procentowych i myśleli że będzie tak zawsze.
Ci co obecnie spłacają kredyty i mają 9 % to i tak są wygrani bo kupili kilka lat temu mieszkania które
Brałem kredyt mieszkaniowy 15 lat temu i oprocentowanie 8 % było na porządku dziennym.
Teraz wszyscy na świecie i również w Polsce przyzwyczaili się przez lata do niskich stóp procentowych i myśleli że będzie tak zawsze.
Ci co obecnie spłacają kredyty i mają 9 % to i tak są wygrani bo kupili kilka lat temu mieszkania które im zdrożały o 60% i płacą mniej niż jest inflacja (16%)
W Polsce skończyły się niskie stopy procentowe na długi czas i opowiadanie że wszystko wróci do normy niskich stóp % to bajki.
Przed nami wybory i dalsze rozdawnictwo na kredyt przyszłych pokoleń lub wzmożonej inflacji.
A Glapi jak opowiada że wróci do normy to znaczy że długo nie wróci bo zawsze mija się z prawdą.
osiemgwiazd
Za PRL nie było żadnych wiborów, stóp procentowych, akcji, itd. Inflacja była zawsze wysoka (jak dziś w Polsce ***) i ci, którym coś z pensji zostało, kupowali dolary od cinkciarzy, bo dolar codziennie rósł nad Wisłą w siłę. Wystarczyło tylko kupować dolary lub marki niemieckie, by mieć dostatnią starość. Cieszę się zatem, że *** Za PRL nie było żadnych wiborów, stóp procentowych, akcji, itd. Inflacja była zawsze wysoka (jak dziś w Polsce ***) i ci, którym coś z pensji zostało, kupowali dolary od cinkciarzy, bo dolar codziennie rósł nad Wisłą w siłę. Wystarczyło tylko kupować dolary lub marki niemieckie, by mieć dostatnią starość. Cieszę się zatem, że *** reaktywuje PRL.
leming
Słuszne wyroki bo WIBOR to ukryta dodatkowa marzą banku a nie wskaźnik po którym banki pożyczają pieniądze aby następnie je dać w kredyt,banki od nikogo nie pożyczają pieniędzy !!! To zwykle kłamstwo zgodnie z definicją kredytu bankowi należą się wyłącznie kapitał i odsetki a te są naliczone żadnego wyboru tam nie ma !!!

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki