Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Niezłożenie PIT-u na czas - jakie kary przewidział fiskus?

Jeszcze tylko dzisiaj podatnicy mogą złożyć PIT. W tym roku termin ten wyjątkowo upływa 2 maja 2016 roku, ponieważ 30 kwietnia wypadł w sobotę. Jeżeli mimo to podatnik nie złoży stosownych dokumentów we wskazanym czasie, musi liczyć się z odpowiedzialnością karnoskarbową. 

Zobacz też: PIT po terminie. Jak złożyć skutecznie czynny żal - wzór i porady.

Przepisy, które regulują kwestię konsekwencji niezłożenia deklaracji podatkowej, określa ustawa kodeks karny skarbowy. Z niej wynika, że podatnik może zostać ukarany za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe z tytułu niedopełnienia obowiązków względem fiskusa.

(fot. Marek Wisniewski / FORUM)

» DZIŚ OSTATNI DZIEŃ NA ROZLICZENIE PIT-u! POBIERZ BEZPŁATNY PROGRAM!

PIT po terminie - jaka kara?

Po uświadomieniu sobie podatkowych zaległości, należy jak najszybciej złożyć wypełnioną deklarację PIT do właściwego urzędu skarbowego. Urząd przyjmie druk i naliczy odsetki za możliwą niedopłatę podatku w wysokości 8 proc. w skali roku.

Niezłożenie PIT-u w terminie jest zaklasyfikowane jako wykroczenie skarbowe, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2016 roku kwota ta wynosi 9250 zł (5x 1850 zł). Minimalna kara za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może wynieść185 zł. Spóźnialscy podatnicy, których kwota należności publicznoprawnej przekroczyła 9250 zł, odpowiadają za przestępstwo skarbowe, a minimalna wartość grzywny wyniesie wówczas 617 zł.

PIT po terminie - co robić?

Po pierwsze należy jak najszybciej złożyć zaległą deklarację podatkową, uzasadnić zwłokę oraz zapłacić zaległy podatek. Jednak kilkudniowe opóźnienie w spłacie podatku nie powinno skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową.

– Podatnicy, którzy po wypełnieniu rocznej deklaracji podatkowej, są zmuszeni do zapłaty podatku PIT, powinni przede wszystkim zadbać o to, by deklaracja trafiła terminowo do urzędu skarbowego. Karalne pozostaje wyłącznie uporczywe niepłacenie podatku. Stąd też jednorazowe opóźnienie, które zostanie szybko naprawione, nie będzie rodziło odpowiedzialności karnoskarbowej – wyjaśnia Piotr Szulczewski z Pit.pl.

Aby uniknąć kary w przypadku nieterminowego złożenia deklaracji podatkowej, należy dołączyć do uzupełnionego PIT-u czynny żal podatnika i umotywować przyczynę powstania opóźnienia.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 34 ~MB

POLSKA TO GŁUPI ZNIEWOLONY KRAJ

! Odpowiedz
1 3 ~taxman

Nie trzeba motywować przyczyny opóźnienia. Przepis tego nie wymaga. Wystarczy w piśmie zatytułowanym czynny żal zawiadomić o opóźnieniu. W kwestii zaległości zob. przepisy kks.

! Odpowiedz
2 33 ~JP2

KARAĆ , KARAĆ , KARAĆ niewolnik ma być niewolnikiem i niech to czuje cały czas.

! Odpowiedz
0 14 ~tomtom

Ciekawe jaka jest kara za brak terminowego wywiązanie się US ze zwrotem podatku?

! Odpowiedz
5 31 ~wonzbandytąfiskusem

Kiedy w końcu to społeczeństwo niewolników pójdzie po chociaż odrobinę oleju w mózgownicy i doprowadzi do zniesienia tego "obowiązku" narzuconego przez wielkiego bandziora, czyli państwo, którego to bandziora to społeczeństwo ciemnych niewolników-wyrobników samo utrzymuje? A potem to zbiorowisko niewolników jeszcze pokornie stoi w kolejkach w Urzędach Skarbowych, zagryzając się nawzajem i drżąc czy aby wszystko dobrze wypełniło, bo wielka pani urzędniczka czy wielki pan urzędnik może im coś zakwestionować lub ich cofnąć, albo nawet nałożyć na nich mandat albo potężną karę jak mu przyjdzie taka fantazja i jeśli śmieć-podatnik się nie pokaja i nie wyrazi czynnego żalu. Tfu! Aż mi się żygać chce jak na was patrzę na ulicach i w tych kolejkach. Byliście ciemnym niewolniczym ludem za okupacji, za komunizmu i zawsze już nim będziecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 ~maciek

Tak jest trzeba zastąpić państwo polskie jakimś innym najlepiej niemieckim

! Odpowiedz
3 2 ~KITT

Ktoś zapomniał chyba leków...

! Odpowiedz
2 11 ~jarek_z_kaczorlandu

kara śmierci
no chyba że jesteś chroniony immunitetem.

! Odpowiedz
1 2 ~Sensei

Właśnie zdałem sobie sprawę, że w 2015 wykonałem 835 transakcje. Teraz muszę to wszystko przeliczyć razem z kursem walut... Nie wiem czy zdążę do północy.

! Odpowiedz
0 14 ~Rafal

17 lat pozbawienia wolności, podczas, gdy afery na miarę tej z Łódzkiego pogotowia uchodza bezkarnie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.