REKLAMA

Obawy o Evergrande dotarły na GPW. Indeksy mocno w dół

Michał Żuławiński2021-09-20 11:02, akt.2021-09-20 17:29analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-20 11:02
aktualizacja
2021-09-20 17:29
Obawy o Evergrande dotarły na GPW. Indeksy mocno w dół
Obawy o Evergrande dotarły na GPW. Indeksy mocno w dół
fot. Casimiro PT / / Shutterstock

Na starcie nowego tygodnia na światowych giełdach obserwowaliśmy silne spadki. Warszawska giełda nie była wyjątkiem. Rozgrzanym rynkom, którym zdaniem niektórych „należała się” już korekta, powodów do obaw dostarczyły przede wszystkim problemy Evergrande oraz wyczekiwanie na Fed.

Wygląda na to, że wielu inwestorów poświęciło weekend na analizę problemów Evergrande, chińskiego giganta z branży deweloperskiej, który znajduje się na krawędzi bankructwa. O ile w minionym tygodniu skala rynkowych reakcji ograniczała się głównie do giełd azjatyckich i wybranych surowców, o tyle dziś możemy mówić o „rozlaniu się” dalekowschodnich strachów na resztę świata.

Zacznijmy jednak od epicentrum - w poniedziałek giełda w Hongkongu straciła ponad 3%, a jej główny indeks znalazł się najniżej od blisko roku. Akcje Evergrande notowane na giełdzie w Hongkongu przeceniono o ponad 10%, do poziomu 2,28 dolarów hongkońskich (w trakcie sesji odnotowano też minimum na poziomie 2,06 HKD). Przez ostatnie trzy miesiące akcje największego chińskiego dewelopera straciły na wartości prawie 80%, co jest odzwierciedleniem obaw rynku przed bankructwem spółki.

O problemach Grupa Evergrande po raz ostatni pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, gdy agencja S&P Global Ratings obniżyła notę kredytową spółki do jednego z najniższych poziomów (CC). Sprawa ma jednak znacznie dłuższą historię, o czym wcześniej pisał na naszych łamach Maciej Kalwasiński w artykule zatytułowanym „Najbardziej zadłużony deweloper świata grozi bankructwem”.

Europa reaguje spadkami

[Aktualizacja 17:15]

Indeks StooxEurope pod koniec dnia tracił 1,7 proc., zniżkując do najniższego poziomu od lipca. O blisko 2,5 proc. cofał się niemiecki DAX, który zbliżał się od góry do przebicia 15 000 pkt. (ostatnio przekroczonych w maju). Warto dodać, że od dziś główny indeks giełdy we Frankfurcie liczy nie 30, ale już 40 spółek. Kolor czerwony dominował na całym kontynencie i próżno było szukać giełdy, której główny indeks znajdowałby się na plusie.

Ostatecznie na koniec dnia flagowy WIG20 stracił 2,59 proc., cofając się do poziomu 2272,52 pkt. – najniżej od miesiąca. W trakcie sesji sytuacja momentami wyglądała jeszcze gorzej, a WIG20 tracił ok. 3 proc. W poniedziałek zdecydowanie na południe skierowały się także mWIG40 (-3,31 proc.), sWIG80 (-3,09 proc.) i szeroki WIG (-2,76 proc.). Obroty wyniosły 1,455 mld zł, z czego 1,068 mld zł przypadło na spółki z WIG20.

Wśród indeksów sektorowych najgorzej radziło sobie górnictwo (-5,6 proc.), co ma związek z obawami o słabnący apetyt Chin na surowce. Mocno przeceniono Bogdankę(-9,27 proc.) i JSW (-8,55 proc.), silnie w dół także KGHM (-5,16 proc.). Spadały wszystkie indeksy sektorowe, poza zdominowanym przez drożejący nieznacznie Cyfrowy Polsat (0,18 proc.) indeksem WIG-Telekomunikacja (0,14 proc.).

W WIG20 jedynymi drożejącymi spółkami były wspomniany Polsat oraz Dino Polska (4,55 proc.), LPP (0,76 proc.) i Orange (0,06 proc.). Na drugim końcu stawki, poza JSW, znalazły się Mercator (-6,08 proc.) i CD Projekt (-5,43 proc.).

Burzliwe oczekiwanie na Fed

Optymizmu próżno było szukać także w notowaniach kontraktów na indeksy z Wall Street – w przypadku S&P500 od rana wieszczono spadkowe otwarcie w okolicach -1,75 proc. i tak w istocie się stało. Podobnie zachowywały się tez indeksy Nasdaq oraz Dow Jones.

Poza analizowaniem potencjalnego wpływu chińskich problemów na resztę świata, globalni – w tym przede wszystkim amerykańscy – inwestorzy czekają na środową decyzję Rezerwy Federalnej. Wrześniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku połączone będzie z prezentacją prognoz makroekonomicznych jego członków. W publikacji tej analitycy i inwestorzy szukać będą wskazówek dotyczących dalszego kształtowania się polityki monetarnej najważniejszego banku centralnego świata, która od lat dostarcza giełdom „paliwa” do wzrostów. Na środowym posiedzeniu w centrum uwagi znajdzie się kwestia "taperowania" czyli ograniczenia przez Fed zakupów aktywów.

Zawirowania na rynkach nie zdołały póki co istotnie podbić cen złota. Żółty metal wyceniany jest na 1764 USD za uncję, co oznacza, że drożeje o 0,6 proc. Większej reakcji nie widać na srebrze, aczkolwiek warto pamiętać, że oba metale szlachetne w ubiegłym tygodniu zostały solidnie przecenione.

Mocno przeceniony został natomiast Bitcoin, którego notowania spadły o 8 proc., do poziomu 44 000 USD.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
czyznie
no to zobaczymy, czy Chiny też biorą udział w podtrzymywaniu trupów ekonomicznych przy życiu.
the_mind_renewed
Serdeczne podziękowania drużynom "Plunge Protection Team" z FED i Working Group on Financial Markets. Mieliście ciężki dzień ale uratowaliście świat. Wiem lekko nie było a następne dni wytężonej pracy jeszcze przed wami. Chłopaki trzymajcie się świat na was patrzy. Nawet nie jesteśmy sobie wstanie wyobrazić Serdeczne podziękowania drużynom "Plunge Protection Team" z FED i Working Group on Financial Markets. Mieliście ciężki dzień ale uratowaliście świat. Wiem lekko nie było a następne dni wytężonej pracy jeszcze przed wami. Chłopaki trzymajcie się świat na was patrzy. Nawet nie jesteśmy sobie wstanie wyobrazić co by była za masakra bez was. Proletariusze giełdowi łączcie się, nie dajmy się pokonać kapitalistycznym Chinom. Lenin Stalin i Marks byli by z was dumni..
rekin1986
Cóż prowadzenie działalności na kreskę musi się kiedyś odbić czkawką jak nie na wynikach bieżacych to na perspektywie długoterminowej

Mankament nieruchomości polega na tym , że to rośnie wykładniczo

Im z wyższego konia się spada tym upadek bardziej boli

Zaczyna się od gruntu ten idzie na
Cóż prowadzenie działalności na kreskę musi się kiedyś odbić czkawką jak nie na wynikach bieżacych to na perspektywie długoterminowej

Mankament nieruchomości polega na tym , że to rośnie wykładniczo

Im z wyższego konia się spada tym upadek bardziej boli

Zaczyna się od gruntu ten idzie na kreskę krótkoterminową potem kolejny długoterminowy na budowę do stanu deweloperskiego i zaczyna się sprzedaż potem kupujący pierwsza kreska na kupno i wykończenia do stanu pozwalającego zamieszkać

Nie rzadko na koniec kupujący mieszkanie dowiaaduje się , że musi dopłacić w banku w którym deweloper pożyczył na krótki termin pod kupno grunto wprost proporcjonalnie ilość metrów gruntu do metrażu mieszkania i kolejna kreska

Jak się to wszystko poskłada do kupy to potem wychodzą chore ceny nieruchomości a czemu chore bo jak nie ma blokady na hipoteki powyżej 48 wypłat plus 12 wkład własny i możesz kupić mieszkanie za nie więcej niż 60 ostatnich wypłat singiel lub 120 para

Na dzisiaj banki proponują limit 20/100 singiel i 40/200 para jestem ciekaw kiedy to wszystko walnie z wielkim hukiem a walnie jak rynek hipotek jest wart dzisiaj w złotówkach ok 900 mld zł
bha
Zadłużone po uszy domki z kart.
forfun
większość spółek nie powinna mieć nic wspólnego z tamtą firmą a lecą bo rynek leci.
tylko jaki to ma sens?
gdzie fundamenty każdej z firm i jej prognozy.
czysta spekulacja nic więcej.
stachsgh
Twój komentarz powinien być wyróżniony, bo trafia w punkt i jest konkretny.
To tak jakby pierdnął chińczyk a w Polsce tajfun był z tego powodu, a to żadnego wpływu nie ma na NIC.
sel
Najbardziej zadłużony? a kto nie jest zadłużony ? Wszyscy i wszędzie USA ponad 50 bln $ w tym rząd ponad 30bln i drukują dziennie więcej niż się wydobywa srebra rocznie...
the_mind_renewed
Kompletnie bez ambicji inwestorzy, złoto papierowe kupują jak im się alarm w kolorze Ugier Jasny w tylnej dolnej części włączył. Ale spokojnie w najbliższych dniach na giełdach będzie odbicie i to ze zdwojoną siłą a Złoto w dół. Takie są zasady tej gry. Numerki nie mogą się skończyć. Ludzie kupuj-ta nieruchomy,Kompletnie bez ambicji inwestorzy, złoto papierowe kupują jak im się alarm w kolorze Ugier Jasny w tylnej dolnej części włączył. Ale spokojnie w najbliższych dniach na giełdach będzie odbicie i to ze zdwojoną siłą a Złoto w dół. Takie są zasady tej gry. Numerki nie mogą się skończyć. Ludzie kupuj-ta nieruchomy, zwrot macie gwarantowany w kolorze wielokolorowego pawia połączonego z dolnym koloru żółtego.
trolley
Hmmm. Czy juz można powolutku zacząć mówić o NIEWIELKIEJ KOREKCIE NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE jakby to nibyredaktor Kaźmierczak ujął? :)

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki