REKLAMA
SPRAWDŹ

PKO BP: Na stabilizację lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową trzeba jeszcze poczekać

2022-10-31 13:06
publikacja
2022-10-31 13:06

W horyzoncie roku-dwóch lat najbardziej prawdopodobne wydają się stabilizacja lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową - oceniają analitycy PKO BP. Ich zdaniem, za takim scenariuszem przemawia niska dostępność cenowa gruntów oraz ograniczenie popytu budowlanego w konsekwencji serii podwyżek stóp procentowych NBP.

PKO BP: Na stabilizację lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową trzeba jeszcze poczekać
PKO BP: Na stabilizację lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową trzeba jeszcze poczekać
/ Shutterstock

"W pierwszym półroczu 2022 r. ceny gruntów pod zabudowę w dalszym ciągu rosły, choć nieco wolniej niż w pierwszej połowie 2021 r. Boom mieszkaniowy powodował naturalny wzrost cen gruntów; jednocześnie malejąca liczba działek o rozsądnej cenie w największych miastach i zmiany preferencji konsumentów wzmocniły sprzedaż działek w mniejszych ośrodkach i na obszarach poza miastami" - napisali w raporcie analitycy.

"Obecnie w horyzoncie roku – dwóch najbardziej prawdopodobne wydają się stabilizacja lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Za takim scenariuszem przemawia już wysoki poziom cen gruntów oraz ograniczenie popytu budowlanego w konsekwencji serii podwyżek stóp procentowych NBP i wysokich kosztów budowy" - dodano.

Reklama

PKO BP ocenia, że nieruchomość gruntowa tradycyjnie jest postrzegana jako relatywnie bezpieczna inwestycja - z jednej strony realnie ujemne stopy procentowe i perspektywa dłuższego okresu wysokiej inflacji skłaniają do ochrony oszczędności przez inwestowanie w ziemię, z drugiej jednak strony na rynku pojawiają się inne, bezpieczne i atrakcyjne pod względem rentowności możliwości inwestycyjne.

Zdaniem analityków, spadek liczby rozpoczynanych mieszkań w okresie I-III kw. 2022 r. w budownictwie indywidualnym (-19 proc. rdr) i deweloperskim (-27 proc. rdr), a także spadek liczby pozwoleń dla indywidualnych inwestorów (-23 proc. rdr) zapowiadają osłabienie presji na zakup gruntów budowlanych.

"Spadek aktywności budownictwa oraz duży ostatnio wzrost banku ziemi osłabi popyt na grunty i zwiększy swobodę uzupełniania banku ziemi. Naturalne ograniczenia podażowe, silne zwłaszcza w największych miastach, będą skłaniały deweloperów do zwiększania intensywności zabudowy, podejmowania aktywności w trudniejszych lokalizacjach (o skomplikowanym stanie prawnym czy na zrekultywowanych terenach poprzemysłowych w granicach lub na obrzeżach miast – tzw. brownfieldy)" - napisano.

W długim okresie - w ocenie analityków - prawdopodobne jest utrzymanie trendu rosnącego zainteresowania działkami rekreacyjnymi i leśnymi, jak i drugimi domami, choć lata 2020-2021 przyniosły wyjątkowy boom w tym segmencie rynku.

"Ta zmiana preferencji w dłuższym horyzoncie będzie wpływała pozytywnie na ceny działek, szczególnie dobrze skomunikowanych i położonych w atrakcyjnych krajobrazowo regionach. Jednocześnie działania wojenne w Ukrainie zamrożą prawdopodobnie na dłużej inwestycje w przygranicznych rejonach Polski południowo-wschodniej i wschodniej" - napisano.

"Działalność budowlana będzie się koncentrować na gruntach spoza Zasobu Własności Rolnej - nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa weszła w życie 1 maja 2021) nie zmieniła dotychczasowej sytuacji. Nowe przepisy przedłużają zakaz sprzedaży nieruchomości rolnych SP do 30 kwietnia 2026. Nie ma obecnie przesłanek do obniżenia cen gruntów z uwagi na wzrost podaży ziemi rolnej" - dodano. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (3)

dodaj komentarz
3xx
na youtubie juz sa glosy ze ceny transakcyjne to 50% cen ofertowych
trolley
Oho. W PKO panika czym dodatkowo zabezpieczyć kredyty deweloperskie XD. A nie bardzo jest czym bo deweloperzy w zdecydowanej większości mają więcej długów niż kasy. Ps. Jak tam PKO wasze prognozy stop na góra 0.2% w 2022? :)
frugal
Fakt, wygląda to płatne na uspokajanie nastrojów co też starał się robić "jaszcząb", mówiąc najpierw o deflacji, potem o braku podwyżek stóp za jego kadencji, potem o górce inflacji itp aby jak najdłużej dać ludziom nadzieję i jakoś utrzymać tego kolosa na glinianych nogach którego stworzył. Ważne aby wodę podgrzewać powoli,Fakt, wygląda to płatne na uspokajanie nastrojów co też starał się robić "jaszcząb", mówiąc najpierw o deflacji, potem o braku podwyżek stóp za jego kadencji, potem o górce inflacji itp aby jak najdłużej dać ludziom nadzieję i jakoś utrzymać tego kolosa na glinianych nogach którego stworzył. Ważne aby wodę podgrzewać powoli, ale coraz mniej ludzi już to łyka a są też tacy, którzy w trudnej sytuacji finansowej/domowej biorę sprawy w swoje ręce.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki