REKLAMA

"Odwrócony" sklep w Amsterdamie. Tu można przynosić produkty, zamiast kupować

2021-12-04 06:00
publikacja
2021-12-04 06:00
"Odwrócony" sklep w Amsterdamie. Tu można przynosić produkty, zamiast kupować
"Odwrócony" sklep w Amsterdamie. Tu można przynosić produkty, zamiast kupować
fot. deryabinka / / Shutterstock

W stolicy Niderlandów uruchomiony został "odwrócony" supermarket. Klienci mają przynosić do niego towary, a nie je kupować. Zostaną one przeznaczone dla 4 tys. mieszkańców stolicy znajdujących się w potrzebie. Jak szacuje Bank Żywności, ich liczba wzrosła podczas pandemii COVID-19 o 30 proc.

„To, co otrzymujemy od supermarketów, ma często krótką datę ważności” – mówi Freek Wessels, skarbnik Banku Żywności, cytowany przez portal NOS. Wyjaśnił, że szukano rozwiązania tego problemu i wówczas narodziła się idea „odwróconego supermarketu”.

Znajduje się on w sercu stolicy przy ulicy Prinsengracht. To pomysł młodych wolontariuszy. Odwiedzający supermarket są proszeni o przyniesienie jak największej ilości niepsujących się produktów.

Pierwszego dnia zebrano ponad czterdzieści skrzyń pełnych konserw, past do zębów, tabliczek czekolady oraz innych artykułów. „W obliczu zbliżających się świąt bardzo przyda nam się dodatkowa pomoc” – mówi Wessels.

Tymczasem według danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) w Amsterdamie rośnie liczba milionerów. W 2020 r. ponad 20 tys. gospodarstw domowych stolicy posiadało majątek powyżej miliona euro.

Oznacza to, że odsetek milionerów w Amsterdamie wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu pięciu lat - zauważa CBS.

Amsterdam wyrasta zatem na miasto bogatych ludzi. Według najnowszych danych urzędu 35 proc. populacji ma wysokie dochody w porównaniu z 29 procentami w 2011 roku.

Liczba mieszkańców o niskich dochodach w ciągu dziesięciu lat spadła z 51 do 47,5 proc. Natomiast klasa średnia powoli wymiera, do tej grupy należy tylko 18 procent Amsterdamczyków.

Wiele osób o średnich dochodach, np. nauczycieli i pielęgniarek, opuszcza miasto. Zdaniem CBS wynika to głównie z powodu cen domów i wysokich czynszów, które stały się dla nich nieosiągalne.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zbyszek_
odwrocony sklep musial by placic za towar, a to jest poporstu akcja charytatywna, aby mozna bylo dalej cpac i nie pracowac.......
nonnn
przestanmy upierac sie przy pracy bo praca to tylko wyniszczanie srodowiska i nadmierny konsumpcjonizm, zadne zwierze nie pracuje czlowiek sobie za punkt chonoru wytyczyl jakas prace smiecac i niszczac inne gatunki wstyd oj wstyd.
peluquero
sklep - pomieszczenie, w którym jest coś sprzedawane, za SJP

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki