Sprawdź, kiedy będziesz mógł przejść na emeryturę

emeryturaW piątek posłowie w Sejmie zadecydowali, że Polacy mają pracować do 67 roku życia. Dłuższa praca nie uśmiecha się każdemu, ale tylko młodzi będą musieli pracować tak długo. Czego dotyczy reforma emerytalna i kto kiedy przejdzie na emeryturę?

Od 1 stycznia 2013 roku będzie stopniowo podnoszony wiek emerytalny do 67 roku życia, który dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że kobiety będą musiały pracować dłużej o 7 lat, a mężczyźni o 2 lata.

Emerytury częściowe

Nowe prawo dopuszcza możliwość przejścia na tzw. częściową emeryturę, której wysokość wynosić będzie 50% hipotetycznego świadczenia emerytalnego. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać kobiety, które skończą 62 rok życia i mężczyźni, którzy dożyli do 65 roku życia. Jednak warunkiem otrzymania tego świadczenia jest odpowiednia liczba okresów składkowych. Mężczyźni otrzymają je minimum po 40 latach, a kobiety po 35 latach pracy.

Co ciekawe, emerytura częściowa nie podlega podwyższeniu do wysokości najniższej emerytury. Po osiągnięciu wieku emerytalnego przez świadczeniobiorcę, emerytura cząstkowa zostanie zamieniona na emeryturę właściwą.

» Rząd majstruje przy emeryturach


Kiedy kobiety przejdą na emeryturę?


Kobiety urodzone do dnia 31 grudnia 1952 roku mogą przejść na emeryturę w wieku co najmniej 60 lat. Następnie wiek emerytalny podnoszony jest co trzy miesiące o 1 miesiąc. To znaczy, że kobiety urodzone w pierwszym kwartale 1953 roku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat i miesiąc. Kobiety urodzone w drugim kwartale 1953 roku przejdą na emeryturę dopiero w wieku 60 lat i dwa miesiące. Do 67 roku życia będą musiały pracować tylko te kobiety, które urodziły się po 30 września 1973 roku. Obecne 35 latki mają przed sobą jeszcze 32 lata pracy.

Kiedy mężczyźni przejdą na emeryturę?


Mężczyźni urodzeni przed 31 grudnia 1947 roku mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Jednak panowie, którzy urodzili się w pierwszym kwartale 1948 roku, będą musieli pracować co najmniej do 65 roku życia i 1 miesiąc. Podobnie jak w przypadku kobiet, każdy kolejny kwartał podnosi wiek emerytalny o 1 miesiąc. Oznacza to, że do 67 roku życia popracuje każdy mężczyzna urodzony po 30 września 1953 roku. Innymi słowy, zmiany w pełni obejmą dzisiejszych 58 latków, przed którymi jeszcze minimum 9 lat pracy.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli przejdzie przez Senat i zostanie podpisana przez prezydenta, to wejdzie w życie już 1 stycznia 2013 roku. Nie jest to dobra wiadomość dla większości pracujących Polaków, którzy czy chcą czy nie chcą, zmuszeni będą do dłuższej pracy – całe 5 lat dłużej niż we Francji.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ~utman

Mam czterdzieści lat i pracuję od piętnastego roku życia jak będę miał 67-lat to przepracuję 57-lat i dostane marne pieniądze jak dożyje . Praca w prywatnej firmie za najniższą krajową,

! Odpowiedz
2 4 ~Tedi

Masz czterdzieści lat i nie nauczyłeś się liczyć?

! Odpowiedz
2 2 ~tadek

przestan pracowac i idz do szkoly od nowa na koszt panstwa

! Odpowiedz
2 6 ~gucio

Nadal się zastanawiam,dlaczego nikt nie ma zamiaru wprowadzić oszczędnościowej książeczki emerytalnej,gdzie co miesiąc moja pensja na składki emerytury przelewana byłaby na moje konto,a nie do ZUS itp.Jest to następny złodziejski krok,jaki prowadzi państwo w stosunku do moich pieniędzy...zaznaczam moich pieniędzy,albowiem kapitał emerytalny wpłacam ja sam ze swoich poborów,a nie daje mi państwo.Dlaczego tym się zajmuje tyle polityków...z wiadomych przyczyn,żeby po mojej śmierci "opanować"do swojej kieszeni moje pieniądze,gdyby były na moim koncie,to mu wara!!!Prosty przykład z życia mojego ojca,urodził się 1923r pracował przed wojną i po wojnie,mając 57lat mógł przejść na emeryturę(40lat pracy),pracował dalej,ale w wieku 63 lat zmarł(miał 46 lat pracy)nie wziął ani grosza ze składanych składek emerytalnych.Gdzie jego pieniądze,wiadomo złodzieje,oszuści politycy okradli jego>Po śmierci ojca mama powinna wziąć jego książeczkę i zasilić swoje konto emerytalne,ewentualnie kupić wnukom....pospolite lizaki!!!!Banda oszustów.nie żadne państwowe instytucje,bowiem jest to banda rabusi!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~rambo212

Tym co zagłosowali na Tuska to powinni podwyższyć wiek emerytalny do 100 lat
Kolejny z cudów Tuska to już chyba siódmy;)

! Odpowiedz
0 2 ~seth

w przypadku nauki w szkole wyższej!

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~co to

koszty prowadzenia OFE jak ktoś wcześniej policzył to ok. 1,5 mld zł rocznie a jak to policzyć przez 20 l. to jest kosmos. Ile by za to można zmniejszyć bezrobocia- w pale się nie mieści. Natychmiast to badziewie do likwidacji.Tusko-ciule niech zrobią reforme dla lekarzy by pracowali po 8 godz, dziennie z pampersami w majtach tak jak kasjerki w hiper m.Dosyć tych przywilejów komunistycznych i opie dalania się w robocie. A jak się im nie podoba to na kase do sklepu. znikną kolejki u specjalistów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~rex

uciekac do francji wegry poryugalia włochy grecja tam 3-5 lat mniej bedziesz pracowac

! Odpowiedz
1 0 ~mati

rex, w grecji w ogóle można nie pracować, udasz przed komisją lekarską ślepego albo głuchego i dostaniesz rentę :P

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl