PMI: Francja ma się lepiej niż Niemcy

Wstępne odczyty indeksów PMI dla czołowych gospodarek UE wskazują na to, że sytuacja we Francji wciąż jest lepsza niż w Niemczech. Prognozy wzrostu PKB dla strefy euro wciąż są mizerne.

(fot. Axel Schmidt / Reuters)

Listopadowy przemysłowy PMI we Francji zatrzymał się na poziomie 51,6 pkt. Najnowszy odczyt jest lepszy zarówno od wyniku sprzed miesiąca (50,7 pkt.), jak i oczekiwań analityków (50,9 pkt.). Jednocześnie dzisiejszy odczyt oznacza, że ożywienie we francuskim przemyśle – mierzone wynikami PMI powyżej 50 pkt. – trwa już ósmy miesiąc z rzędu.

Jeszcze lepiej wypadł francuski sektor usług, gdzie wstępny PMI wskazał 52,9 pkt. To wyrównanie wyniku z października i odczyt bliski oczekiwaniom rynku (53 pkt.).

Wyraźnie gorzej sytuacja wciąż wygląda w Niemczech, szczególnie gdy chodzi o przemysł. Wstępny PMI dla sektora wytwórczego największej gospodarki Europy wskazał 43,8 pkt. wobec 42,1 pkt. przed miesiącem i oczekiwaniach na poziomie 43,8 pkt. W usługach odnotowano natomiast 51,3 pkt. wobec 51,6 pkt. miesiąc wcześniej i konsensusie na poziomie 52 pkt.

- Chociaż sektor usług wciąż wykazuje pewną odporność, to rośnie tylko nieznacznie, najwolniej od trzech lat. Z drugiej strony, przemysł pozostaje w recesji, jednak wiele wskaźników składowych przynajmniej zaczęło poruszać się we właściwym kierunku. Sugerowałoby to, że najgorsze już za niemieckim przemysłem, o ile nie zdarzą się jakiekolwiek szoki – dodaje w komentarzu Phil Smith, ekonomista IHS Markit.

W efekcie przemysłowy PMI dla całej strefy euro sięgnął 46,6 pkt. wobec 45,9 pkt. miesiąc wcześniej i oczekiwanych 46,4 pkt. W przypadku usług oczekiwania (52,5 pkt.) nie zostały zrealizowane (51,5 pkt.), a sytuacja względem ubiegłego miesiąca (52,2 pkt.) uległa pogorszeniu.

- Gospodarka strefy euro od trzech miesięcy pozostaje niemal w bezruchu. Bezbarwne PMI wskazują na wzrost PKB w trzecim kwartale na poziomie 0,1 proc. wobec 0,2 proc. w trzecim kwartale. Nieśmiałe oznaki ożywienia we Francji i Niemczech są dobrą wiadomością, ponieważ zahamowanie w przemyśle słabnie, jednak niepokoją sygnały dotyczące pierwszego od 2013 r. spowolnienia w reszcie strefy euro – napisał w komentarzu dodanych Chris Williamson, ekonomista IHS Markit.

Dzisiejsze dane są jedynie wstępne, oparte o wyniki 85-90 proc. comiesięcznych ankiet przesyłanych przez menedżerów logistyki i opracowywanych przez firmę badawczą Markit. Kolejny przegląd indeksów PMI, w ramach którego zaprezentowane zostaną finalne odczyty oraz dane dla szerszego wachlarza krajów (w tym Polski), odbędzie się 1 grudnia.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. 

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 bha

Jakie dominują od dawna na rynku w ogromie już branż i zawodów zarobki dla większości ..... - takie i w końcu dane dla samej gospodarki czyli niestety coraz bardziej minimalnie minimalne.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil