PGE szacuje negatywny wpływ opóźnienia oddania bloku w Turowie na blisko 40 mln zł

2020-09-16 12:42
publikacja
2020-09-16 12:42
fot. Adam Torchała / Bankier.pl

PGE szacuje negatywny wpływ ewentualnego opóźnienia oddania bloku w Elektrowni Turów na blisko 40 mln zł, wliczając w to potencjalną karę za niezrealizowanie obowiązku mocowego - poinformował wiceprezes PGE Paweł Strączyński.

"Obowiązki mocowe zaczynamy realizować z początkiem 2021 r, więc rynek mocy to będzie czteromiesięczne opóźnienie. Jeśli nie będziemy w stanie tych obowiązków mocowych przesunąć, to mielibyśmy ok. 6 mln zł kary. Znaczącym czynnikiem będzie utrata marży, bo nowy blok w Turowie w naszych założeniach będzie generował znacząco wyższą marżę niż stare bloki" - powiedział wiceprezes na konferencji prasowej.

"Szacujemy efekt tego opóźnienia na niespełna 40 mln zł, wliczając w to już potencjalną karę za niezrealizowanie obowiązku mocowego" - dodał Strączyński.

Pod koniec lipca konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power System, Tecnicas Reunidas oraz Budimex złożyło do PGE GiEK propozycję zmiany terminu zakończenia realizacji budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 490 MW.

Propozycja przewiduje przesunięcie terminu przekazania do eksploatacji bloku z 31 października 2020 r. na 30 kwietnia 2021 r. i jest przedmiotem analizy w PGE.

Po zakończeniu I półrocza 2020 roku ogólne zaawansowanie projektu wynosi 97 proc.

PGE podała w raporcie półrocznym, że na terenie budowy prowadzone są prace uruchomieniowe poszczególnych urządzeń nowego bloku. Podane zostało napięcie z linii elektroenergetycznej 400 kV. Dokonano chemicznego czyszczenia kotła oraz nastąpiło pierwsze rozpalenie kotła na oleju lekkim.

Budżet projektu wynosi 4,3 mld zł (netto, bez kosztów finansowania).(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki