REKLAMA

Oleszczuk: Mieszkania i działki w Trójmieście podrożały o ok. 20-25 proc.

2021-06-06 13:40
publikacja
2021-06-06 13:40
Oleszczuk: Mieszkania i działki w Trójmieście podrożały o ok. 20-25 proc.
Oleszczuk: Mieszkania i działki w Trójmieście podrożały o ok. 20-25 proc.
fot. fizkes / / Shutterstock

W ostatnich miesiącach w Trójmieście i okolicy podrożały szczególnie mieszkania i działki, wzrost cen wynosi ok. 20-25 proc. - powiedział PAP Jerzy Oleszczuk, pośrednik ds. nieruchomości prowadzący agencję Forum w Gdyni.

„Dużo mieszkań z tzw. najmu wakacyjnego, krótkoterminowego z uwagi m.in. na brak turystów, trafiło na rynek najmu długoterminowego. W pierwszym okresie pandemii rynek wynajmu mieszkań bardzo wyhamował. Obecnie jednak wszystko powoli wraca do normy. Inflacja i niskie oprocentowanie lokat bankowych spowodowało większe zainteresowanie klientów mieszkaniami na inwestycje. I ich ceny bardzo wzrosły” - wyjaśnił Oleszczuk.

Dodał, że jak jeszcze kilka lat temu mieszkaniem inwestycyjnym były głównie kawalerki, nawet niewielkie o powierzchni ok. 20 metrów kwadratowych, to w ostatnim czasie do tej kategorii zalicza się już lokale 2-3 pokojowe.

„Ceny tych mieszkań w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły. Za mieszkania, które kiedyś kosztowały 200-220 tysięcy złotych, teraz trzeba zapłacić ponad 300 tysięcy złotych. Szczególnie ceny mieszkań - o 20-30 procent - wzrosły w centralnych lokalizacjach Trójmiasta” – nadmienił.

Niezmienną popularnością wśród klientów od wielu lat cieszą się mieszkania w Sopocie.

Ostatnio na położonym kilkaset metrów od plaży osiedlu Parkur II, oddanym do użytku w 2007 r., 50-metrowe mieszkanie zostało sprzedane za ok. milion złotych. „Taka cena, która jeszcze jakiś czas temu szokowała dziś jest zwykłą, średnią ceną” – ocenił ekspert.

Preferowane są również mieszkania z miejscem postojowym i w nowszych inwestycjach, ale jest też duże zapotrzebowanie na mieszkania nowe u deweloperów.

Dla przykładu, w ostatnich miesiącach ok. 100-metrowe mieszkanie w centrum Gdyni w stanie deweloperskim sprzedano za ponad 2 mln zł. „Takich cen wcześniej nie było” – ocenił Oleszczuk.

„W pierwszym okresie pandemii był znacznie gorszy dostęp do kredytów. Na początku tego roku banki poluzowały już zasady ich przyznawania i jest to widoczne w zainteresowaniu mieszkaniami. Ludzie po prostu uciekają z oszczędnościami ze śladowo oprocentowanych lokat w inwestycje na rynku nieruchomości. Wynajmowane mieszkanie może na siebie zarabiać, a w razie kłopotów finansowych zawsze można je sprzedać i załatać w ten sposób dziurę w domowym budżecie” – objaśnił znawca rynku nieruchomości.

Przyznał, że dużym zainteresowaniem klientów cieszą się też domy. Jego zdaniem, przyczyniła się do tego głównie pandemia koronawirusa.

„Ludzie byli zmęczeni siedzeniem w blokach. Dużo osób postanowiło zamieszkać w czymś większym, z kawałkiem działki i ogródka, gdzie będzie można funkcjonować bardziej niezależnie, spokojniej i bezpieczniej niż w bloku. I stąd duże zainteresowanie domami. Ich ceny też idą w górę – o ok. 10 proc. - jednak nie tak szybko jak ceny mieszkań. Inna sprawa, że wartość domów zawsze była niedoszacowana w porównaniu do wartości mieszkań” – uważa Oleszczuk.

Zwrócił uwagę, że na cenę domów spory wpływ ma też wzrost cen materiałów budowlanych, działek, a także rosnąca inflacja.

„O ile jeszcze w zeszłym roku czy dwa lata temu można było kupić domy w okolicach Trójmiasta w kwocie od 600 do 800 tysięcy złotych i było ich bardzo dużo, to już teraz zbliża się to powoli do miliona złotych. Generalnie, choć zainteresowanie domami wzrosło, to transakcji jest o wiele mniej niż w przypadku mieszkań” – zaznaczył.

Wyjaśnił, że można kupić jeszcze domy w atrakcyjnych cenach, ale są to zwykle budynki do kapitalnego remontu czy wręcz zburzenia, a większą wartość stanowi działka, na której stoi nieruchomość.

Oleszczuk dodał, że w ostatnich miesiącach znacząco wzrósł popyt na działki budowlane.

„Mieliśmy grunty w ofercie po 2-3 lata, nikt się nimi nie interesował. Przyszła pandemia i nagle zrobiło się duże zapotrzebowanie na działki. I to pomimo tego, że obrót nieruchomościami gruntowymi jest utrudniony między innymi ze względu na wymaganą dużą ilość dokumentów, ograniczenia dotyczące prawa pierwokupu i wynikające z ustawy o lasach i ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego” – podkreślił.

Wyjaśnił, że nie brakuje klientów, którzy w ogóle wcześniej nie myśleli o zakupie działki i nagle postanowili mieć własny kawałek ziemi.

„Gdy jeszcze kilka lat temu działki w Pucku czy Władysławowie za kilkaset złotych ze metr kwadratowych uchodziły za drogie, to teraz ich ceny idą w górę, nawet tych rekreacyjnych, letniskowych, gdzie można np. postawić przyczepę” – powiedział Oleszczuk.

Zainteresowanie klientów działkami budowlanymi w Trójmieście i okolicy jest bardzo duże.

„Kiedyś np. w Gdyni-Chwarznie było mnóstwo działek do sprzedaży, teraz są to już tylko pojedyncze parcele. Jak się pojawi ogłoszenie, to schodzą dość szybko, niemalże na pniu” - zaznaczył pośrednik nieruchomości.

Jak podała w swoim raporcie spółka Emmerson Evaluation, w ubiegłym roku Trójmiasto było lokalizacją, gdzie miał miejsce duży popyt na lokale mieszkalne. W rezultacie ich ceny na rynku pierwotnym wzrosły rok do roku od 6 proc. w Gdyni do 11 proc. w Sopocie. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego ceny wzrosły od 7 proc. w Sopocie i Gdańsku do 8 proc. r/r w Gdyni.

Według raportu, w Gdańsku najintensywniej rozbudowują się tereny dzielnic pośrednich i peryferyjnych, w których jest najwięcej gruntów pod zabudowę wielorodzinną. Szczególnie intensywnie w ostatnich latach rozwijają się dzielnice Chełm i Jasień. W ubiegłym roku sporo nowych inwestycji powstało także w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

W Gdyni największą aktywność deweloperów widać na terenie dzielnicy Orłowo. Jednymi z droższych obszarów Gdyni pozostały Śródmieście i Redłowo. Za mieszkania w tych lokalizacjach kupujący płacili ok. 13 tys. zł za metr kwadratowy.

Jak podaje raport Emmerson Evaluation, najdroższe mieszkania w ofercie deweloperskiej tradycyjnie występują w Sopocie. Ze względu na gęstą zabudowę oraz brak nowych terenów pod inwestycje deweloperzy mają ograniczone możliwości inwestycyjne i oferta reprezentowana jest przez niewielkie kameralne projekty. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (14)

dodaj komentarz
iwi2002
To nie jest kwestia samego Trójmiasta, ale ceny nieruchomości szaleją we wszystkich większych miastach. Chciałem wreszcie kupić własne mieszkanie, od urodzenia mieszkam w Warszawie i w niej chciałem pozostać, ale ceny zwaliły mnie z nóg. Jeśli nie chcecie przepłacić za lokum to polecam szukanie czegoś poza wielkimi miastami. Ja wybrałem To nie jest kwestia samego Trójmiasta, ale ceny nieruchomości szaleją we wszystkich większych miastach. Chciałem wreszcie kupić własne mieszkanie, od urodzenia mieszkam w Warszawie i w niej chciałem pozostać, ale ceny zwaliły mnie z nóg. Jeśli nie chcecie przepłacić za lokum to polecam szukanie czegoś poza wielkimi miastami. Ja wybrałem Piaseczno i osiedle Dom Marzeń. Ceny zdecydowanie bardzie przystępne, a do Warszawy blisko
jpelerj
Nie ma informacji, czy pan z agencji pisze o cenach ofertowych. No i nie ma informacji o liczbie transakcji. Typowo na clickbait. Zieeew.
piotr2019
To ciekawy punkt widzenia, tylko jest on sprzeczny z danymi NBP za za 1 kwartał 2021 r. Zgodnie z tymi danymi średnie ceny przez ostatni rok w Gdańsku wzrosły średnio o 7% na rynku wtórnym. Co ciekawe spadła o ok. 25 liczba transakcji na rynku wtórnym. Lepiej broni się rynek pierwotny, gdzie ceny wzrosły przez rok aż o 12%.
m1410
Trójmiasto to jedno z najlepszych miejsc do życia. Na Dolnym Tarasie zwykła cena to obecnie 12 -15k za metr i to jest okazja. Niebawem powrót studentów, dzieci do szkół, skończy się bajanie o własnym domu bo wrócą realia z korkami i znowu każdy będzie chciał dobrze skomunikowane mieszkanie. Ceny znowu wzrosną.
jasiek2017 odpowiada jpelerj
nie martw się dziecko to nie dla Ciebie. Dla Ciebie pozostają nieruchomości 40 km za miastem
hal9ooo
podrożały szczególnie mieszkania i działki, wzrost cen wynosi ok. 20-25 proc. - powiedział PAP Jerzy Oleszczuk, pośrednik ds. nieruchomości prowadzący agencję Forum w Gdyni...
!!!!...pośrednik ds. nieruchomości prowadzący agencję Forum w Gdyni.!!!!

bankier - a sprawdziłeś czy to prawda?
w trójmieście się z was teraz
podrożały szczególnie mieszkania i działki, wzrost cen wynosi ok. 20-25 proc. - powiedział PAP Jerzy Oleszczuk, pośrednik ds. nieruchomości prowadzący agencję Forum w Gdyni...
!!!!...pośrednik ds. nieruchomości prowadzący agencję Forum w Gdyni.!!!!

bankier - a sprawdziłeś czy to prawda?
w trójmieście się z was teraz śmieją bo staniały 10%


hal9ooo
pierwsze z brzegu : https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-gdynia-srodmiescie/

~ 7000 pln/m2

tych za >10k nikt nie rusza. Za rok ~ 8k.

gerth odpowiada hal9ooo
Chłopie nie ośmieszaj się - pod twoim linkiem jest signum na żelaznej - to pogórze, to zadupie typu białołęka albo gorzej, z beznadziejnym dojazdem a i sama dzielnica niezbyt ciekawa, nawet nie średnia. I tam masz ceny w zasadzie po 8000-9000zł (od 6950zł to pewnie jeszcze z jakąś antresolą albo innym mykiem).
Ceny w Trójmieście
Chłopie nie ośmieszaj się - pod twoim linkiem jest signum na żelaznej - to pogórze, to zadupie typu białołęka albo gorzej, z beznadziejnym dojazdem a i sama dzielnica niezbyt ciekawa, nawet nie średnia. I tam masz ceny w zasadzie po 8000-9000zł (od 6950zł to pewnie jeszcze z jakąś antresolą albo innym mykiem).
Ceny w Trójmieście oszalały, mam kilka mieszkań kupionych przed pandemią jeszcze ale na razie nie kupuje już bo takie przykłady jak gość podał są prawdziwe a 50metrowe dziuple nad brudną zatoką to kosmos.
gerth odpowiada gerth
...50metrowe dziuple za milion zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki