REKLAMA

PKN Orlen będzie tworzył Mazowiecką Dolinę Wodorową

2021-09-10 16:04
publikacja
2021-09-10 16:04
PKN Orlen będzie tworzył Mazowiecką Dolinę Wodorową
PKN Orlen będzie tworzył Mazowiecką Dolinę Wodorową
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

PKN Orlen objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. PKN Orlen będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania - poinformował płocki koncern w komunikacie prasowym.

"Podejmujemy działania biznesowe, które opierają się na jasno określonym celu: do 2050 roku będziemy koncernem neutralnym emisyjnie. Mamy świadomość, że istotną rolę w procesie transformacji będzie odgrywał wodór, dlatego z determinacją rozwijamy tę przyszłościową technologię. Realizujemy ambitne projekty, m.in. w ramach międzynarodowego programu Hydrogen Eagle, dzięki którym staniemy się wiodącym producentem wodoru w Europie Środkowej. Mazowiecka Dolina Wodorowa to inicjatywa, która przyniesie wymierne korzyści koncernowi, a także polskiej gospodarce, stojącej przed wyzwaniem stworzenia nowego systemu energetycznego opartego o nisko- i zeroemisyjne źródła" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dolina Wodorowa to obszar odpowiadający regionom administracyjnym, na którym realizowane będą projekty związane z wykorzystaniem wodoru w różnych obszarach gospodarki. Doliny, według Strategii Wodorowej UE, mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Zgodnie z projektem Polskiej Strategii Wodorowej, powstanie minimum pięć Dolin Wodorowych. Każda z nich stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania tej technologii w gospodarce. Obecnie trwają równoległe prace nad powołaniem łącznie pięciu Dolin: Podkarpackiej, Śląskiej, Dolnośląskiej, Wielkopolskiej i Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną.

Działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej będzie opierać się na czterech filarach. Za główny uznaje się budowę łańcucha wartości poprzez m.in. realizację projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

Obecnie na świecie istnieje 36 Dolin Wodorowych zlokalizowanych w 20 krajach, z czego ponad 20 znajduje się w Europie. PKN Orlen w ramach prac na rzecz rozwoju technologii wodorowych tylko na terenie Mazowsza planuje inwestycje w źródła wytwarzania nisko- i zeroemisyjnego wodoru w Płocku i Ostrołęce. Ponadto we Włocławku i Trzebini powstają instalacje wytwarzania paliwa wodorowego w jakości automotive. Docelowo łączne możliwości produkcyjne wszystkich planowanych instalacji wyniosą 1000 kg na godzinę. Koncern rozpoczął też postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach.

Deklarację w sprawie powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej złożyły: PKN Orlen, Agencja Rozwoju Przemysłu, KEZO Centrum Badawcze PAN, Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki - Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Toyota Motor Poland, PESA Bydgoszcz, Solaris Bus&Coach, Alstom Konstal oraz Komunikacja Miejska Płock. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (10)

dodaj komentarz
najmadrzejszy
A kto wykopie doline ?
kaczdzonjar
a teraz na serio, dlaczego wodór a nie prąd? dlaczego pan od hot doga nie inwestuje w szybkie ładowarki 150-350kwh? (nowe bmw łądujesz od 10 do 80% z mocą 350kwh w 6 minut co pozwala na przejechanie kolejnych 400km), ano dlatego że wodoru sam nie wyprodukujesz i kupisz go od Państwa, a ja mając panele na dachu 10kwh ładuje mojego a teraz na serio, dlaczego wodór a nie prąd? dlaczego pan od hot doga nie inwestuje w szybkie ładowarki 150-350kwh? (nowe bmw łądujesz od 10 do 80% z mocą 350kwh w 6 minut co pozwala na przejechanie kolejnych 400km), ano dlatego że wodoru sam nie wyprodukujesz i kupisz go od Państwa, a ja mając panele na dachu 10kwh ładuje mojego skromnego ID4 za darmo i to juz się rządzącym nie podoba bo nic z tego nie mają
kaczdzonjar
Omajtek, skup sie na produkcji parówek, abyś mógł się pochwalic w Davos że grupa orlen sprzedała miliard hot-dogów
forfun
jak dolina to widzę tam też mustangi z janowa podlaskiego - będą pasować do kompletu
langdon25
Obajtek szykuje matce krawcowej i ojcu malarzowi powierzchni płaskich oraz bratu gajowemu kolejne stanowiska prezesowskie - w końcu sieć obajpałacy trzeba za coś rozwijać !
men24a
Obajtek, PiS, dolina wodorowa ....przecież to się kupy nie trzyma? Już była lux torpeda i mieszkania po 2 k czy auta elektryczne w środku lasu. Szkoda tylko lasu
grzegorzkubik
Wodór tak elektryki nie.
langdon25
Polska tak - pisiory NIE

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki