Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

PIT 2015: jak rozliczyć PIT-37 krok po kroku

redaktor Bankier.pl

Nikt nie lubi podatków i rozliczeń rocznych, jednak z naszą instrukcją łatwo krok po kroku wypełnisz swój PIT-37 za 2015 rok w prosty i przyjazny sposób.

Sezon rozliczeń deklaracji rocznych zbliża się wielkimi krokami. Do końca lutego 2016 roku każdy z nas musi otrzymać informację PIT-11 od swojego pracodawcy. Na podstawie danych tam zawartych można przystąpić do rozliczenia podatku od dochodów osiąganych w trakcie 2015 roku.

W tym roku mamy na to czas aż do poniedziałku 2 maja 2016 roku. Nie warto jednak zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę, by w pośpiechu rozliczać PIT, a potem tracić czas w kolejce na poczcie lub nerwy przed komputerem, gdy przeciążone serwery Ministerstwa Finansów będą kazały czekać nam długie godziny na Urzędowe Poświadczenie Odbioru UPO.

Już teraz pokazujemy jak szybko i wygodnie rozliczyć w kilka minut swoją deklarację roczną PIT-37.

Krok 1 - Instalacja programu do rozliczeń podatku za 2015 r.

Najpierw trzeba pobrać i zainstalować program oraz przygotować niezbędne dane (wszystkie PIT-11 od pracodawców oraz kwotę dochodów z 2014 roku, jeśli chcemy wysłać deklarację przez internet).

Proces rozliczenia PIT-37 prześledzimy na przykładzie małżeństwa z jednym małoletnim dzieckiem. Oboje małżonkowie są zatrudnieni na umowę o pracę, mają jedno dziecko w wieku 3 lat. Nie mają żadnych innych źródeł dochodów (nie grają na giełdzie, nie prowadzą prywatnego wynajmu pokoi itd.).

Będziemy potrzebowali także numerów PESEL obojga małżonków. Osoby te nie mają już prawa do ulgi na internet. Dwa lata temu została ona tak mocno ograniczona, że niewielu podatników jest uprawniona do dalszego korzystania z tej formy odliczeń.

Krok 2 – Wybór trybu rozliczenia w programie i sposobu opodatkowania

Uruchamiamy program i wybieramy sposób wypełnienia deklaracji. Dla profesjonalistów zajmujących się na co dzień podatkami przeznaczono tryb aktywnych deklaracji. Dla zwykłego użytkownika, który rozlicza PIT tylko raz w roku, adresowany jest tryb Kreatora. W tym trybie program zadaje proste pytania, prowadzi "za rękę" niezaawansowanego użytkownika i sam rozlicza jego PIT. Ten sposób przybliżymy krok po kroku.

(bankier.pl)

Po zaznaczeniu tego trybu, wybieramy sposób opodatkowania: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Zgodnie z początkowymi założeniami przyjrzymy się wspólnemu rozliczeniu małżonków.

(bankier.pl)

Krok 3 – Dane podatnika i współmałżonka

Kolejny krok to wprowadzenie danych podatnika i współmałżonka. Jeśli rok wcześniej również korzystaliśmy z programu PIT FORMAT, mamy możliwość zaimportowania naszych danych z ubiegłorocznych rozliczeń rocznych. Jeśli nie, musimy wpisać imiona, nazwiska, numery PESEL i wymagane dane adresowe i dotyczące właściwego urzędu skarbowego. Numer PESEL należy podać w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a numer NIP w pozostałych przypadkach.

Krok 4 – Źródło przychodów podatnika i współmałżonka

Kolejny krok to przepisanie danych z druków PIT-11, które otrzymaliśmy od pracodawców.  W naszym przykładzie oboje małżonkowie pracują na etacie, więc każde z nich otrzymało po jednej informacji PIT-11. Wszystkie dane z części E formularza PIT-11 przepisujemy w jego lustrzane odbicie w programie, czyli kwoty dochodów, pobranych zaliczek oraz odprowadzonych składek ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne przepisujemy z PIT-11 do jego elektronicznej wersji w programie.

(Bankier.pl)

Od połowy marca 2016 roku, gdy Ministerstwo Finansów uruchomi ponownie usługę wstępnie  wypełnionego rozliczenia rocznego PFR PIT-37, będzie można z poziomu programu zaimportować dane o swoich dochodach z serwera resortu finansów, zamiast ręcznie wprowadzać liczby. Nie zwalania nas to jednak z obowiązku ich sprawdzenia oraz z ewentualnej odpowiedzialności za błędy (czytaj też: System Ministerstwa Finansów robi błędy w PFR PIT).

Po przepisaniu odpowiednich danych, program przeprowadzi kontrolę kosztów, pytając o liczbę stosunków pracy w 2015 r. oraz o koszty uzyskania przychodów (podwyższenie z tytułu dojazdów, praw autorskich lub dodatku za rozłąkę). Na końcu należy wskazać cel złożenia deklaracji – czy rozliczamy się po raz pierwszy za dany rok, czy też chcemy złożyć korektę wcześniej złożonego zeznania.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Karol

w Pitaxie możesz sobie wpisać co chcesz i rozliczyć sie:) nie narzucają organizacji!!

! Odpowiedz
0 0 ~DupaZbitaBankiery

BARDZO ograniczona liczba organizacji którym można dać 1%, za rok wybieram inny program do rozliczeń

! Odpowiedz
0 0 ~DupaZbitaBankiery

P.S. "12 organizacji o różnych profilach działalności społecznej" kłamstwo

! Odpowiedz
2 2 ~asdafsdfsdfsdfsdfsd

ale brednie...jak rozliczyć pit czyli przez nasz program. zero profesjonalizmu, sama reklamaa..... żenada !!!

! Odpowiedz
11 2 ~Praktyczny

A nie łatwiej zlecić tego biuru rachunkowemu? To kosztuje niewiele .

! Odpowiedz
0 3 ~PFR

ile? 50 zl?
PIT wstępnie wypełniony jest na stronie MinFin

! Odpowiedz
0 3 ~adik

Ja miałem pytanie do deklaracji więc zadzwoniłem do US ale niestety nie wiedziała jak rozliczyć dochody z zagranicy (poza eu)

! Odpowiedz
1 0 ~Magda

ja akurat jestem bardzo zadowolona z programu PITAX i nie zamierzam go zmieniać. szybko, łatwo i ez problemu. wszystko na tyle napisane ze naprawde kazdy jest w stanie sie odnależć i sam rozliczyć swoje pity

! Odpowiedz
0 3 ~niepelnosprawny_org

wole e pity

! Odpowiedz
0 0 ~xxx

jak złożyć ZAP-3 przez internet?

tylko z podpisem kwalifikowanym?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.