PAH: Syria na skraju katastrofy humanitarnej

Syria znalazła się na skraju katastrofy humanitarnej – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. W wyniku wielkiej ofensywy militarnej zagrożone jest życie ponad dwóch milionów ludzi mieszkających w północno-wschodniej części kraju. PAH apeluje o pomoc dla tych, którzy szukają ratunku w irackim Kurdystanie.

(fot. Erik De Castro / Reuters)

W komunikacie PAH napisano, że trwająca od 9 października ofensywa turecka jest prowadzana na wielką skalę. Zaangażowane są w nią oddziały lądowe, lotnictwo i artyleria, co stanowi wielkie zagrożenie dla ludności cywilnej.

"ONZ szacuje, że od 100 do 300 tys. ludzi może być zmuszonych do szukania schronienia w bezpieczniejszych rejonach. Już teraz wiadomo, że swoje domy musiało opuścić ponad 60 tys. ludzi" – czytamy w komunikacie.

PAH podało, że w północno-wschodniej Syrii mieszkają setki tysięcy ludzi, którzy już wcześniej musieli uciekać ze swoich domów. Są wycieńczeni wojną i życiem w ciągłym strachu. W największym niebezpieczeństwie są dzieci, wśród których zawsze jest najwyższa śmiertelność w czasie konfliktów zbrojnych.

"Spodziewamy się, że ludzie będą uciekać do obozów zlokalizowanych w irackim Kurdystanie, tuż przy granicy z Syrią" – ocenił cytowany w komunikacie Marcin Podleśny z PAH. "W pierwszej kolejności będziemy dostarczać beczkowozami czystą wodę oraz rozdawać zestawy higieniczne" – powiedział.

PAH podkreśla, że ofensywa w północnej Syrii może potrwać wiele dni. Apeluje o wsparcie: "Polska Akcja Humanitarna jest gotowa na pomoc poszkodowanym mieszkańcom Syrii. Liczymy, że społeczeństwo odpowie na nasz apel o wsparcie, tak jak było to w przypadku kryzysu humanitarnego w Aleppo i wschodniej Ghucie. Nie możemy zapobiec rozlewowi krwi, ale możemy uratować wiele istnień ludzkich" – zaznaczył Rafał Grzelewski z PAH.

Szczegóły dotyczące wsparcia osób w północnej Syrii. (PAP)

kmz/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 mooooo

Oczywiście ze pomoc jest potrzeba i miłe widziana tylko jednego nie mogę zrozumieć i nikt mi nie potrafi wytłumaczyć bo jest bezsilny wobec takiego postępowania ?? Nie od dziś wiadomo ze USA robi na bliskim wschodzie brud smród sieje nędzę i spustoszenie a agencje humanitarne przeważnie z Europy niosą pomoc potrzebującym bo w USA nikt się do tej pomocy nie poczuwa to raczej im trzeba pomagać w postaci kredytów na 35 milionów niepracujących mord a żyjących w dostatku i nawet nie wiedzących ze ktoś cierpi z ich powodu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 zenonn

Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami.
Pokój to zawieszenie broni pomiędzy dwiema wojnami.
Śmierć jednego człowieka to tragedia. Śmierć milionów ludzi to statystyka.
John Schnellnhuber wsławił się między innymi stwierdzeniem, że na naszej planecie jest miejsce jedynie dla mniej niż 1 miliarda ludzi.
Bankierzy finansują królów wojujących

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne