REKLAMA

Murapol nie przejmuje się wygaszeniem "BK2%". To może być największa oferta od dwóch lat

2023-11-28 10:36, akt.2023-11-28 14:36
publikacja
2023-11-28 10:36
aktualizacja
2023-11-28 14:36

Grupa Murapol szykuje się do debiutu na GPW. KNF zatwierdziła już prospekt emisyjnym, a inwestorzy poznali warunki ramowe i harmonogram oferty. Spółka odkrywa szczegóły swojego biznesu i sugeruje, że jej sprzedaż nie jest w dużym stopniu zależna od takich programów, jak "Bezpieczny kredyty 2%".  

Murapol nie przejmuje się wygaszeniem "BK2%". To może być największa oferta od dwóch lat
Murapol nie przejmuje się wygaszeniem "BK2%". To może być największa oferta od dwóch lat
fot. KWS / / Bankier.pl

To może być pierwszy duży debiut na GPW, poprzedzony ofertą publiczną o wartości kilkuset milionów złotych, od grudnia 2021 r., kiedy na giełdę wchodził STS Holding. Wtedy wartość oferty akcji wyniosła 1,1 mld zł, a spółka została wyceniona na 3,6 mld zł. Murapol ustalił, że maksymalna cena za akcję w ofercie wyniesie 35 zł, co daje wartość oferty na poziomie 357 mln zł lub 499 mln zł w opcji rozszerzonej, a całą spółkę wycenia na 1,43 mld zł.

Zarówno w prospekcie emisyjnym, jak i na konferencji na temat oferty spółka wskazuje szczegóły dotyczące swojego biznesu. "Zakładamy w tym roku sprzedaż 2,9 tys. mieszkań. Biorąc pod uwagę to, że rynek jest obecnie dobry i to, że mamy ok. 3 tys. mieszkań w ofercie, moglibyśmy postawić sobie bardziej ambitny cel i przekroczyć 3 tys. mieszkań” - powiedział członek zarządu Przemysław Kromer.

Prognozy na przyszłość 

"Cel na 2024 r. (w segmencie detalicznym – PAP) to 3,7-3,8 tys. lokali sprzedanych, do czego bazą jest bank ziemi i uzyskane pozwolenia na budowę” – dodał prezes Nikodem Iskra. Prezes wyjaśnił, że wzrost sprzedaży w 2024 r. będzie głównie pochodną wzrostu oferty.

Zarząd był pytany o ocenę potencjalnego wygaszania programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". W prezentacji podano, że ok. 97 proc. oferty grupy spełnia wymagania tego programu.

prospekt emisyjny spółki

"Musimy patrzeć na sytuację poprzez aspekt naszego modelu biznesowego i produktu [...]. Nasze wyniki operacyjne były stabilne mimo zmian w strukturze finansowania klientów. Dla nas tego typu programy, które już się pojawiały [...] wspierały sprzedaż, ale nigdy nie były filarem biznesu naszej grupy kapitałowej” – powiedziała członek zarządu Iwona Sroka.

"Nie jesteśmy zależni od takich programów w tak dużym stopniu, dzięki naszym produktom” – dodał prezes Nikodem Iskra.

"Mamy w przygotowaniu pokaźną paczkę mieszkań [...], więc wzrośnie liczba frontów sprzedażowych [...]. Uzyskaliśmy 20 pozwoleń w tym roku wieloetapowych" - dodał.

Sprzedaż mieszkań 

W okresie I-III kw. 2023 r. Murapol sprzedał 2478 lokali, w tym 2229 umów deweloperskich, przedwstępnych, opłaconych rezerwacji oraz 249 w segmencie PRS. Jak podano w prezentacji, planowane na 2023 r. jest przekazanie 2,8 tys. lokali. Plan na 2024 r. zakłada 2,9 tys. przekazanych lokali. Średnia cena mieszkania, sprzedanego przez Murapol w 2023 r. nie przekraczała 400 tys. zł, co było konsekwencją metrażu (średni to 45,1 mkw.) i lokalizacji. 

Bank ziemi Murapolu umożliwia wybudowanie ok. 19,8 tys. lokali w 17 miastach Polski. Jak podano w prezentacji, grupa planuje wejście do kolejnych 5 miast.

"W pierwszej kolejności będzie to Lublin - w pierwszym kwartale 2024 r. Jesteśmy w trakcie rozmów w miastach bardziej centralnie, południowo zlokalizowanych jak Kielce i Częstochowa. [...] Prowadzimy rozmowy w sprawie gruntów w Olsztynie i Rzeszowie" - poinformował prezes.

W trakcie realizacji grupa ma 4.957 lokali w segmencie deweloperskim. W przygotowaniu 14822 lokale, w tym 12681 lokali w segmencie deweloperskim.

Wyniki finansowe

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku łączne przychody ze sprzedaży wyniosły 966,9 mln zł, co oznacza wzrost o 19,1 proc. rdr. Skorygowana EBITDA wyniosła 275,9 mln zł (+12,6 proc. rdr), a zysk netto wyniósł 189,9 mln zł. W 2022 r. wyniki dewelopera były niższe niż rok wcześniej. W 2023 r. wróciły na wzrostową ścieżkę, ale dynamika zysków jest niewielka i wynosi w przypadku zysku netto tylko 1,2 proc.  rdr.

Marża skorygowanego zysku brutto ze sprzedaży Murapolu wyniosła w 2022 r. 36,9 proc. o kilka pkt proc. więcej niż marża giełdowej konkurencji. W tym roku po 9 miesiącach marża wynosi 35 proc.

prospekt emisyjny spółki

"W tym roku planujemy złamać barierę 1 mld zł przychodów w samej mieszkaniówce" - powiedział Kromer. Pytany, czy Murapol planuje wyjście na rynek z emisją obligacji poinformował, że nie ma takich planów, a działalność jest finansowana kredytem. Murapol ma jeden kredyt. Na dzień 30 września 2023 r. zadłużenie z jego tytułu (kwota główna, bez odsetek) wynosiło 478,3 mln zł. Spółka podjęła działania mające na celu podwyższenie jego kwoty do 550,0 mln zł.

Dywidenda 

Za 2022 r. spółka wypłaciła 100 mln zł dywidendy. W przyszłym roku zarząd planuje wypłatę 200 mln zł, przy czym w I półroczu co najmniej 80 mln zł za 2023 r., a pozostałą kwotę w IV kwartale tytułem zaliczki na dywidendę za 2024 r.

prospekt emisyjny spółki

Polityka w zakresie wypłaty dywidendy w przyszłości będzie jednak w miarę potrzeby podlegać przeglądowi przez Zarząd w zależności od okoliczności, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane z uwzględnieniem szeregu czynników dotyczących Spółki i Grupy Murapol, w tym perspektyw dla dalszej działalności, przyszłych zysków, wysokości jednostkowych niepodzielonych zysków z lat ubiegłych oraz kwot przeniesionych z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych- informuje prospekt. 

Zapisy na akcje 

Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje od 28 listopada do 5 grudnia 2023 r. Zapisy inwestorów indywidualnych będą przyjmowane po cenie maksymalnej wynoszącej 35 zł za jedną akcję 
Pojedynczy zapis może opiewać na co najmniej 50 akcji i maksymalnie 200 000 akcji. Inwestorzy indywidualni mają prawo złożyć więcej niż jeden zapis.

Aby złożyć zapis na akcje, inwestor indywidualny musi posiadać rachunek papierów wartościowych w firmie inwestycyjnej z poniższej listy. 

murapol.pl/relacje-inwestorskie

Ostateczna cena akcji oferowanych dla inwestorów indywidualnych i ostateczna cena akcji oferowanych dla inwestorów instytucjonalnych, a także ostateczna liczba akcji oferowanych w Ofercie, zostaną ustalone po przeprowadzeniu procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, przy czym ostateczna cena akcji dla inwestorów indywidualnych będzie nie wyższa niż cena maksymalna - informuje spółka. 

W przypadku, gdy ostateczna cena akcji oferowanych inwestorom indywidualnym będzie niższa niż cena maksymalna, a także w przypadku redukcji zapisów, nadpłaty zostaną zwrócone inwestorom na ich rachunek. 

Harmonogram oferty publicznej Murapolu

  • 27 listopada – 5 grudnia 2023 r. - proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;
  • 28 listopada – 5 grudnia 2023 r. - przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych;
  • 6 grudnia 2023 r. - publikacja informacji o ostatecznej cenie akcji oferowanych dla inwestorów indywidualnych, ostatecznej cenie akcji oferowanych dla inwestorów instytucjonalnych, ostatecznej liczbie akcji oferowanych w ofercie oraz ostatecznej liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów;
  • 13 grudnia 2023 r. - przydział akcji oferowanych;
  • około 15 grudnia 2023 r. - oczekiwany pierwszy dzień obrotu akcjami spółki na GPW.

doa/ gor/MKU

Źródło:Bankier24
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
falconwro
Buahahah. Wcisneli ludziom kawalerki za milion i teraz jeszcze chcą wcisnąć investorom to padło nim się zderzy z rzeczywistością.
jsunday
Kupowanie akcji dewelopera na górce to brak rozumu.
karolgoc
na jakiej górce jak to jest IPO?
bartoszw1973 odpowiada karolgoc
Zapewne chodzi o górkę rentowności tego biznesu.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki