REKLAMA

Zacięta rywalizacja CDU/CSU i SPD

2021-09-26 18:14, akt.2021-09-26 19:58
publikacja
2021-09-26 18:14
aktualizacja
2021-09-26 19:58
Zacięta rywalizacja CDU/CSU i SPD
Zacięta rywalizacja CDU/CSU i SPD
fot. Antonio Pisacreta / / ZUMA Press

Dwa sondaże exit poll. Dwa odmienne wyniki. W pierwszym chadecy z CDU/CSU i socjaldemokraci z SPD uzyskują po 25 proc. głosów w niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu - wynika z sondażu exit polls. Drugi mówi o wygranej, "o milimetry", SPD.

Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 15 proc. głosów. Liberalna FDP i prawicowo-populistyczna AfD uzyskały po 11 proc. poparcia. Lewica ma 5 proc. głosów, ale...

Drugi sondaż exit polls daje wygraną SPD

Socjaldemokraci z SPD uzyskali 25,8 proc. głosów w niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu; chadecy z CDU/CSU mają 24,2 proc. poparcia - wynika z sondażu exit polls dla stacji ZDF

W sondażu zaprezentowanym przez ZDF Zieloni uzyskali 14,7 proc. głosów, liberalna FDP - 11,8 proc., prawicowo-populistyczna AfD - 10,1 proc., Lewica - 5 proc.

Scholz: Wynik wyborczy SPD to wielki sukces

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz określił wynik socjaldemokratów w niedzielnych wyborach do Bundestagu jako "wielki sukces". Wyborcy jasno wyrazili swoje życzenie, "aby następny kanclerz nazywał się Olaf Scholz" - powiedział polityk.

Scholz podkreślił też: "Pokazaliśmy, że mamy to, czego potrzeba do rządzenia krajem - jedność, która jest popierana przez wszystkich".

Sekretarz generalny SPD: Mamy mandat do rządzenia

"SPD ma mandat do rządzenia. Chcemy, aby Olaf Scholz został kanclerzem" Niemiec - powiedział w niedzielę po ogłoszeniu wyników exit polls sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil na antenie telewizji ZDF.

"Zawsze wiedzieliśmy, że będzie to wyrównany wyścig. Wiedzieliśmy, że będzie to wyrównana kampania wyborcza" - dodał Klingbeil. Ocenił też, że wyniki świadczą o "niewiarygodnym sukcesie" socjaldemokratów.

Według prognozy wyborczej Dimap, SPD i CDU/CSU uzyskały w niedzielnych wyborach do Bundestagu po 25 procent głosów. 

Albo możliwa możliwa koalicja chadecji z Zielonymi i FDP

"Liczby pokazują, że istnieje możliwość stworzenia koalicji Unii (CDU/CSU), Zielonych i FDP" - powiedział w niedzielę sekretarz generalny chadeckiej partii CDU Paul Ziemiak w telewizji ARD po ogłoszeniu rezultatów sondaży powyborczych.

Laschet: Chadecja zrobi wszystko co w jej mocy, by stworzyć nowy rząd

Kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Armin Laschet powiedział w niedzielę podczas wieczoru wyborczego, że Unia CDU/CSU zrobi "wszystko, co w jej mocy", by stworzyć nowy rząd. Laschet podziękował też ustępującej kanclerz Angeli Merkel "za jej pracę".

Najgorszy w historii wynik wyborczy chadecji

Pierwsze prognozy dotyczące niedzielnych wyborów do niemieckiego Bundestagu nie rozstrzygnęły kto zwyciężył: CDU/CSU czy SPD. Dla chadeckiej Unii jest to jednak najgorszy wynik w jej historii. Chadecy i socjaldemokraci - według prognoz - zdobyli w wyborach po 25 procent poparcia.

Sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak skomentował, że porażki wyborcze są gorzkie, ale wynik obu rywalizujących ugrupowań jest zbliżony. To będzie długa noc - powiedział Ziemiak. (PAP)

adj/ ap/ bml/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
koperytko
Zgroza - wygląda na to ze zieloni bedą współrzadzic - radykalne lew.actwo, czyli komuniści. Najbardziej zdumiewa mnie oceny PISu ze nie chcą gazu z Rosji więc sa do zaakceptowania - tylko ze komumnisci nie chcą w OGÓLE żadnego gazu, ani atomu. Chcą aby Europejska gospodarka ( ciekawe dlaczego nie tylko niemiecka) była Zgroza - wygląda na to ze zieloni bedą współrzadzic - radykalne lew.actwo, czyli komuniści. Najbardziej zdumiewa mnie oceny PISu ze nie chcą gazu z Rosji więc sa do zaakceptowania - tylko ze komumnisci nie chcą w OGÓLE żadnego gazu, ani atomu. Chcą aby Europejska gospodarka ( ciekawe dlaczego nie tylko niemiecka) była zeroemisyjna co jest niewykonalne i niemozliwe
grzegorzkubik
11% dla AFD to przejaw wzrostu świadomości. To jest coś pomiędzy Konfederacją a PIS-em. Teraz jak Niemcy dostaną w 4 litery to będą zwracać się w stronę tych co chcą wolności. My Polacy możemy się cieszyć, że mieszkamy w Polsce.
grzegorzkubik
Dla ludzi kumatych nie ma różnicy. CDU czy SPD niewiele się różnią. Jest jeszcze do dokooptowania partia Zieloni i lewica. Niemcy nie dokonali żadnej zmiany. To jest tylko zabawa pod tytułem kto tym razem będzie nas oszukiwał i okradał.
ajwaj_
Kanclerz Gerhard Schroeder wraca
w ciele ew. Kanclerza Olafa Scholza
Kolejny "przyjaciel" PISy :)

Powiązane: Wybory parlamentarne w Niemczech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki