REKLAMA

Nawet rolnicy popracują dłużej na swoją emeryturę

Łukasz Piechowiak2012-05-17 11:04główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2012-05-17 11:04
Zmiany w emeryturach dotyczą praktycznie wszystkich. Dłużej popracują nie tylko zwykli obywatele, ale także przedstawiciele niektórych uprzywilejowanych zawodów, np. rolnicy.

Rolnicy również należą do grona osób, które będą musiały dłużej pracować, by cieszyć się z państwowej emerytury. Zmianie nie uległ sposób ich finansowania – PSL obroniło KRUS. Płacone przez rolników składki na ubezpieczenie społeczne w dalszym ciągu będą dużo niższe niż normalnego etatowca. Nie zmienia to faktu, że na emerytury będą musieli poczekać trochę dłużej.

Do kiedy popracują kobiety-rolnicy?


Łukasz Piechowiak: Sprawdź, kiedy będziesz mógł przejść na emeryturę

Wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn rolników wynosi 67 lat. Jednak podobnie jak w przypadku „normalnych pracowników” nie każdy będzie musiał pracować aż do osiągnięcia tego wieku. Kobiety urodzone przed 31 grudnia 1952 roku przechodzą na emeryturę po osiągnięciu minimum 60 lat. Panie urodzone już kwartał później będą musiały pracować miesiąc dłużej.

Innymi słowy, co trzy miesiące podnoszony jest wiek emerytalny dokładnie o 1 miesiąc. Kobieta urodzona w okresie od 1 października do 31 grudnia 1963 roku będzie musiała pracować do osiągnięcia wieku 63 lat i 8 miesięcy. Do 67 roku życia popracują jednak już wszystkie panie urodzone po dniu 30 września 1973 roku.

Do kiedy popracują rolnicy-mężczyźni?


W przypadku mężczyzn sprawa wygląda podobnie. Osoby urodzone do dnia 31 grudnia 1947 roku przechodzą na emerytury w wieku 65 lat. Jednak mężczyzna urodzony kwartał później, będzie musiał pracować jeden miesiąc dłużej. I tak osoba urodzona między 1 stycznia a 31 marca 1950 roku, będzie pracować do osiągnięcia 65 roku życia i 9 miesięcy. W wieku 67 lat na emeryturę przejdą wszyscy rolnicy, którzy urodzili się po 30 września 1953 roku. Obecni 58 latkowie, by otrzymać emeryturę, będą musieli pracować jeszcze 9 lat.

Rolnicy popracują dłużej, ale system pozostaje bez zmian


Przeciętna emerytura wypłacana z ZUS wynosi ponad 1600 zł brutto. Z kolei przeciętna emerytura i renta wypłacana z KRUS wynosi nieco ponad 830 zł miesięcznie. Z KRUS emerytury otrzymuje 1,08 mln osób, a renty nieco ponad 270 tys. Eksperci twierdzą, że na skutek reformy proporcje te mogą się zmienić na niekorzyść emerytur - wzrośnie liczba rencistów. Rolnik prowadzący tylko gospodarstwo rolne o powierzchni do 50 ha płaci składkę w wysokości ok. 350 zł kwartalnie.

Do emerytur i rent rolników budżet państwa co roku dokłada ok. 15 mld zł. Dla porównania – pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zarabiający 1500 zł brutto (pensja minimalna), w ciągu trzech miesięcy do ZUS odprowadzi prawie 450 zł na samo ubezpieczenie emerytalne.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 
Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Jurekp
Tragedią dla Polski jest dotowanie 95% emerytur rolniczych z budżetu. Własnie tu należy szukać oszczędności, gdyż dalsze dotowanie po prostu nie ma sensu, jest nierozwojowe i nieracjonalne. Przykro jest, że partia która ma poparcie 5% jest w stanie destabilizować publiczne finanse :(
~Roo
Jak się okazuje KRUS wypłaca 830zl a ZUS 1600zl - nie dziwne wiec ze składka na KRUS jest mniejsza o 50% jak na ZUS. Jaka składka takie świadczenie.
Biorąc dodatkowo pod uwagę niezaprzeczalny fakt że, rolnicy żyją krócej - można powiedzieć że, lepiej pracować na pensyjce jak być rolnikiem.
~qwerty
Składka emerytalna do KRUS to 70zł a najnizsza składka do ZUS to 420zł. Skoro więć emerytura z KRUS wynosi 700zł to czyż najniższa emerytura z ZUS nie powinna wynisić 4200zł ???? Kiedyś było takie powiedzenie: "Lepiej CH..EM orać pole, niż ..... być w ..........(ole). To odpowiedź na twoje dyrdymały.
~llcoolJ odpowiada ~qwerty
to powiedzenie zapewne Twojego Ojca
Niewiele masz do powiedzenia, myśli rodzinne zachowaj dla potomnych a nie przytaczasz je na forum
pozdrawiam
~seth
a dlaczego tylko niektórych a nie wszystkich czyżby wszyscy byli równi a tylko świnie równiejsze ?!
~QWERTY
Panie Piechowiak ! Niech Pan wreszcie przestanie pisać o dłuższym pracowaniu na emeryturę !!! Moment przejścia na emeryturę nie zależy od "długości" pracy, tylko od WIEKU !!!!! Chodzi o wiek emerytalny, czyli wiek, w którym możemy otrzymać emeryturę, a nie o staż pracy !!!! Tego typu pisanina ogłupia i wyprowadza w pole Panie Piechowiak ! Niech Pan wreszcie przestanie pisać o dłuższym pracowaniu na emeryturę !!! Moment przejścia na emeryturę nie zależy od "długości" pracy, tylko od WIEKU !!!!! Chodzi o wiek emerytalny, czyli wiek, w którym możemy otrzymać emeryturę, a nie o staż pracy !!!! Tego typu pisanina ogłupia i wyprowadza w pole czytających. Proszę sprostować swoją wypowiedź !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki