REKLAMA

Ekonomiści tłumaczą, co oznacza techniczne bankructwo Rosji

2022-06-27 11:43
publikacja
2022-06-27 11:43
Ekonomiści tłumaczą, co oznacza techniczne bankructwo Rosji
Ekonomiści tłumaczą, co oznacza techniczne bankructwo Rosji
fot. Natalya Osipova / / Shutterstock

Dla Rosji najważniejszą konsekwencją technicznego bankructwa będzie utrata zaufania, która opóźni jej powrót na rynki finansowe po zakończeniu konfliktu. Techniczne bankructwo nie oznacza, że Rosja przestanie wypłacać świadczenia emerytalne czy wynagrodzenia dla sektora publicznego - podał PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) skomentował w poniedziałek techniczne bankructwo Rosji. Kraj nie wywiązał się ze spłaty 100 mln dolarów odsetek; termin upłynął w niedzielę. "Technicznym bankructwem określa się sytuację, w której gospodarka nie realizuje płatności odsetek od długu pomimo posiadania środków, przy pomocy których może obsłużyć zadłużenie" - przypomniał PIE.

"Na krótką metę będzie ono (techniczne bankructwo - PAP) miało umiarkowany wpływ na rosyjską gospodarkę – państwa rozwinięte już kilka miesięcy temu wstrzymały wszelkie inwestycje w Rosji. Długoterminowo oznacza jednak wydłużenie okresu braku zaufania do rosyjskiej gospodarki, także po zakończeniu wojny w Ukrainie" - ocenił cytowany w informacji prasowej Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii PIE. "Inni wierzyciele Rosji prawdopodobnie zaczną też domagać się spłaty kapitału i rozpoczną postępowania w sądach arbitrażowych. Procesy sądowe mogą doprowadzić do zajęcia zamrożonych aktywów zagranicznych Rosji. W efekcie Unia Europejska jeszcze przez wiele lat będzie wstrzymywać relacje gospodarcze z Rosją" – dodał Rybacki.

Według cytowanego w informacji Marcina Klucznika, analityka z zespołu makroekonomii PIE, "bankructwo może wstrzymać decyzje o lokowaniu kapitału w Rosji ze strony niektórych państw Azji, jednak skala tych inwestycji jest mała. Najważniejszą konsekwencją dla Rosji będzie utrata zaufania, która opóźni powrót Rosji na rynki finansowe po zakończeniu konfliktu".

Eksperci PIE podkreślili, że techniczne bankructwo nie oznacza, że Rosja przestanie wypłacać świadczenia emerytalne czy wynagrodzenia dla sektora publicznego – państwo będzie dalej w stanie regulować zobowiązania w krajowej walucie. "Obecne zadłużenie Rosji jest niewielkie – wynosi około 18 proc. PKB. To zupełnie inna sytuacja niż podczas ostatniego bankructwa w 1998 r. - wtedy przekraczało 140 proc. PKB" - wskazali.

W opinii PIE Rosję może spotkać podobny los co Grecję, której zadłużenie na początku minionej dekady wyniosło 150 proc. i pojawiły się problemy z obsługą długu. "Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Unia Europejska udzieliły pomocy finansowej, która była uzależniona od reform gospodarczych. Grecki rząd był zmuszony ciąć wydatki i zwiększyć wpływy do budżetu. To spowodowało silne skurczenie się gospodarki i ogromny wzrost bezrobocia" - przypomniał PIE. "Grecja do dziś mierzy się z konsekwencjami tych problemów – bezrobocie wciąż sięga 13 proc., kraj osiąga zdecydowanie słabszy wzrost gospodarczy niż inne państwa UE. W podobnej sytuacji może znaleźć się rosyjska gospodarka" - wskazują specjaliści PIE. (PAP)

Autorka: Ewa Nehring

neh/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (39)

dodaj komentarz
zoomek
Zgadzam się.
Ta sama liga co USA.
Każde z nich ma za uszami jakieś wyjątkowe zbrodnie których niema drugie.
Na przykład USA tylko i wyłącznie - nikt inny - bomba atomowa 2x na cywilach nie na infrastrukturze wojskowej.
Podyskutujesz trolliku?
franek_bez_franka2
Odsetki 100 mnl $ to 2 godzinny Rosji zarobek z kopalin, więc putler kpi w żywe oczy. Nie płaci bo może.
W Islandii pomimo, że bankrut lepiej się żyje niż niejednemu w Polsce.
efg
Tak odpowiada większość seryjnych morderców. Dlaczego zabijałeś? Bo mogłem.
grzegorzkubik
Chiny tam wykupują zachodnie marki a Chiny to druga gospodarka na świecie. Temat zakończony.
wibor3m10procent
Zaraz zaraz, czyli gdybym rok temu kupił roczne rosyjskie obligacje to na skutek sankcji nie mogliby ich ode mnie teraz odkupić..? Pytanie kto na tym stracił kto zyskał? Ja straciłem kapitał a Rosja nie ma jak mi zapłacić czyli moja kasa zostaje im kasa w kieszeni..?
Czy te sankcje to Putin wymyślił..?
efg
Odpowiedz sobie na pytanie, co się robi z bandytą i złodziejem ? Rosja jest na najlepszej drodze do zostania pariasem cywilizowanego świata. Nikt już jej nie traktuje poważnie.
efg
Rosja się kończy. Amen. Jak nie pogonią tego klauna Putina to nic się nie zmieni
efg
Putin skończy jak Causescu, tłum go rozerwie gołymi rękami jak Rosjanie zrozumieją że ich okradał szuja jedna.
ptokbentoniczny2
Klaun to w cyrku znaćit w telewizji. A tu proszę. Klauny w internetach.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki