REKLAMA

Müller: W porównaniu do 2015 r. mamy wzrost płacy minimalnej o 72 proc.

2021-09-15 13:32
publikacja
2021-09-15 13:32
Müller: W porównaniu do 2015 r. mamy wzrost płacy minimalnej o 72 proc.
Müller: W porównaniu do 2015 r. mamy wzrost płacy minimalnej o 72 proc.
fot. Adam Guz / KPRM / / Flickr

Rada Ministrów skłoniła się ku temu, by w 2022 r. płaca minimalna wynosiła 3010 zł brutto, w porównaniu do 2015 r oznacza to wzrost o 72 proc. - podkreślił w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Poinformował też, że lipcu tego roku zatrudnienie było wyższe o 1,8 proc. niż w lipca 2020 r.

Müller przypomniał na konferencji prasowej, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła regulację dotyczącą płacy minimalnej. "Rada Ministrów skłoniła się ku temu, aby płaca minimalna została uregulowana na poziomie 3010 zł brutto w roku 2022" - mówił rzecznik rządu.

Zaznaczył, że w porównaniu do 2015 r. to jest wzrost o 72 proc. "My od samego początku, gdy w 2015 r. wygraliśmy wybory, konsekwentnie mówiliśmy o tym, że płaca minimalna musi być regulowana w taki sposób, aby owocami wzrostu gospodarczego można było się podzielić ze wszystkimi, którzy pracują na ten wzrost gospodarczy" - podkreślił.

Müller dodał, że jednocześnie stawka minimalna wynagrodzenia godzinowego po korektach płacy minimalnej na przyszły rok wyniesie 19,70 zł. Dodał, że w tym roku ta stawka to 18,30 zł.

Jak przekazał też, w lipcu bieżącego roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,8 proc. w porównaniu do lipca 2020 roku.

"To oznacza, że wszystkie tarcze antykryzysowe, tarcze finansowe odniosły ten skutek, o który zabiegał polski rząd, tzn. po pierwsze udało się uratować miejsca pracy, które były zagrożone w związku z epidemią, ale jednocześnie również w tym czasie polscy przedsiębiorcy, pracownicy wykazali się inicjatywami, które pozwoliły de facto podwyższyć stopę zatrudnienia" - powiedział Müller.

Dodał, że również stopa bezrobocia jest na bardzo satysfakcjonującym poziomie, bo - jak mówił - zmalała, jeśli chodzi o ostatni miesiąc. "To są informacje, które dają dobre sygnały gospodarcze, jeżeli chodzi o najbliższe miesiące i rok 2022 r." - powiedział rzecznik rządu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Mikołaj Małecki

kos/ mml/ par/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
carlito1
Czemu nie porównać placu np. do 1996r.???? Wzrost dopiero robił by wrażenie na patoelektoracie.
nostsherlock
Jak jutro podniosą płacę minimalną do 1 000 000 PLN, to wzrost będzie jeszcze większy. Niekompetencja socjalistów mnie przeraża
grzegorzkubik
Warto dodać ,ze coraz mniej Polaków zarabia najniższą średnią. Markety, amazon i inne magazyny podniosły wynagrodzenia znacznie przewyższając najniższą średnią. Najniższe wynagrodzenie mogą mieć ochraniarze. Polacy dziś często zarabiają w granicach 3-4 tys. zł netto a bardziej wykwalifikowany pracownik ma 4- 6 Warto dodać ,ze coraz mniej Polaków zarabia najniższą średnią. Markety, amazon i inne magazyny podniosły wynagrodzenia znacznie przewyższając najniższą średnią. Najniższe wynagrodzenie mogą mieć ochraniarze. Polacy dziś często zarabiają w granicach 3-4 tys. zł netto a bardziej wykwalifikowany pracownik ma 4- 6 tys. w zależności od wiedzy i doświadczenia a specjaliści z wyższej pułki mają wynagrodzenie od 6 wzwyż nawet do 25 tys. zł. Tak się dziś żyje w Polsce. Sporo nam jeszcze brakuje do standardu Niemiec ale nie zwalniamy tempa i Polska cały czas się rozwija. Już niedługo początkujący informatyk zgarnie 6000 zł wszędzie na starcie.
tomkooo
wyjedz czasem z warszawy na prowincje, albo mniejszych miast, wyjdz na rynek i zacznij te rewelacje opowiadac. ciekawy jestem po jakim czasie w rylko dostaniesz :)
wrecker
Jak PO obejmowała rząd po pisie w 2007 to byla placa minimalna 936zl, jak odchodziła w 2015 to 1750zl a wiec skok o 87% jak chcesz się bawić procentami
wrecker
Spoko ale dla równowagi podaj o ile skoczyły ceny w sklepach, koszty utrzymania domu, ceny mieszkań, ceny działek i materiałów budowlanych. Chociaż tak samo jak Morawiecki pewnie nie wiesz ile chleb kosztuje
obserwator62
Jednym z głównych celów podnoszenia płacy minimalnej było i jest zwiększenie podatków płaconych przez firmy zatrudniające pracowników. Obecny rząd nic realnego nie robi prostolinijnie, prostolinijna jest tylko propaganda.
men24a
Polski dobrobyt 2200 netto a Polaka za Odrą 9000 netto.
Ale 72 proc...w przeciągu 6 lat robi wrażenie ale na kim ? Dopowiem jeszcze o rekordowej inflacji.


"Deutsche Post zachęca polskich listonoszy atrakcyjnymi zarobkami na poziomie nawet 9 tys. złotych na rękę na start. Niemiecka poczta nie wymaga świetnej
Polski dobrobyt 2200 netto a Polaka za Odrą 9000 netto.
Ale 72 proc...w przeciągu 6 lat robi wrażenie ale na kim ? Dopowiem jeszcze o rekordowej inflacji.


"Deutsche Post zachęca polskich listonoszy atrakcyjnymi zarobkami na poziomie nawet 9 tys. złotych na rękę na start. Niemiecka poczta nie wymaga świetnej znajomości języka, a oferuje pomoc przy przeprowadzce i szukaniu mieszkania"
Jak wynika z danych serwisu wynagrodzenia.pl, przeciętna płaca (mediana) na tym stanowisku w Polsce to 2950 zł brutto. Tymczasem według serwisu Gehalt.de mediana w Niemczech na stanowisku listonosza wynosi 2330 euro brutto, czyli 1600-1800 euro (ok. 7300-8200 złotych) na rękę plus dodatki

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki