Na razie brak porozumienia ws. minimalnej płacy w 2021 r.

2020-08-05 16:52
publikacja
2020-08-05 16:52
fot. Hyejin Kang / Shutterstock

Na środowym posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych nie udało się wypracować porozumienia partnerów i rządu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku - napisał w komentarzu przesłanym PAP Biznes przewodniczący zespołu i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina.

"Po posiedzeniu Zespołu Problemu RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w dniu 5 sierpnia br. nie udało się wypracować porozumienia partnerów i rządu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku. Strona rządowa zaproponowała wysokość wynagrodzenia minimalnego na 2021 na poziomie 2.800 zł, przy czym ta propozycja zyskała b. ograniczone poparcie ze strony Związku Pracodawców i Przedsiębiorców i NSZZ Solidarność, która zastrzegła oczekiwanie potwierdzenia przez Rząd zmierzania w kierunku aprobaty dla mechanizmu europejskiej płacy minimalnej" - napisał Męcina.

"Z kolei pozostałe organizacje pracodawców opowiedziały się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie 2020 roku tj. 2.600 zł, a ostatecznie aprobatę dla wzrostu płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2.716 zł. Natomiast OPZZ i FZZ podkreśliły konieczność znacznie wyższego wzrostu do poziomu 3.100 zł. Taka poważna rozbieżność wyklucza możliwość wypracowania porozumienia na poziomie RDS" - dodał.

Męcina zaznaczył, że w dyskusji dotyczącej wskaźników makroekonomicznych strona społeczna podkreśliła, że nie ma przejrzystej informacji o sytuacji budżetu i perspektywach m.in. ze względu na brak wieloletniego planu finansowego oraz całościowej informacji o budżecie na 2020 i deficycie.

Jak wynika z kalendarza Rady Dialogu Społecznego, kolejne posiedzenie zespołu ds. budżetu wynagrodzeń i świadczeń socjalnych ma odbyć się 11 sierpnia. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki