PKL planują 300 mln zł inwestycji do 2020 r. i podwojenie przychodów

Polskie Koleje Linowe planują inwestycje warte 300 mln zł, podwojenie przychodów i wyjście z ofertą poza region, wynika z zaprezentowanej strategii na lata 2016-2020. Inwestycje będą miały miejsce na Kasprowym Wierchu, Gubałówce, Butorowym Wierchu, Jaworzynie Krynickiej i w "którymś z głównych ośrodków turystycznych w Polsce", gdzie PKL rozważają budowę nowej kolei linowej.

Gigantyczna kolejka do kolejki linowej na Kasprowy Wierch, 29.06.2016
Gigantyczna kolejka do kolejki linowej na Kasprowy Wierch, 29.06.2016 (fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

"Wartość inwestycji PKL zaplanowanych na lata 2016-2020 wyniesie około 300 mln zł. 66% środków trafi do regionu. Efektem podejmowanych działań ma być stuprocentowy wzrost przychodów firmy" - czytamy w komunikacie.

Do najważniejszych projektów w Małopolsce należy wymiana kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej w ośrodku Kasprowy Wierch (z istniejącej 2-osobowej na nowoczesną 4-osobową) oraz stworzenie systemu dośnieżania. Wartość tych inwestycji sięga 48,5 mln zł, a planowany termin oddania do użytku to listopad 2019 r.

Z kolei na Gubałówce planowana jest budowa nowych tras narciarskich i kolei krzesełkowej o wartości 40 mln zł. Inwestycje mogłyby zostać oddanie do użytkowania w październiku 2019 r. W dalszej perspektywie wartość inwestycji, związanych m.in. z budową rodzinnego ośrodka sportu i rekreacji mogłaby wynieść nawet 100 mln zł.

Na Butorowym Wierchu PKL planują budowę wieży widokowej ze startem tyrolki oraz systemu zjeżdżalni linowych. Inwestycja o wartości 12 mln zł obejmie także przebudowę napędu istniejącej kolei i remont krzeseł. Jeśli inwestycję poprą właściciele nieruchomości, całość mogłaby zostać oddana do użytkowania nawet w 2018 r.

Około 10% środków zostanie zainwestowanych w Krynicy. W ośrodku w Jaworzynie Krynickiej planowana jest m.in. budowa nowych łatwych i średnich tras narciarskich oraz dodatkowego parkingu.

Plany inwestycyjne PKL przewidują również budowę kolei linowej w nowej lokalizacji, poza Zakopanem. Wartość inwestycji, która mogłaby zostać oddana do użytkowania w maju 2019 r. to 100 mln zł.

"Na razie możemy zdradzić jedynie, że rozważamy możliwość przeprowadzenia inwestycji, w którymś z głównych ośrodków turystycznych w Polsce. Jesteśmy w trakcie prac projektowych. Jeżeli zrealizujemy tę inwestycję, powstanie atrakcja turystyczna jakiej w Polsce jeszcze nie było" - powiedział prezes Janusz Ryś, cytowany w komunikacie.

Strategia 2016-2020 przewiduje również wykorzystanie najmocniejszych stron każdego z istniejących ośrodków firmy i konsolidację ofert regionalnych, podnoszenie jakości świadczonych usług, organizację eventów, optymalizację zakupów oraz wzmocnienie promocji.

"Zamierzamy wypracować ofertę łączoną dla Jaworzyny i Góry Parkowej. Współpracujemy też z miejscowym samorządem w celu wypracowania koncepcji zagospodarowania dolnej stacji Góry Parkowej. Pracujemy nad włączeniem wjazdu na Palenicę w Szczawnicy do oferty spływu przełomem Dunajca, planujemy stworzenie profesjonalnego parku rowerowego na Górze Żar i wspólnej oferty edukacyjnej z lokalnymi operatorami – PGE i Aeroklubem Żar. Nad ofertą ośrodka Mosorny Groń pracujemy wspólnie z samorządem w Zawoi" – wyliczył Ryś.

PKL planują również rozwój segmentu gastronomicznego w ośrodkach – przejęcie i modernizację ośrodków gastronomicznych na Gubałówce, Górze Parkowej i Palenicy. Dziś do PKL należy restauracja Poziom 1959 na szczycie Kasprowego Wierchu.

Jak przypomina spółka, do inwestycji na Gubałówce niezbędna jest zgoda właścicieli nieruchomości oraz zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. PKL przeprowadziły już akcję informacyjną i konsultacje wśród posiadaczy gruntów. Niemal wszystkie osoby, które odpowiedziały przekazując ankietę informacyjną nt. powrotu narciarstwa na Gubałówkę poparły inwestycje proponowane przez PKL.

Polskie Koleje Linowe to największy w Polsce operator kolei górskich, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Patryk

Dobrze, że inwestują w Polskę, wreszcie. Dobrze, że to są inwestycje polskie w Polskę.

Polecam inwestować, nawet bez wkładu własnego, ale trzeba poświęcić czas. Link poniżej:

https://www.facebook.com/Pieni%C4%85dze-s%C4%85-wa%C5%BCne-609085275921069/

! Odpowiedz
0 0 ~co_myslicie

Obstawiam Kraków Błonia - Kopiec Kościuszki - Zoo :)

! Odpowiedz
0 0 ~lkan

Mogliby w końcu zbudować wyciąg w Karpaczu, gdzie od dawna funkcjonuje tylko stary, z pojedynczymi krzesełkami na Kopę; dalej na Śnieżkę piechotą. Czesi zbudowali gondole na Śnieżkę, a z tej strony takie dziadostwo. Nie miejsce tu na dalsze porównywanie, ale tylko z tamtej strony można dojechać liniowym autobusem na Przełęcz Karkonoską i chodzić głównym szlakiem Karkonoszy, z czego korzystają m.in. masowo emeryci niemieccy, a polskie nadleśnictwo zamknęło swoją część drogi dojazdowej, bo zatykanie dziur w asfalcie czym się da już nic nie pomaga. Drogę zbudowali więźniowie w czasie okupacji niemieckiej, teraz leśnicy chyba liczą na kolejną wojnę.
Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~abc

Największy prywatny pracodawca na Podhalu zatrudnia 200 osób.
Niesamowity rozwój przedsiębiorczości w regionie przez ostatnie 25 lat.
Pozostali produkują: scypki, uscypki,serki górskie lub wyjechali za pracą.

! Odpowiedz
1 0 ~nk

Aż się wierzyć nie chce, że spółka obsługująca wyciągi w Białce zatrudnia mniej niż 200 osób, albo Hotel Bania. Pewnie cały ten biznes kręci się w ramach kilkunastu spółek.
Z drugiej strony, znając podejście Górali (krew z gów.a wypije) pewnie wszyscy pracują na czarno.

! Odpowiedz
2 0 ~Porada

Najlepszą inwestycją byłoby zezłomowanie wszystkiego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil