REKLAMA
NIE PRZEGAP

Rosja po raz pierwszy od czasu rewolucji bolszewickiej nie spłaciła długu zagranicznego

2022-06-27 06:15, akt.2022-06-27 09:17
publikacja
2022-06-27 06:15
aktualizacja
2022-06-27 09:17
Rosja po raz pierwszy od czasu rewolucji bolszewickiej nie spłaciła długu zagranicznego
Rosja po raz pierwszy od czasu rewolucji bolszewickiej nie spłaciła długu zagranicznego
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / / Reuters

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Rosja miała dokonać płatności 27 maja, ale nie zrobiła tego. Następnie wprowadzono 30-dniowy okres karencji, który w niedzielę dobiegł końca.

Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty - pisze agencja Bloomberg. "Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka" - skomentował Bloomberg.

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę USA i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Minister finansów Rosji ogłosił wcześniej, że Moskwa "wypełniła wszystkie swoje zobowiązania" dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach "w całości", dokonując płatności w odpowiednim czasie. Podkreślił, że Federacja Rosyjska dokonała płatności odsetek we własnej walucie - rublach - do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Po raz ostatni Rosja nie spłacała długu w 1998 roku, ale dotyczyło to długu krajowego.

Szef biura prezydenta chce więcej sankcji po niespłaceniu przez Rosję długu

Niewywiązanie się przez Rosję ze spłaty długu zagranicznego świadczy o tym, że nałożone na nią sankcje działają; potrzebne są dalsze restrykcje wobec rosyjskiego sektora bankowego - ocenił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Sankcje przeciwko Rosji działają, a więc trzeba je wzmacniać" - napisał Jermak na Telegramie. Podkreślił, że wprowadzone sankcje "zablokowały kanały płatności" dla kredytodawców zagranicznych Rosji. (https://t.me/ermaka2022/813)

"Konieczne są sankcje wobec całego systemu bankowego Federacji Rosyjskiej. Ważne jest, by to teraz zrobić" - zaapelował szef biura Zełenskiego.

(PAP)

mma/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (32)

dodaj komentarz
polonu
Ameryka ciągnie za sobą w przepaść Europę , czy to się uda zobaczymy , czas pokaże . ten proces trwa , jak długo ciężko określić dużo zależy od postawy Chin ,
interstellar
Jakie czasy taki "car" ;)

Stojący nad grobem Putin (tak, to już ten wiek) sam porównuje się do cara Piotra Wielkiego - pewnie w nadziei, że porównanie chwyci i zapisze się w historii. Jeden i drugi są znani z napaści na sąsiadów, ale Putin zatopi Rosję gospodarczo i politycznie... czego mu serdecznie życzę :)
dididif
140 mln bolszewików z gospodarką wielkości Hiszpanii, przy czym 60% przychodów to radziecki gaz i ropa.
"upadek związku radzieckiego", to oksymoron.
chiny kontynentalne, zbuntowana prowincja Tajwanu, powinna pomóc, lecz nie za darmo.
darius19
Rosja to kraj bandycki. Obecnosc etatowych trolli Putina "zoomek","pozgha", "polonu" - wzmacnia ta teze. Wyglada na to ze sankcje i izolacja - dzialaja
jaszczura
Niewiarygodny jak Putin, bankrut!
pozhoga
Żarty i propaganda: https://wysokienapiecie.pl/71904-rosja-eksportuje-mniej-paliw-ale-zarabia-rekordowo-duzo/

Tylko przez 3 m-ce wojny kraje UE zapłaciły Rosji 57 mld EUR za paliwa kopalne. Nawet jeśli Moskale mają na tym tylko marne 50% zysku, to zarobili na samej UE prawie 30 mld EUR, a u tu typowe dla mainstreamu ekscytacje
Żarty i propaganda: https://wysokienapiecie.pl/71904-rosja-eksportuje-mniej-paliw-ale-zarabia-rekordowo-duzo/

Tylko przez 3 m-ce wojny kraje UE zapłaciły Rosji 57 mld EUR za paliwa kopalne. Nawet jeśli Moskale mają na tym tylko marne 50% zysku, to zarobili na samej UE prawie 30 mld EUR, a u tu typowe dla mainstreamu ekscytacje jakimiś pinatami po 100 mln EUR.

I kto tu właściwie ma problem: Ruskie, po których to spływa jak po kaczce, czy pechowi nabywcy tych obligacji? Mam dziwne przeczucie graniczące z pewnością, że zaraz ci inwestorzy zapukają o pomoc publiczną u siebie (jak to w praworządnych demokracjach bywa).
marco63
Rosja zieje jadem na Polskę i straszy że nas spali bronią jądrową , a ciągle ma na tym forum entuzjastów. Mam nadzieje że to tylko płatne trolle.
kaczdzonjar
wiekszośc tych rakiet eksploduje w silosach zapewne - są zardzewiałe, jak cała kacapia wschodnia
zoomek
USA też są bankrutem - spróbujcie kupić uncję złota za obiecane 35 dolarów - powodzenia!
mesten
Tyle, że USA spłaca swoje zadłużenie a dodatkowo nie morduje własnych obywateli.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki