REKLAMA

Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę. Tak twierdzi minister zdrowia

2023-03-12 17:56
publikacja
2023-03-12 17:56

Od 2015 r. przybyło lekarzy wykonujących zawód. Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę, a w ostatnim roku przyjechało do nas ponad 4,3 tys. lekarzy z Ukrainy i z Białorusi – mówił w niedzielę w Pile (woj. wielkopolskie) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę. Tak twierdzi minister zdrowia
Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę. Tak twierdzi minister zdrowia
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W ramach spotkań programowych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, organizowanych pod hasłem "Przyszłość to Polska", minister zdrowia Adam Niedzielski odwiedził w niedzielę Piłę. W wystąpieniu przyznał, że system opieki zdrowotnej wymaga zmiany i inwestycji.

Najpierw gasiliśmy pożary

"Musieliśmy najpierw zgasić pożary, które w systemie opieki zdrowotnej wywoła opozycja" – powiedział, wymieniając przy tym niedoinwestowanie i braki personelu medycznego.

Mówiąc o brakach personelu i o wyjazdach lekarzy i pielęgniarek za granicę lub pracy w prywatnych firmach, Niedzielski powiedział, że "nie jest doskonale w tej dziedzinie, ale udało nam się odwrócić tendencje".

"Od 2015 r. przybyło lekarzy wykonujących zawód. Wcześniej mieliśmy ich coraz mniej" – podkreślił.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ocenił, że problem zmniejszył się dzięki wzrostowi minimalnych wynagrodzeń w systemie ochrony zdrowotnej.

"Daliśmy możliwości zarobkowania w publicznym systemie, które są już konkurencyjne względem prywatnego. Opanowaliśmy wyjazd specjalistów za granicę i, co więcej, staliśmy się na tyle atrakcyjnym krajem, że w ostatnim roku ponad 4,3 tys. lekarzy z Ukrainy i Białorusi do nas przyjechało. Oni są też realną pomocą, też pomagają nam szybciej się dostać do specjalisty" – powiedział minister.

Musi się zwiększyć skala kształcenia medyków

Podkreślił, że musi się zwiększyć skala kształcenia medyków. "Mamy 40 tys. studentów na kierunkach medycznych, lekarskim, a jeszcze osiem lat temu było to mniej więcej 30 tys." – podkreślił.

Minister został zapytany przez jedną z przybyłych na spotkanie o to, czy jest sposób na zwrócenie przez lekarzy wyjeżdżających do pracy za granicą chociaż części kwot wydanych z budżetu państwa na ich kształcenie.

"Przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które mają charakter lojalnościowy. To jest przede wszystkim kwestia kredytu na studia. Przygotowaliśmy rozwiązanie, że jeżeli ktoś będzie pracował w polskim systemie, weźmie kredyt na kształcenie, a tych kredytów od września ub. roku jest już blisko 2 tys., więc dopiero gdy przepracuje w polskim publicznym systemie 10 lat, jest możliwości umorzenia tego kredytu" – wskazał.

Dodał, że przygotowywany jest też system stypendialny dla kształcenia specjalistycznego.

Czy respiratory to na pewno dobry przykład?

"Nie twierdzę, że jest idealnie, ale naprawdę ilość remontów, ilość nowych inwestycji, liczba sprzętu zakupionego, jest na niespotykaną skalę, Przykład – respiratory. Przed pandemią średni wiek respiratora w Polsce wynosił 10 lat. Mieliśmy taki sprzęt. Cała działalność związana z nakładami, z inwestycjami, spowodowała, że ten stan się diametralnie zmienił" – przekonywał.

Minister zdrowia zaznaczył, że jego formację odróżnia od opozycji to, że działa. "Różnimy się tym, że my robimy, że nie tylko gadamy, ale robimy. To jest zasadnicza różnica" – powiedział. W tym kontekście wspomniał m.in. o zrealizowaniu zapowiedzi programu 500 plus i zwiększeniu nakładów na system opieki zdrowotnej czy zwiększaniu wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek. "Zahamowaliśmy odpływ medyków" – zaznaczył.

"Jesteśmy odpowiedzialni za słowo. Chcemy zmieniać rzeczywistość (...) z waszej (zebranych – PAP) perspektywy" – przekonywał Niedzielski. W tym kontekście mówił o zapewnieniu wszystkim mieszkańcom kraju, także z mniejszych miejscowości, dostępu do opieki zdrowotnej czy dojazdu do większych ośrodków.

Wspominając o wojnie na Ukrainie i pandemii COVID-19 podkreślił, że mimo niestabilności sytuacji ekonomicznej i międzynarodowej rząd wywiązuje się ze swoich zobowiązań "w każdej dziedzinie".

"Nie ma takiej skuteczności jak rząd Prawa i Sprawiedliwości" – przekonywał minister.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (19)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Opanowali bo przez nich wyjechali już wszyscy co chcieli wyjechać
samsza
Dlatego przed inżynierami i lekarzami z Iraku postawili metalowy płot.
chmiels
Moja firma zatrudniała inżynierów z Filipin i pierwszym etapem był wniosek do wojewody a nie skok przez płot.
podatnik-
PRL bis jest jedynym miejscem na świecie gdzie biedny funduje darmowe studia bogatemu by ten w podzięce emigrował i leczył np. bogatych Włochów!
samsza
Widocznie bogaci Włosi są zadowoleni, że leczy ich bogaty lekarz, w przeciwieństwie, do prostaków, co na każdym kroku podkreślają, że masz ponad nas nie wyrosnąć, a właściwie powinno wystarczyć ci powołanie i zaszczyt dostępu do naszych, prostaczych ciał.
inwestor.pl
Średni wiek respiratorów 10 lat, a czołgów 20 lat. Wizjonerstwo socjalistów.
tubak
Lekarze z Ukrainy i Białorusi heh. Powinni na nowo zdawać egzaminy . Tak jak muszą to robić w Niemczech żeby móc pracować samodzielnie. Na wschodzie korupa jest gigantyczna.
polonu
pójdzie siedzieć jako pierwszy jak nie zwieje do Izraela .
wilanow
Lekarze i inni specjaliści przestali opuszczać Polskę bo już ich tu nie ma. Kto ma dosyć patoli - jedzie zarabiać po za granice kaczogrodu.
wiesenthal
Przestali opuszczać Polskę, bo (znam temat w rodzinie) przeciętny lekarz, bez prywaty zaroni miesięcznie ok 13-15tys pln na etapie z 2-3 dyżurami w miesiącu, dodatkowo możesz dobrać POZ na 1 dzień, lub prywatny gabinet i masz 20k. Porównaj zarobki lekarza w Niemczech, czy Holandii i wyjdzie ci na to, że nie opłaca się zarobić 3-4tys Przestali opuszczać Polskę, bo (znam temat w rodzinie) przeciętny lekarz, bez prywaty zaroni miesięcznie ok 13-15tys pln na etapie z 2-3 dyżurami w miesiącu, dodatkowo możesz dobrać POZ na 1 dzień, lub prywatny gabinet i masz 20k. Porównaj zarobki lekarza w Niemczech, czy Holandii i wyjdzie ci na to, że nie opłaca się zarobić 3-4tys więcej, ponieweirac się po multikulti świecie o dorabiać papier, bo nie wszystkie specjalozacje są uznawane, do tego wymóg języka ojczystego dla kraju w którym robisz i okaże się, że w pl lepiej. Na wszystkich z roku którym znam, było ok 400os- wyjechała 1.

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki