REKLAMA

"Nowa Polka babci". Ambasada RP domaga się usunięcia kontrowersyjnej reklamy w Niemczech

2021-06-05 06:00
publikacja
2021-06-05 06:00
"Nowa Polka babci". Ambasada RP domaga się usunięcia kontrowersyjnej reklamy w Niemczech
"Nowa Polka babci". Ambasada RP domaga się usunięcia kontrowersyjnej reklamy w Niemczech
fot. Bencemor / / Shutterstock

Niemiecka firma Procura Care, zajmująca się zatrudnianiem opiekunek dla seniorów w RFN, reklamuje się hasłem "Nowa Polka babci" i zdjęciem uśmiechniętej seniorki w objęciach opiekunki. Ambasada RP w Berlinie przekazała PAP, że po zbadaniu sprawy zażądała od firmy usunięcia tej reklamy.

"Z uwagi na liczne doniesienia prasowe oraz głosy oburzenia polskich i niemieckich obywateli informujących o +obraźliwej+, noszącej znamiona +rasistowskie+ kampanii reklamowej niemieckiej agencji poradnictwa i pośrednictwa opiekuńczego Procura 24 Pflegevermittlung, będącej częścią firmy Procura Care UG", kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP poleciło polskiej ambasadzie w Berlinie sprawdzenie, "czy rzeczywiście taka kampania ma miejsce i czy w ramach tej kampanii naruszane są interesy i dobre imię obywateli polskich pracujących w Niemczech, a w razie potwierdzenia tego rodzaju faktów podjęcie stosownych działań" - poinformował w czwartek PAP rzecznik polskiej ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś.

Polska placówka dyplomatyczna w Berlinie ustaliła, że "wspomniana agencja posługuje się w różnych materiałach i w różnej formie sloganem reklamowym +Omas neue Polin+, względnie +Oma’s neue Polin!+ (pl. nowa Polka babci - PAP) co najmniej od 2016 roku aż do roku bieżącego". "Potwierdziła to również kancelaria adwokacka CBH Rechtsanwaelte, która występuje w imieniu agencji, i w piśmie z 31 maja 2021 r. informuje nas, że jej klient reklamuje się na autobusach komunikacji miejskiej w Oldenburgu (w kraju związkowym Dolna Saksonia - PAP) od kwietnia ubiegłego roku do dziś" - relacjonował rzecznik.

Jak podkreślił, treść pisma wspomnianej kancelarii "w pełni potwierdza obawy resortu spraw zagranicznych". "Niemiecka firma nie tylko nie widzi w tym sloganie nic obraźliwego, ale wręcz przeciwnie, twierdzi ona, że hasło reklamowe oddaje w pełni niemiecką rzeczywistość i w związku z tym nie zamierza nic w tej sytuacji zmieniać" - przekazał Pawłoś.

W tej sytuacji "ambasada RP w Berlinie wystosowała do dyrektora zarządzającego Procura Care UG, pana Franka Schluetera, pismo z żądaniem usunięcia reklam z autobusów, jeśli w dalszym ciągu się tam znajdują, wskazując jednocześnie szereg argumentów natury prawnej, społecznej oraz historycznej, domagając się zaprzestania podobnych praktyk. Obecnie czekamy na reakcję agencji" - podał rzecznik.

Pawłoś wyraził wdzięczność wobec "polskich i niemieckich obywateli oraz organizacji branżowych i politycznych z Oldenburga, z całej Dolnej Saksonii oraz z innych regionów Niemiec, a także polskich i niemieckich mediów, które zauważyły ten problem i publicznie dały wyraz swojej dezaprobacie".

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jas2
Nowy murzyn to stwierdzenie zakazane ale nowa Polka... to nie rasizm według nich.
prs
Czego oczekiwac po tym ciasnym, tepym, niemieckim nacjonalizmie..

Az ambasada musi reagowac..
iluminata
Przecież 4 Rzesza dalej by widziała Polaków w roli parobków!
kris74keh
Niemcy nie liczą się za bardzo z Polakami , ale dużo w tym naszej winy. Najbardziej jest widoczne ,że nie trzymamy się razem jak to robią Turcy czy Rosjanie.
lorelie
czy wiecie że kolega z zespołu Kazika, chodzi publicznie w koszulce houbioącą organizację powszechnie uznaną za terrorystyczną - Antifę. Dlaczego tolerujemy faszystów i lewaków?
300_pala
Spytaj się swoich zwierzchników na nowogrodzkiej
karbinadel
Z tego samego powodu, dla którego tolerujemy analfabetów
killgore
To może mieć drugie dno… zanim wyjedziecie z hejtem pomyślcie, czemu w reklamie występuje Polka? No przecież agencja mogłaby się reklamować, że zatrudnia Turczynki, Syryjki, a jednak z niewiadomych względów reklamuje się Polkami…
harrytracz
Spełniło się marzenie pewnego malarza z wąsikiem co do naszego przeznaczenia. Przykre to :/
khh odpowiada harrytracz
Co jest przykre? Ze kobiety zarabiaja i nie prosza sie o plusy od Morawieckiego? Akuratnie znam sporo kobiet, ktore jezdza do opieki do Niemiec, ciekawe czy wiesz ile z nich chcialoby to zamienic na prace w Polsce?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki