Na zwrot z podatku średnio czekamy 32 dni

Bankier.pl zapytał swoich użytkowników, jak długo czekają na zwrot z podatku. Z naszej ankiety wynika, że przeciętny czas oczekiwania na zwrot wynosi 32 dni, a mediana – 30 dni.

Średnia wartość spodziewanego zwrotu wynosi 1355 zł, a mediana 680 zł. Z ankiety wynika, że do tej pory wśród osób, które złożyły deklaracje podatkowe (i z których wynikało, że należy im się zwrot z podatku) otrzymało go już 28% pytanych.

W tym roku deklaracje podatkowe osób fizycznych można składać do 2 maja (bowiem 30 kwietnia wypada w sobotę, zatem rozliczać się można do następnego dnia roboczego po tym terminie). Jeśli wynika z nich, że podatnikowi należy się zwrot z podatku (bo np. korzysta z ulg na dzieci), a deklaracje nie zawierają błędów wymagających korekty podatnika, to urząd skarbowy ma co do zasady 3 miesiące na zwrócenie nadpłaty. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny środki mają otrzymać w ciągu 30 dni od momentu złożenia deklaracji.

W tym roku część użytkowników narzeka na dużą opieszałość urzędów skarbowych dot. zwrotów, szczególnie podatnicy rozliczający się w Poznaniu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim i Gdyni. Z naszych informacji wynika, że szybko zwroty otrzymują podatnicy rozliczający się w Katowicach, Radomiu, Bełchatowie, Krakowie, Warszawie i Łodzi.

Mediana dochodów netto w Polsce wynosi ok. 2,2 tys. zł. Przy średniej wartości zwrotu wynoszącej ponad 1,3 tys. zł jest to pokaźny zastrzyk gotówki. Wielu ludzi celowo składa deklaracje możliwie jak najwcześniej, by środki otrzymać jeszcze przed Wielkanocą lub długim weekendem majowym.

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2015 rok? Nie czekaj do ostatniej chwili - pobierz darmowy program, sprawdź dostępne ulgi i rozlicz się - szybko i bezproblemowo - z Bankier.pl. Z nami zrobisz to bez wychodzenia z domu - Twój PIT trafi do wskazanego urzędu skarbowego.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~tomtom

III US W-wa Śród. 15.02. NIC. Te gamonie nawet nie są w stanie ogarnąć tego, że człowiek w trakcie roku przez 9 m-cy płacił zaliczki w innym urzędzie, a 3 w innym. Zero wymiany informacji między rzędami, taki mają system. Wystawiają wezwanie 09.03, które dostaje 29.03. Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale jak na XXI wiek dziwne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Anna

Suwałki PIT elektronicznie na początku marca i NIC :(

! Odpowiedz
0 2 ~Tomo

Wejherowo, pit złożony elektronicznie 25.02. i NIC.
Nieoficjalna informacja od pracownika US brzmi że przez 500+ zwrot podatku ma być wypłacony przed maksymalnym okresem czyli 3 miesiące :((

! Odpowiedz
0 0 ~Seth

Też tak uważam że gminy kiszą kase jak najdłużej w obawie przed kolejnymi pomysłami rządu

! Odpowiedz
0 0 ~Paweł

Fatalny błąd Państwa zwrot podatku dla obywatela oznacza powrót tych pieniędzy w podatkach od wydanych pieniędzy. nikt tego nie odłoży a wyda, a tak administracja blokuje sobie dochody..

! Odpowiedz
0 8 ~Mietek

Żagań 02.03.2016 wersja papierowa. Wciąż nic.

! Odpowiedz
5 0 ~bobone

Co prawda nie stać mnie na zakup mieszkania, ale myślę nad inwestycją w REITy (http://independenttrader.pl/nieruchomosc-na-wynajem-czy-inwestycja-w-reit-y.html). Czy ktoś z Was inwestował / inwestuje w coś takiego? Warto?

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl