REKLAMA

Panika inwestorów przemogła zakazy władzy ludowej

2015-07-27 09:28
publikacja
2015-07-27 09:28
fot. STR / EastNews

Bezprecedensowa interwencja rządu Chińskiej Republiki Ludowej, który częściowo zakazał sprzedaży akcji, nie sprawdziła się. W poniedziałek inwestorzy znów w panice pozbywali się akcji, doprowadzając do najsilniejszych od 8 lat spadków cen na giełdzie w Szanghaju.

Dokładnie 8,48% - tyle w poniedziałek stracił indeks Shangai Composite, który odzwierciedla ceny akcji na największej chińskiej giełdzie. To największy dzienny spadek od 27 lutego 2007 roku. Niedźwiedzie wróciły na szanghajski parkiet po dwóch tygodniach złudnego spokoju, jaki nastąpił po bezprecedensowych interwencji władz.

Po tym, jak w czerwcu i na początku lipca Shanghai Composite stracił jedną trzecią wartości, Pekin zabronił sprzedaży akcji inwestorom posiadającym duże pakiety (tj. ponad 5%), udzielił trzech bilionów juanów pożyczek pod zakup akcji oraz nakazał państwowym firmom i funduszom uruchomienie interwencyjnego skupu akcji.

W Chinach kolor zielony symbolizuje spadki
W Chinach kolor zielony symbolizuje spadki (fot. STR / EastNews)

To wszystko nie pomogło i gdy tylko giełda częściowo uwolniła rynek (odsetek spółek z zawieszonymi notowaniami spadł przez ostatnie dwa tygodnie z 50% do 20%), inwestorzy rzucili się do sprzedawania akcji pod byle pretekstem. W poniedziałek stały się nim dane o rentowności firm przemysłowych – czyli raport, na który prawie nikt nie patrzy.

W czerwcu zyski chińskich firm przemysłowych były o 0,3% niższe niż przed rokiem, ale wskaźnik ten malał od sierpnia 2014 roku – czyli od rozpoczęcia bańki spekulacyjnej na chińskiej giełdzie. Bańki pompowanej przez miliony początkujących inwestorów indywidualnych wspierających swe inwestycje bilionami juanów pożyczek.

Efekt był łatwy do przewidzenia, choć w warunkach chińskiego autorytaryzmu giełdowy krach nabrał nowych smaczków. W poniedziałek władze giełdy w Shenzhen zawiesiły notowania prawie tysiąca spółek spośród 1,7 tys. wchodzących w skład głównego indeksu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Komentarze (67)

dodaj komentarz
~Klancyk
Wieżowców dla skoczków nie zabraknie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~plutarch
kosz dla coronera za antysemicki wpis
~Coroner
„Złoto wywiesiło białą flagę” dopóki Comex nie zostanie rozwalony, tak będzie. Nikt nie chce grac w kasynie gdzie wyniki są z góry ustalane przez krupiera. Ale wszystko jest na najlepszej drodze, bo giełdy świata wywiesiły flagi czerwone, w ich wypadku znaczy ostro krwawią, pomimo tabunów ustawionych "chirurgów" „Złoto wywiesiło białą flagę” dopóki Comex nie zostanie rozwalony, tak będzie. Nikt nie chce grac w kasynie gdzie wyniki są z góry ustalane przez krupiera. Ale wszystko jest na najlepszej drodze, bo giełdy świata wywiesiły flagi czerwone, w ich wypadku znaczy ostro krwawią, pomimo tabunów ustawionych "chirurgów" koło nich.
~Coroner
Jestem za normalności na rynkach i w ekonomi, jak oglądam obecnie prowadzących CNBC USA. Jak jeszcze parę dni temu buńczucznie i arogancko się zachowywali, głosząc swoje hipokryzje jak to gospodarki się odradzają, bazując na sentymentach i nadziejach a obecnie dosłownie kręcą się na zadach jakby na mrowisko siedli Jestem za normalności na rynkach i w ekonomi, jak oglądam obecnie prowadzących CNBC USA. Jak jeszcze parę dni temu buńczucznie i arogancko się zachowywali, głosząc swoje hipokryzje jak to gospodarki się odradzają, bazując na sentymentach i nadziejach a obecnie dosłownie kręcą się na zadach jakby na mrowisko siedli w czasie komentowania rynków i giełd światowych, i rozglądają się po studio jakby w poszukiwaniu otuchy i pomocy, to odnoszę zadowolenie, że może jest szansa że wkrótce świat powróci do jako takiej normalności. Ps. Jutro znowu szefowa FED zagada co mają w planie, będzie czarowała inwestorów a oni wprost będą dostawać erekcji.
~plutarch
daj spokój już, chłopie!
~ZuluGula
Chińczycy , jak chcą zrobić hossę u siebie , to powinni wprowadzić na giełdzie ceny urzędowe, tak jak w PRL było. Sekretarz KC chińskiego , powinien opublikować listę z cenami, np od stycznia do czerwca akcje takie i takie można kupować za 20.00 a w okresie od lipca do grudnia kurs będzie wynosił 25,00. Tylko takie Chińczycy , jak chcą zrobić hossę u siebie , to powinni wprowadzić na giełdzie ceny urzędowe, tak jak w PRL było. Sekretarz KC chińskiego , powinien opublikować listę z cenami, np od stycznia do czerwca akcje takie i takie można kupować za 20.00 a w okresie od lipca do grudnia kurs będzie wynosił 25,00. Tylko takie mądre socjalistyczne rozwiązania mogłyby wprowadzić wieczną hossę. Forsę powinni zacząć drukować dla wszystkich chętnych i rozdawać na zakup akcji, coś jak kartki na żywność z czasów PRL. W POlsce też można by coś podobnego wymyślić , przecież czasy styropianu, to jeszcze większa parodia rzeczywistości, niż za PRL, albo Związku Sowieckiego.
~plazowicz
Bawią się zapałkami. Krach plus ponad miliard ludzi, z tego wielu niezadowolonych - to nie brzmi dobrze.
~dtr
Będą musieli znaleźć sobie wroga zewnętrznego żeby gdzieś skierować gniew ludzi.
~Coroner
Do ~plutarch i podobnych. Z punktu widzenia i postrzegania socjologi, moglibyście przedstawić w skrócie wasz światopogląd, Czy to zwykła bezinteresowna „życzliwość” Aby każdego kasować kto rozsądnie coś napisze. Ponieważ w podobnym typie spotyka się komentarze w innych języka na portalach. Czy mieliście jakiś Do ~plutarch i podobnych. Z punktu widzenia i postrzegania socjologi, moglibyście przedstawić w skrócie wasz światopogląd, Czy to zwykła bezinteresowna „życzliwość” Aby każdego kasować kto rozsądnie coś napisze. Ponieważ w podobnym typie spotyka się komentarze w innych języka na portalach. Czy mieliście jakiś wypadek za młodu albo rodzice was prześladowali seksualnie, względnie może tylko pies sąsiada się poznał na was i ugryzł, a wy nie zdążyliście go kopnąć. Jakiś powód musi być.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki