REKLAMA

Odpis z księgi wieczystej dostaniesz przez internet

2012-07-12 07:00
publikacja
2012-07-12 07:00
Rząd przyjął założenia do nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W sieci będzie można złożyć wniosek o odpis z księgi, a sam dokument otrzymamy elektronicznie, bez ruszania się z domu. Wydruk takiego dokumentu będzie miał taką samą moc prawną, jak odpisy wydawane dziś przez sądy wieczystoksięgowe.

odpis z księgi wieczystej
Image licensed by Ingram Image

Planowane zmiany w prawie to kolejny krok w stronę elektronicznej administracji. Od 1 stycznia 2014 zacznie funkcjonować e-odpis, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze osobom nabywającym nieruchomości i kredytobiorcom zaciągającym zobowiązania zabezpieczone hipoteką. Rok wcześniej mogą wejść w życie zmiany, które ułatwią przeglądanie ksiąg wieczystych w internecie. Możliwość wyszukiwania ksiąg według kryteriów innych niż numer dokumentu będzie dostępna dla wybranych instytucji, m.in. sądów i urzędów skarbowych.

Kiedy przyda się odpis z księgi wieczystej?
księga wieczysta online Odpis z księgi wieczystej informujący o stanie prawnym nieruchomości jest potrzebny w procesie kupna mieszkania, a dokładnie podczas podpisywania przed notariuszem właściwej (tzw. przyrzeczonej) umowy zakupu. Mając pewność, że bank udzieli kredytu mieszkaniowego, trzeba przygotować pakiet dokumentów wymaganych przez bank dotyczących wybranej nieruchomości.
Jak kupić mieszkanie - krok po kroku - piszemy tutaj


W sieci będzie można uzyskać nie tylko odpis z księgi (mogący zawierać tylko informacje z określonych działów), ale również wyciąg i zaświadczenie o zamknięciu księgi. Wyciąg z księgi wieczystej będzie podstawowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych i ma być tańszy niż odpis.

Obecnie księgi wieczyste można przeglądać w sieci, ale tylko pod warunkiem, że znamy numer interesującego nas dokumentu. Wydruk z internetu wciąż jednak nie zastępuje papierowego odpisu, który honorują np. banki udzielające kredytów hipotecznych.

MK/bankier.pl


Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki